| HolyPotato a întrebat:

Nu sunt foarte bine informată în legătură cu acest subiect, dar poate mă lămuriți voi puțin:
Dacă Dumnezeu este un bine absolut, de ce religia discriminează femeia? Și de ce în Biblie se vorbește despre sacrificarea animalelor? Dacă înainte de Eva a fost Adam, care era rolul lui pe pământ?

37 răspunsuri:
| HolyPotato explică (pentru dragos38):

Exact problema celor 3 rase mi-o puneam și eu de mult thinking da, am înțeles.

| dragos38 a răspuns (pentru HolyPotato):

Pardon, scheletul avea o vechime de peste un milion jumate de ani i-mi cer scuze

| dragos38 a răspuns:

Religia nu ai cum sa o intelegi pentru ca ea este facuta in asa fel incat sa ne mentina intr-o stare confuza daca vrei sa afli cate ceva despre lumea aceasta in care traim mai bine ai citi despre giordano bruno, galileo galilei,(confruntarea lor cu inchizitia este interesant)

| dragos38 a răspuns (pentru HolyPotato):

Si mai puneti o problemahappy cine a construit capul de cristal descoperit in mexic si care nu poate fi datat in nici un caz adam si eva happy

| HolyPotato explică (pentru dragos38):

Mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri.

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajută

Religia nu discriminează femeia ba din potrivă după caderea primilor oameni din Rai datorită neascultării Dumnezeu, a făgăduit încă din Protoevanghelie cap. 3 versetul 15 că "Duşmănie vio pune între Tine şi Femeie între sămânţa ta şi sămânţa ei aceasta îţi va zdrobii capul iar, Tu îi vei înţepa călcâiul." Aşadar femeia are acel rol minunat de a naşte prunci. înainte vreme era obiceiul Iudaic să seaducă jertfe animaliere pentru iertarea păcatelor, cum de altfel astăzi se aduc jertfe de pâne şi vin care se transformă în chip tainic în Trupul şi Sângele Domnului. După căderea în păcat Adam trebuit să lucreze pământul mărturie avem în Sfânta Scriptură "Cu lacrimi şi în sudoarea frunţii Tale îţi vei câştiga pâinea "

O după-amiază binecuvântată.

| nicucostea855 a răspuns:

Fara o ierarhie ar fi dezordine. Dumnezeu e un dumnezeu al ordinii si al pacii.
Biblia nu discrimineaza femeia. Atat femeia cat si barbatul au aceeasi speranta, speranta de a trai vesnic. Cat priveste autoritatea Isus este capul barbatului si barbatul capul femeii.

Sacrificarea animalelor a prefigurat jertfa lui Isus.