| soimos a întrebat:

Tinand cont de faptul ca pe Isus il chema Yeshua ben Yousef, si nu Christos, iar Isus era un rabin al religiei iudaice cu multa charisma si nu a fost numit Christos niciodata in viata lui, pentru ca acest nume a venit doar dupa "invierea" sa, ...adica atunci cand Christosul recunoaste ca este Lucifer/Luceafar, si ca detine cheile mortii si ale Iadului, ba chiar si Apostolul Petru il denumeste tot Lucifer/Luceafar,
- oare in aceste conditii este ceva negativ sa fii antichrist adica sa fii anti Lucifer (anti Diavol)?
- este oare negativ sa fii impotriva unei organizatii criminale (biserica crestina) care in istoria ei a comis zeci de milioane de crime?
-sau mai degraba este o datorie civica sa fii un adevarat antichrist si anti biserica criminala a Christosului care singur isi spune Lucifer/Luceafar?

11 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

De ce şi-ar bate cineva capul cu asta?

| LgMihail a răspuns:

Lucifer a fost inger de lumina, stea a diminetii. Cand a cazut, nu s-a mai numit Lucifer, ci Satana. Hristos este numit luceafar, adica stea de dimineata - intrucat dupa invierea lui, omul a putut atinge masura cea mare a lui Lucifer (cea ante-cadere).

Hristos este numit de muuuulta vreme. Si David proorocul, in multi psalmi in care CLAR vorbeste de el, Il numeste asa. Cum asa? Hristos = Cel Uns, adica Messia - Unsul Domnului sau Cel Ales de Domnul.
Petru Il numeste Hristos, la marturisirea sa de credinta fata de toti apostolii, cu mult inainte ca El sa moara. "Cine zic ei ca sunt?"
"Unii zic ca esti prooroc, altii zic ca esti Ilie iar altii Hristosul".
"Tu cine crezi ca sunt?"
"Hristos".

Iisus = cel ce mantuieste.

Asa se talcuieste numele. Hristos nu e numele Lui, ci statutul. Nimeni, niciodata, intr-un tratat de teologie crestina nu a afirmat ca Hristos este numele lui Iisus nazarineanul. Este numit(denumit)Hristos, dupa statulul Sau.
Mihai doctorul, Gheorghe preotul, Vasile fierarul... etc.

Lucifer, ca si persoana ce poarta inca numele de Lucifer (cum tu poti numele de soimos - sau porecla) este o enitate vie, iar a fii anti-lucifer, adica, anti-satana, da...este foarte drept. A fi anti-hrist nu are nici o treaba cu asta.

Aceasta organizatie crestina caut-o la martirii neamului, la martirii primelor 4 veacuri si la pustnici si calugari. Daca vrei sa vezi razboaie si conflicte politice, da, o vei gasi la anumite tari crestine, cum o vei gasi la orice tari(indiferent de religie sau cultura) si o vei intalnii la Vatican - papism. La catolici, intr-adevar, vei gasi fete bisericesti inalte in grad (papi), implicati direct in razboaie sau chiar in declansarea lor (cruciadele).

Nu este cazul in Ortodoxie. Nu exista patrarhi care sa fii adunat armate si sa fii atacat. Biserica, cu tot clerul si poporul crestin, a sustinut, bine-nteles, cauza statului care o proteja (BOR, Romania; BOG, Grecia, etc.), dar si intreaga lume crestina, cand a fost vorba de un pericol din afara (rezistenta impotriva imperiului otoman).

Cunoaste, te rog, istoria Bisericii de 2000 de ani, istoria religiile si in general...ISTORIA, iar apoi arunca-te in concluzii stupide, fara fundament real. Imi place rationamentul tau de tip sectar, bazat pe versete scoase din context. big grin

O zi buna si sper ca m-am facut folositor!

Mihail. Doamne-ajuta!

| soimos explică (pentru LgMihail):

Pai Luceafar sau Lucifer nu inseamna exact acelasi lucru?
Poi ia dictionarul si te mai informeaza!
Pai Isus nu mai era messiah ...adica Unsul ci Christos adica tot unsul?
Ce e di aberatia asta, Isus si-o fi uitat limba materna?
Isus nu este cel ce mantuieste ca pe Isus il chema Yehoshua si asta se traduce cu Dumnezeu este mantuitorul!
Poi cum sa nu aibe legatura cand Christos se lauda ca este Lucifer=satana si se mai si lauda ca detine cheile Iadului!
Ptr Isus toate bisericile care il slavesc, fie ca sunt catolice sau ortodoxe sau neoprotestante ...toate sunt bisericile lui!

| LgMihail a răspuns (pentru soimos):

Subscriu la ce-am spus. Nu cred ca mai are rost sa raspund din nou - reciteste mesajul daca nu ai inteles ceva si exerseaza la coerenta.

