| soimos a întrebat:

O colega de pe forum, a spus un adevar fundamenta, si anume ca toata Stiinta vine de la Dumnezeu.
Oare este adevarata si reciproca, si anume ca toata credinta vine de la Diavol.
Oare sa fie acesta motivul pentru care biserica crestina bazata pe credinta a comis zeci de milioane de crime ucigand ca eretici pe toti cei care aveau curajul sa gandeasca liber si nu ingradit de dogme?

Ce parere aveti, vine stiinta de la Dumnezeu si credinta de la Diavol?

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sa ma prezint:Eu sunt colega care a facut aceasta afirmatie.Cred din toata inima mea ca Dumnezeu este atotstiutor. El a creat acest univers atat de minunat si pe om. Obârşia înţelepciunii.
22 Domnul m-a făcut cea dintâi dintre lucrările Lui, înaintea celor mai vechi lucrări ale Lui.
Prov 3.19; Ioan 1.1;
23 Eu am fost aşezată din veşnicie, înainte de orice început, înainte de a fi pământul.
Ps 2.6;
24 Am fost născută când încă nu erau adâncuri, nici izvoare încărcate cu ape;
25 am fost născută înainte de întărirea munţilor, înainte de a fi dealurile,
Iov 15.7-8;
26 când nu era încă nici pământul, nici câmpiile, nici cea dintâi fărâmă din pulberea lumii.
27 Când a întocmit Domnul cerurile, eu eram de faţă; când a tras o zare pe faţa adâncului,
28 când a pironit norii sus şi când au ţâşnit cu putere izvoarele adâncului,
29 când a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, când a pus temeliile pământului,
Gen 1.9-10; Iov 38.10-11; Ps 33.7; Ps 104.9; Ier 5.22; Iov 38.4;
30 eu eram meşterul Lui, la lucru lângă El, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucând neîncetat înaintea Lui,
Ioan 1.1-18; Mat 3.17; Col 1.13;
31 jucând pe rotocolul pământului Său şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor.
Ps 16.3;
32 Şi acum, fiilor, ascultaţi-mă, căci ferice de cei ce păzesc căile mele!
Ps 119.1-2; Ps 128.1-2; Luc 11.28;
33 Ascultaţi învăţătura, ca să vă faceţi înţelepţi, şi nu lepădaţi sfatul meu.
34 Ferice de omul care m-ascultă, care veghează zilnic la porţile mele şi păzeşte pragul uşii mele.
Prov 3.13-18;
35 Căci cel ce mă găseşte, găseşte viaţa şi capătă bunăvoinţa Domnului.
Prov 12.2;
36 Dar cel ce păcătuieşte împotriva mea îşi vatămă sufletul său; toţi cei ce mă urăsc pe mine, iubesc moartea."

| soimos explică (pentru EmaS):

Daca cauti obarsia intelepciunii in Biblie, esti pe calea cea mai gresita!
Daca incepeai cu filozofii greci care au trait cu cca 500 de ani inaintea lui Isus, erai pe calea corecta, dar asa te impleticesti in Minciuna, pentru ca Biblia este o scriptura mincinoasa penetrata de Diavol, si tocmai din cauza aceasta Dumnezeu a dat oamenilor o scriptura noua, adica Coranul, dar evident ca cei vanduti Diavolului care si-a bagat coada in Biblie, nu pot accepta o noua scriptura venita de la Dumnezeu! pot

| eliaclodia a răspuns (pentru EmaS):

Necunoasterea este starea noastra de puritate. Daca o sa lovim un copil el va stii mai multe? Nu! De aceea in ciuda neimplicarii mele in lumi de idei religioase in mod constant, mie imi place de tine Ema. Esti un om bun, care stie ca important e instinctul matern asupra vietii.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Si pentru ca imi place starea de puritate caut tot ce nu cunosc, sa simt ce nu stiu si ce nu pot. Si simt suferintele sufletul nestiutor ca puritate. Cum cade si se ridica si descopar prieteni si neprieteni.

| soimos explică (pentru eliaclodia):

> care stie ca important e instinctul matern asupra vietii. <
Poi tocmaio instinctul matern daca acesta ar fi corect si nu aberat, ar trebui sa-ti spuna ca prin sau cu credinta nu faci nimic in viata, ci pentru a face din copil un om adevarat, acesta trebuie sa STIE cat mai multe, si nu sa creada totul a proasta!

| eliaclodia a răspuns (pentru soimos):

Pai da. de aceea cineva a simtit ca poate sa o puna pe ema la scanderbeg sau cum se scrie cu el. Daca ema stie spune copilului, daca nu stie ii spune doar de credinta, de speranta.

