| somios a întrebat:

Oare a ce pute sau miroase "biserica lui Christos", adica a celui denumit si Lucifer, tinand cont de milioanele de crime si bestialitati neintrecute pe care le-a comis aceasta biserica?

Oarem miroase ea a "sfanta", pentru ca a trimis la Sfantul Dumnezeu sufletele atator milioane de oameni nevinovati?

Sau poate pute ca Dracu de-ti rupe nasul, din cauza ca a comis zeci de milioane de crime si acte bestiale?

Dar oare a ce put cei care si-au vandut sufletul acestei biserici stiind ca ea este cea mai criminala institutie din istoria umanitatii?
Put ei a prostie de la o posta?
Sunt ei niste exemple de urmat
Sau sunt niste bieti inconstienti aberati care refuza sa constientizeze realitatea

Răspuns Câştigător
| praf a răspuns:

Nu ar fi numai acea organizare,daca te uiti de-a-lungul istoriei tarii noastre vei vedea ca si domnitorii din tara noastra au fost numiti sfinti de biserica desi au fost cei care au condus armate in razboaie,doar de dragul orgoliului,noua ni se spune in cartile de istorie ca au avut intentii bune dar nimeni nu stie ce in mintea unui om contemporan darmite a unuia din trecut,plus ca din cate stim,tot din cartile de istorie,pe timpul dacilor si a romanilor,cat timp am fost condusi de romani nea fost mai bine,pentru ca romanii au fost mult mai dezvoltati ca noi si neau invatat si pe noi multe,iar razboaiele purtate contra turcilor si sau a altor natiuni,au fost doar din orgoliu,bineinteles ma pot insela pentru ca la fel cum am spus la inceput eu nu pretind sa stiu ce se intampla in mintea unui om contemporan,iar de cei din trecut nici atat,oricum parerea mea e ca biserica este si a fost o oragnizatie care a manipulat biblia in scopuri personale si pentru binele ei si s-a folosit mereu de naivitatea popurului cu care interactiona,in trecut manipula poporul pentru putere si bogatie,in prezent manipuleaza poporul pentru bogatie, asta este parerea mea cine nu este de acord cu ea poate foarte usor sa imi spuna dar folosind argumente, pentru ca fara argumente nu mi-ati putea arata unde si de ce ma insel

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pute doar ceea ce seamana a Biserica, aceea care isi spune "Biserica", si nu e, e doar o copie, un fals al adevaratei Biserici. Ar trebui sa cunosti adevarata Biserica, care isi are parfumul ei fin, de calitate, care crede, care iarta, care intelege, care iubeste. Cu siguranta ai deveni credincios! Si poate ca ar fi mai bine sa vezi ce a facut adevarata Biserica in istorie, ca a lasat urme destule pe acolo, nu sa fi negativist si sa te uiti la ce a fost mai rau.

| Raquella a răspuns:

Mulţumiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne poartă totdeauna cu carul Lui de biruinţă în Hristos şi care răspândeşte prin noi, în orice loc, mireasma cunoştinţei Lui.
Cant 1.3;
15 În adevăr, noi suntem, înaintea lui Dumnezeu, o mireasmă a lui Hristos printre cei ce sunt pe calea mântuirii şi printre cei ce sunt pe calea pierzării:
1Cor 1.18; 2Cor 4.3;
16 pentru aceştia, o mireasmă de la moarte spre moarte; pentru aceia, o mireasmă de la viaţă spre viaţă. Şi cine este de ajuns pentru aceste lucruri?
Luc 2.34; Ioan 9.39; 1Pet 2.7-8; 1Cor 15.10; 2Cor 3.5-6;
17 Căci noi nu stricăm Cuvântul lui Dumnezeu, cum fac cei mai mulţi; ci vorbim cu inimă curată, din partea lui Dumnezeu, înaintea lui Dumnezeu, în Hristos.

| darrio2007 a răspuns (pentru Raquella):