PS: Hristos are o singura Biserica, pe care a condus-o si o conduce. Daca Biserica lui Hristos ar fi cunoscut vreodata apostazie, atunci Hristos a mintit. Daca toata crestinatatea se aduna la un Sinod, punand rugaciune, Dumnezeu - cel care face minuni - ar fi fost prezent. Poti fii sigur de asta. A face reforme sa a te face "reintemeietor"(al unor secte, bine-nteles) al crestinismului este o marturisire de NECREDINTA. Cu alte cuvinte, orice curca bleaga cu un creier de molusca poate vedea in asta credinta unora cum ca Hristos nu a fost in stare sa-si tina in frau Biserica. Asta nu e ceva pe placul Lui :->

Cu toate ca te porti anti-hrist se vad inca refularile sectare big grin... Trist.
O zi buna!

| soimos explică (pentru LgMihail):

Nu sunt de acord cu tine.
Nu am fost niciodata sectant, deci nu am de ce sa am refulari!

Daca vrei sa discutam mai larg pe aceasta tema te invit pe forumul http://forum-anti-christi.forumers.ro!

| LgMihail a răspuns (pentru soimos):

Nu am timp de pierdut. Daca voi gasi si acolo aceleasi rationamente, prefer sa zic pas. Daca vei vrea sa stam de vorba: LG. mihail
In functie de timp, as putea sa iti explic, daca e cazul, cateva chestii. Poate ai tu ceva relevant de "explicat" :->

Nu esti singurul care ma invita pe forumul ala. Cineva m-a chemat sa "apar" - o penticostala. A apara credinta prin marturisire = martiriu sau marturisire publica(irelevante si inoportune pentru un forum). O alta abordare "defensiva" pentru credinta e constituita din semne si minuni - pe care eu le vad predominant in Ortodoxie (atat cele citite, cat si cele traite personal).

Dar astfel de treburi nu sunt pentru marturisire seaca, unora rau-voitori, care formuleaza, dupa 21 de secole de crestinism, rationamente...(nu le cataloghez nici cum - ma abtin)hee hee
Sunt pentru zidirea si intarirea mea. big grin

Daca vrei sa ma cauti, ramane la IDul de mess. Nu stiu daca mai e ceva de mentionat...aici.

| seagate a răspuns:

Chiar iti place sa mananci ca-cat.

nony
| nony a răspuns:

Buna intrebare! Raspunsul meu : I don´t give a f u c k!

Stiu doar ca, in prezent, sunt carne si oase pe un pamant unde si cel mai pur lucru putrezeste. Spirite? Viata de apoi? Ingeri? ...fiecare in dreptul lui.Pana atunci, vreau zilele promise.Pa pa pa pa!

| raspunz a răspuns:

Cred că tu faci o confuzie între doi termeni asemănători și că trebuie să susții afirmațiile cu citate din Biblie. Din câte știu eu ceea ce spui tu este fals, Iisus nu a spus niciodată că ar fi Lucifer.
Termenul de Anticrist înseamnă împotriva lui Christos = cel uns, mesia. Dacă dumnezeu pentru tine este ceva bun, atunci ceva anti Dumnezeu este ceva negativ.
Chiar dacă Biserica catolică (nu neapărat și cea ortodoxă) se face vinovată de crime, nu este corect să fii împotriva ei, deoarece în prezent aceasta nu mai susține acele idei (persecutarea păgânilor, inchiziția, etc). Dacă tu crezi în Dumnezeu și ești creștin, morala creștină spune că poți să te mântuiești doar în cadrul bisericii, crezând în ea. Iarăși depinde de convingerile personale.
Cred că ideea ta despre religie este foarte neclară. Înainte de a accepta ceva de-a gata, caută să te informezi cum trebuie, ai putea să încerci să citești singur Biblia, sper că te va ajuta.

| soimos explică (pentru raspunz):

Isus recunoaste ca este Luceafar/Lucifer uite aici:
Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.
- Ptr Christos nu exista catolici sau ortodocsi sau pocaiti, toti su8nt biserica sa!
Christos nu este Dumnezeu ci Lucifer adica Diavolul, asa ca "antichrist" nu inseamna anti Dumnezeu ci anti Lucifer!
Nu exista morala crestina tot asa cum morala mafiei Camora nu este morala ci banditism!

| raspunz a răspuns (pentru soimos):

Lucifer este un nume deseori dat Satanei în credința creștină. Această asociere a lui Lucifer cu cea a unui înger căzut vine dintr-o interpretare particulară a unui pasaj din Biblie (Isaia 14:3-20) care vorbește despre cineva care primește numele "steaua zilei" sau "steaua dimineții" (în latină, Lucifer) care semnifică un om căzut din Rai. Același cuvânt latin este folosit ca stea în Petru 1:19 și oriunde altundeva fără legătură cu Satana. Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
Dacă tu crezi în Dumnezeu dar nu în biserică, poate tocmai ăsta e planul Satanei, să te facă să crezi că Iisus și Lucifer sunt același lucru, pentru a te duce în eroare :))
Mi se pare o mare tâmpenie să faci propagandă religioasă/satanistă pe genul ăsta de site. Ce vrei tu să demonstrezi așa?