| EmaS a răspuns:

Exod 31big grinomnul a zis:,, L-am umplut cu Duhul lui Dumnezeu, i-am dat un duh de înţelepciune, pricepere şi ştiinţă pentru tot felul de lucrări,
Ex 35.31; 1Imp 7.14;
4 i-am dat putere să născocească tot felul de lucrări meşteşugite, să lucreze în aur, în argint şi în aramă,
5 să sape în pietre şi să le lege, să lucreze în lemn şi să facă tot felul de lucrări.
6 Şi iată că i-am dat ca ajutor pe Oholiab, fiul lui Ahisamac, din seminţia lui Dan. Am dat pricepere în mintea tuturor celor ce sunt iscusiţi, ca să facă tot ce ţi-am poruncit,,
Psalmul 139,, Doamne, Tu mă cercetezi de aproape şi mă cunoşti,
Ps 17.3; Ier 12.3;
2 ştii când stau jos şi când mă scol, şi de departe îmi pătrunzi gândul.
2Imp 19.27; Mat 9.4; Ioan 2.24-25;
3 Ştii când umblu şi când mă culc, şi cunoşti toate căile mele.
Iov 31.4;
4 Căci nu-mi ajunge cuvântul pe limbă, şi Tu, Doamne, îl şi cunoşti în totul.
Evr 4.13;
5 Tu mă înconjori pe dinapoi şi pe dinainte şi-Ţi pui mâna peste mine.
6 O ştiinţă atât de minunată este mai presus de puterile mele: este prea înaltă ca s-o pot prinde.,,
Ieremia 10:14,, 4 Atunci se arată omul cât este de prost cu ştiinţa lui, şi orice argintar rămâne de ruşine cu chipul lui cioplit; căci idolii lui nu sunt decât minciună şi nu este nicio suflare în ei;
Romani 11:33,, 3 O, adâncul bogăţiei, înţelepciunii şi ştiinţei lui Dumnezeu! Cât de nepătrunse sunt judecăţile Lui şi cât de neînţelese sunt căile Lui!,,
Col.2:3,,în care sunt ascunse toate comorile înţelepciunii şi ale ştiinţei.,,

| Wehrmacht a răspuns:

Ma,daca un lucru este mai complicat si greu inteles acel lucru trebuie neaparat sa vina de la un zeu? Doar pentru ca asta este cea mai simpla explicatie?

| SaveTheNature a răspuns:

Domnule soimos. Daca nu crezi in Dumnezeu,ai simpla optiune de a te abtine de la comentarii.
Din intrebarea ta sa inteleg ca ai ceva cu crestinismul.
Fiule,NU TE OPRI si cauta calea cea dreapta.
Mai exista religii, precum islamul, iudaismul, Cu siguranta multe dintre aceste religii nu a facut greseala crestinismului!
Dar tu doar continui sa iei in ras pe Dumnezeu.

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

< Din intrebarea ta sa inteleg ca ai ceva cu crestinismul.>
Si ce ti se pare gresit in acest lucru?
Oare este mai corect sa iubesti sau sa fi adept al unei religii care are in palmaresul ei diabolic zeci de milioane de crime, chiar mai multe decat fascismul si comunismul la un loc?

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

De acord cu tine.Au gresit.A gresi e omeneste. Chiar scripturile spuneau caa vor veni oameni ce se vor folosi de Dumnezeu,ca sa faca rau, sau fasli profeti, falsi preoti etc!
Mai sunt religii ce-i slujesc lui Dumnezeu dupa alte criterii.Te-ai gandit sa alegi una?

| soimos explică (pentru SaveTheNature):

NU!
Ptr ca nu religiile ne arata adevarul despre Dumnezeu si creatia sa, ci Stiinta!
Tu oare poti compara ce scrie in Biblie cu ceea ce scrie intr-un manual de Stiintele Naturii?

| SaveTheNature a răspuns (pentru soimos):

Nu pentru ca Difera foarte mult! Insa as putea compara ce scria stiinta acum 2000 de ani cu ce scrie in Bibliehappy Pentru ca au fost scrise in aceeasi perioada.
Biblia a fost scrisa astfel incat sa o poata intelege toata lumea, nu doar inteligentii.
A fost scrisa pe intelesul tuturor.
Nu modelul scrierii conteaza ci esenta. Si toate cercetarile vor duce intr-un final la confirmarea Bibliei. Parerea mea.