Crezi ca raspunsul tau este folositor unuia care il asociaza pe Christos cu Lucifer? Cred ca face confuzie intre Biserica si Inchizitie.Acea inchizitie pe care o stim cu totii.

| Raquella a răspuns (pentru darrio2007):

Cine este raspunzator de ea?

| praf a răspuns (pentru Raquella):

Ce vor sa insemne toate acestea? tu nu neai oferit nici un raspuns,doar incerci sa manipulezi cuvintele bibliei ca si preotii in folosul tau, adu argumente formate cu propriile tale cuvinte, o carte iti transmite un singur mesaj iar mesajul pe care autorul vrea ca tu sa il intelegi este cel transmis de toata cartea nu doar de un fragment din ea pentru ca ar fi putut la fel de simplu sa iti scrie doar acel fragment fara a mai fi nevoit sa iti ofere toata cartea

| darrio2007 a răspuns (pentru Raquella):

Nu inteleg.De care ea?

| sinx a răspuns (pentru darrio2007):

Confuzie intre inchizitie si biserica? Ma faci sa rad... hai sa iti dau ''doar'' definitia wikipedia, ca sa nu intru in amanunte mai picante...

O formă specială a inchiziției era cea a bisericii catolice, care se ocupa cu procesele ereticilor din Evul Mediu (inquisitio haereticorum respectiv inquisitio haereticae pravitatis), cu înlăturarea și combaterea altor învățături care nu corespundeau intereselor și ideilor bisericii romano-catolice și care erau condamnate ca idei eretice.

| Marian3rd a răspuns (pentru Raquella):

Daca te-au prostit toti, daca vezi ca la aspectul fizic si in viata reala esti toanta, nu incerca sa vii aici sa dovedesti ca poti fi cineva, sa impresionezi cocalarii aia de te scot pe tine la suc cu "inteligenta" ta!

| Raquella a răspuns (pentru Marian3rd):

Te inseli amarnic daca crezi ca eu as iesi sau as relationa cu,, cocalari,,! Interactionez cu tineri studenti care se ridica cel putin la nivelul meu. Ii apreciez si sunt apreciata, respect si sunt respectata.

| darrio2007 a răspuns (pentru sinx):

Deci daca erai,sa spunem ortodox sau alta religie,erai eretic, nu? Nu vezi ca biserica sfanta, asa cum spune el, a trimis la D-zeu suflete nevinovate.Nu vezi ca nu stie ce inseamna Biserica.Nu face diferenta intre Rau si Bine.Imi place raspunsul tau.Ca doar e copy/paste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raquella):

Nu te supara, daca nu stii nimic despre religie nu te pronunta te rog, ceea ce ai scris tu e pueril, superficial si denota o grasa lipsa de cultura si o aroganta netemeinica.
Pentru atotstiutorea ca tine: credinta apare atunci cand slabiciunea umana este prezenta, omul primeste cateva palme de la viata, si, daca e las si pervers, neaga realitatea si devine adorator al mortii, asteapta sa moara sa ajunga in rai. eu nu sunt o kurva perversa si lasa, eu sunt fidel vietii pana la capat, cu gustul ei dulce -amarui. credinciosii sunt schizofrenici, si va veni o vreme cand vor disparea, si "dark age"-ul in care suntem va apune!
Voi, acei credinciosi cu creierul spalat de acea organizatie de tip mafiot numita biserica, va inchinati la pietre, descendentii tai iti vor lasa mormantul plin de boscheti si urina, iar tu vei fi o tipa plin de curaj care sta la 2 metri in pamant, nemuritoare pe vecie.
Fericiti cei saraci cu duhu ca nu au parte de stres, inconstienti fiind si fara discernamint.

