| soimos a întrebat:

O colega de pe forum, a spus un adevar fundamenta, si anume ca toata Stiinta vine de la Dumnezeu.
Oare este adevarata si reciproca, si anume ca toata credinta vine de la Diavol.
Oare sa fie acesta motivul pentru care biserica crestina bazata pe credinta a comis zeci de milioane de crime ucigand ca eretici pe toti cei care aveau curajul sa gandeasca liber si nu ingradit de dogme?

Ce parere aveti, vine stiinta de la Dumnezeu si credinta de la Diavol?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Acum vin de la o inmormantare.Este atat de bine sa stii ca ai murit si ai fost impacat cu Dumnezeu prin Isus.Ai siguranta vesniciei.Ar trebui sa citesti Noul Testament cu scopul de a intelege mai bine lucrarea lui Dumnezeu si planul de mantuire pentru intreaga omenire.

| soimos explică (pentru EmaS):

NU stii nimic, doar crezi!
Faptul ca incerci sa ne prezinti ceea ce crezi ca fiind un adevar demonstrat stiintific este o dovada ca esti in slujba Marelui Amagitor!
daca tu te simti bine urmandu-l, este exact treaba ta personala, nu veni sa ne prezinti "adevarurile" existente doar in mintea ta dar si aia aberata de atat religie, ca fiind adevaruri pentru ca adevarul se poate dovedi, iar voi ati ascuns minciuna in ceruri tocmai pentru ca sa nu se poata dovedi, pina la urma, ghinionul vostru, pentru ca un adevar nedovedit = minciuna!
De ce sa citesc o carte scrisa de niste sarlatani primitivi ca sa aflu despre Big-Bang-ul dovedit stiintific?
Tu crezi ca stiinta era atat de dezvoltata in acele timpuri incat ca aia sa cunoasca adevarul?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Isus este Calea,Adevarul si Viata.

| soimos explică (pentru EmaS):

Asta in cartea de povesti numita Biblie!

In realitatea este Ratacirea, Minciuna si Moartea!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Biblia este de la Dumnezeu si deci,duhovniceasca,pentru a putea primi invataturile ei, trebuie sa fi nascut din Duhul(Ioan 3, 6) si plin de Duhul(Efeseni 5, 18)Apropie-te de Biblie rugindu-te ca Duhul Sfint sa fie Invatatorul tau si sa te calauzeasca pentru a intelege cit mai bine Cuvintul Sau cel sfint,astfel ea va ramine o carte greu de inteles si inchisa.Dar,dupa cum este scris:Lucruri pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit si mintea omului nu le-a conceput, asa sunt lucrurile pe care Dumnezeu le-a pregatit pentru cei care-L iubesc.Insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau; caci Duhul cerceteaza totul chiar si profunzimile lui Dumnezeu.-1Cor.-2,9,10-Mintea ta este un cimp de lupta in care minciunile lui Satan se RAZBOIESC CU ADEVARURILE CUVINTULUI LUI DUMNEZEU.

| soimos explică (pentru Raniia):

De unde ai mai luat prostia asta?
Biblie este o scriptura Furata de la o alta religie, mai exact de la cea Mozaica!
Culmea este ca in aceasta religie se stie si se recunoaste faptul ca ea este scrisa ca o cronica istorico-cultural-religioasa de catre rabinii Marii Sinagoge!
Oare ti-ai pus problema cum un text scris de oameni care isi asuma faptul ca ei l-au scris, devine un text "inspirat de Dumnezeu"?
Sti care este acel miracol care a facut acest lucru?
Acel miracol se numese Minciuna si Sarlatanie, cei de acum 2000 de ani cand au comis aceasta marsavie nu au stiut ca va veni o vreme in care informatia va circula rapid pe internet si astfel se va afla usor adevarul!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu.Prin,,inspiratie'' intelegem ca Duhul Sfint Si-a exercitat influenta Sa supranaturala asupra scriitorilor Bibliei.Scrierile au fost insuflate-nu neaparat scriitori lor, intrucit Biblia nu sustine nicaieri ca ar fi fost scrisa de oameni inspirati Duhul Sfint este autorul BIBLIEI(2 Petru1, 2), omul este instrumentul folosit de Duhul Sfint ca sa scrie Biblia.Rezultatul:Cuvintul infailibil al lui Dumnezeu.-fara greseli si demn de incredere-,,Vesnic,Doamne,dainuieste Cuvintul Tau, in ceruri!''(Psalm 119, 89)

| eliaclodia a răspuns (pentru EmaS):

E! Intervin si eu: crezi sau nu crezi tot acolo ajungem toti. Interesul nu poate purta fesul. Acum e important. Acceptarea diversitatii.

| EmaS a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu toti vom ajunge in acelasi loc. Unii vor merge in rai, iar altii in rai!