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Uite trimiteri in care vedem ca de la Dumnezeu primim intelepciunea, El are adevarata stiinta!

| soimos explică (pentru EmaS):

Daca te referi la Big-Bang-ul bine dovedit de Stiinta, sa stii ca ai dreptate, de altfel si realitatea inconjuratoare in care vedem ce s-a intamplat de la explozia primara pina la ceea ce vedem in jurul nostru confirma acest lucru!
Dumnezeul la care te referi tu nici nu a existat acum13 miliarde de ani cand a fost explozia primara el a aparut doar acum 6000 de ani ca sa ucida copii si zeci de milioane de oameni nevinovati!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cum poti sa fi atat de orb? Cum poti sa numesti dumnezeu un nimic? Daca poate nimicul sa creeze ceva, de ce nu mai creaza?

Cat despre Dumnezeul meu, eu ma laud cu El.El este Suveran!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Fi sincer, incearca sa ai un dialog tu si cu tine, omul tau launtric.Chiar nu te ingrozeste gandul ca intr-o zi vei muri si iti vei petrece vesnicia in iad? Cat esti inca viu, mai ai o sansa.Intoarcerea ta la Dumnezeu poate aduce mantuirea in toata casa ta.De ce sa nu lasi lumina lui Dumnezeu sa patrunda in intunericul acela? Ce castigi ca te pui cu un Dumnezeu asa de mare? Accepta suveranitatea Lui si vei avea numai de castigat! Astazi,daca auziti Glasul, nu va impietriti inimile, ci intoarceti-va la Dumnezeu care nu oboseste iertand!

| soimos explică (pentru EmaS):

>Cum poti sa fi atat de orb<
Cred ca glumesti!
Faptul ca Big-Bangul a fost cauza si inceputul acestui Univers este un lucru deja de mult temeinic dovedit, si in afara de orice discutie, in timp ce Dumnezeul biblic il vedem ca pe domnul nimeni nascut din nimic care locuieste niciunde si nu-l vede vede nimeni si nici nu se manifesta in vreun fel.
Mai bine ti-ar fi rusine cu un asemnea dumnezeu fie si numai pentru faptul pe care chiar el insusi recunoaste, ca a ucis mii de copii.
Tocmai faptul ca stii acest licru si mai te si lauzi cu o asemenea bestie diabolica (asa se numesc ucigasii de copii nevinivati), ne spune mai mult despre tine decat iti vine sa crezi!

| soimos explică (pentru EmaS):

Nu ma ingrozeste faptul ca voi muri, doar ca Iadul este imparatia acelora care i s-au vandut lui Christos, adica stapanului cheilor Iadului!
Iar faptul ca tu ma indemni sa ma intorc la cea mai sangeroasa bestie din istoria umanitatii il gasesc de-a dreptul stupid si ilogic, tot asa cum consider diabolic faptul ca aceasta bestie la care tu i te inchini a ucis prin biserica sa zeci de milioane de oameni nevinovati, si in monumentala sa diabolicitate se mai lauda singur ca a ucis mii si mii de copii!
Sa te mai miri ca Isus spune ca il recunoastem pe Diavol dupa faptul ca a ucis oameni?
Pai daca Isus ii spune Diavol, tu de ce ii spui Dumnezeu?
Nu cumva pentru ca te-ai vandut si faci propaganda pozitiva unei bestii diabolice?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Acum vin de la o inmormantare.Este atat de bine sa stii ca ai murit si ai fost impacat cu Dumnezeu prin Isus.Ai siguranta vesniciei.Ar trebui sa citesti Noul Testament cu scopul de a intelege mai bine lucrarea lui Dumnezeu si planul de mantuire pentru intreaga omenire.

| soimos explică (pentru EmaS):

NU stii nimic, doar crezi!
Faptul ca incerci sa ne prezinti ceea ce crezi ca fiind un adevar demonstrat stiintific este o dovada ca esti in slujba Marelui Amagitor!
daca tu te simti bine urmandu-l, este exact treaba ta personala, nu veni sa ne prezinti "adevarurile" existente doar in mintea ta dar si aia aberata de atat religie, ca fiind adevaruri pentru ca adevarul se poate dovedi, iar voi ati ascuns minciuna in ceruri tocmai pentru ca sa nu se poata dovedi, pina la urma, ghinionul vostru, pentru ca un adevar nedovedit = minciuna!
De ce sa citesc o carte scrisa de niste sarlatani primitivi ca sa aflu despre Big-Bang-ul dovedit stiintific?
Tu crezi ca stiinta era atat de dezvoltata in acele timpuri incat ca aia sa cunoasca adevarul?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Isus este Calea,Adevarul si Viata.

| soimos explică (pentru EmaS):

Asta in cartea de povesti numita Biblie!