| Raquella a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazici singur. Mai intai afirmi ca eu nu am habar de religie, iar mai tarziu ma faci parte integranta cu cei credinciosi cu creierul spalat. Deci, hoataraste-te in ce categorie ma aflu. Cat despre mine, ii multumesc lui Dumnezeu ca in cei douazeci de ani nu am avut necazuri, din contra Dumnezeu m-a binecuvantat cu o familie minunata, un prieten minunat si deosebit, Dumnezeu m-a inzestrat cu intelepciune, si m-a binecuvantat atat pe plan material cat si spiritual.

| Marian3rd a răspuns (pentru Raquella):

Ok, acum am sa ma cobor la nivelul tau: bagamiash **** in fecioara maria in pasarica ei aia virgina, iar d-zeu sa ne suga **** la toti ateii!
Mai bine vb despre asta cu prostul ala de barbactu cu care ai facut o familie desi esti la facultate la varsta de 20 de ani.
Daca crede cineva ca gresesc, rog sa fiu criticat dar nu de tine tu mai bine taci si ai sa vezi ca nimeni nu va zice nimic

| sinx a răspuns (pentru Raquella):

Pai a fi credincioasa nu e acelasi lucru cu a avea habar despre religie. Si bunica-mea era credincioasa dar habar nu avea ce e aia Schisma sau de faptul ca porcul este interzis in crestinism. Sa nu mai spun de faptul ca SFANTUL CONSTANTIN si-a omorat cu mana lui sotia si un fiu...

Tu crede in continuare in fiinte supranaturale, eu prefer sa cred in extraterestrii ca exista mai multe dovesi despre existenta lor decat despre existenta lui dumnezeu...

PS: cauta despre preotul Lacatusu, ca cica mai nou e la moda printre credinciosi...

Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul a răspuns:

Put de la Ecuator.

| TheLittleReaper a răspuns:

Pute a tamaie si ceara de lumanari topita thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne cate blasfemii! rusine sa va fie,tuturor, pentru ceea ce scrieti, capete patrate ce sunteti...pai ce vrei ma sa va fac Dumnezeu cand suntem asa pagani,nesimtiti,rai,numai de diavol stim,numai asta este printre noi,in viata noastra,de ce il strigati bai si pe Dumnezeu?
sau stiu,EL trebuiesa fie prezent doar cand avem nevoie de EL,tineti minte DUMNEZEU A DAT,Dumnezeu a luat, fie numele Domnului binecuvantat! ATAT! cine suntem noi sa punem la indoiala tot ce este legat de Dumnezeu? stiti ba ce este SFANTA TREIME? nu..., noi romanii suntem prea inteligenti si d'aia suntem in stare sa rupem lumea in 2 sa ne atingem scopul, mai stiti care sunt cele mai importante pacate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somios...acum vreo 2 zile te-am intrebat ceva intr-un comment! iti asteptam raspunsul dar nu a venit.Am crezut ca ai plecat in vacanta:))dar vad ca esti tot aici foarte activ sa iti enumeri teoriile tale prostesti anti crestinism!
Deci revenim...prima oara la intrebarea mea, dar sub alta forma!
1.Tu ca si ateu, in ce crezi, sau mai bine zis care sunt ideiile tale ca si ateu!?
2.De ce s-ar stradui cineva, cu atata truda, sa convinga toata lumea ca nu este Dumnezeu, daca nu tocmai din pricina ca el insusi este nelinistit de posibilitatea existentei Lui?
3. Explica-mi te rog toate cazuriile acelor oameni care au fost in moarte clinica...cum se face ca toti povestesc acelasi lucru?
4.De ce exista doar fosti atei care acum sunt crestini...dar nici un fost crestin care acum este ateu?
5.As vrea ca stiinta pe care voi toti ateii o "venerati" atat sa imi explice cazul cercetatoriilor rusi care au sapat 14, 4 km in pamant si au auzit ce au auzit!

Raspunde-mi la intrebariile astea(nu cu raspunsuri tampite) si eu ma voi face primul fost crestin viitor ateu!

si asa ca sa te mai "cultivezi" si tu putin...

http://www.lovendal.net/wp52/iadul-exista-si-se-afla-in-miezul-pamantului/