In realitatea este Ratacirea, Minciuna si Moartea!

| eliaclodia a răspuns (pentru EmaS):

E! Intervin si eu: crezi sau nu crezi tot acolo ajungem toti. Interesul nu poate purta fesul. Acum e important. Acceptarea diversitatii.

| EmaS a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu toti vom ajunge in acelasi loc. Unii vor merge in rai, iar altii in rai!

| Shinto a răspuns:

Te compatimesc sincer.Probabil ai stat mult timp atarnat cu capul in jos,ca sa poti scoate asemenea ineptii.Pui mereu aceleasi intrebari,sub alta forma, toata lumea-ti zice ca gresesti, si tu o iei de la capat.Esti jalnic.

| soimos explică (pentru Shinto):

Da faptul ca voi credinciosii repetati de 2000 nde ani aceleasi minciuni ordinare, nu te deranjeaza!

Sa sti ca stau des cu capul in jos ca este bine, iti irigheaza cu sange creierul!
Ar trebui sa faci si tu asta ca altfel ai fi mai rational si nu inept ca acum!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Soimos eviti sa-mi dai raspuns la intrebarile mele.Un singur mesaj vreau sa-ti transmit.NumeleSatan inseamna,,adversar'' sau,,oponent'', vrajmas neschimbat, implacabil al lui Dumnezeu. Obiectivul lui este de a aduce intreaga rasa umana sub controlul sau. Tactica sa principala este inselatoria, in care este maestru.Satan isi exercita deja domnia peste marea majoritate a omenirii-peste toti cei care se afla intr-o atitudine de razvratire impotriva lui Dumnezeu.In Efeseni 2, 2 el este descris ca,, duhul care lucreaza acum in fii neascultari''.Cei mai multi dintre cei razvratiti nu au o imagine clara despre adevarata lor stare.Ei sunt pur si simplu minati incolo si incoace de forte pe care nu le inteleg si pe care nu le pot contola Cred ca tu te-ai deschis in mod deliberat inaintea lui Satan, chiar daca tu s-ar putea sa nu fi constient de adevarata lui identitate.Fiind ultima zi a anului ma rog pentu tine ca noul an sa-ti aduca intilnirea ta cu Domnul Isus care este viu si adevarat sa te schimbi pentru totdeauna. Dumnezeu sa te salveze din pacat. Incepe destinul tau divin in Cristos! An nou fericit!

| soimos explică (pentru Raniia):

>.NumeleSatan inseamna,, adversar'' <
Mai degraba "oponent" adica potrivnic, Iar acest satan este exact fiul lui Dumnezeu, cel putin asa il numiti voi crestinii pe Satan, asta desi Tatal sau il numeste Diavol iar el insusi isi spune Lucifer!
Interesant este faptul ca apostolii il numesc diferit, Luca il numeste pe Isus, satana iar Petru ii spune Lucifer, iar voi ii spuneti Dumnezeu
Deci daca vrei sa vezi un satanist, nu ai decat sa te uiti in oglinda!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Biblia este de la Dumnezeu si deci,duhovniceasca,pentru a putea primi invataturile ei, trebuie sa fi nascut din Duhul(Ioan 3, 6) si plin de Duhul(Efeseni 5, 18)Apropie-te de Biblie rugindu-te ca Duhul Sfint sa fie Invatatorul tau si sa te calauzeasca pentru a intelege cit mai bine Cuvintul Sau cel sfint,astfel ea va ramine o carte greu de inteles si inchisa.Dar,dupa cum este scris:Lucruri pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit si mintea omului nu le-a conceput, asa sunt lucrurile pe care Dumnezeu le-a pregatit pentru cei care-L iubesc.Insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau; caci Duhul cerceteaza totul chiar si profunzimile lui Dumnezeu.-1Cor.-2,9,10-Mintea ta este un cimp de lupta in care minciunile lui Satan se RAZBOIESC CU ADEVARURILE CUVINTULUI LUI DUMNEZEU.

| soimos explică (pentru Raniia):

De unde ai mai luat prostia asta?
Biblie este o scriptura Furata de la o alta religie, mai exact de la cea Mozaica!
Culmea este ca in aceasta religie se stie si se recunoaste faptul ca ea este scrisa ca o cronica istorico-cultural-religioasa de catre rabinii Marii Sinagoge!
Oare ti-ai pus problema cum un text scris de oameni care isi asuma faptul ca ei l-au scris, devine un text "inspirat de Dumnezeu"?
Sti care este acel miracol care a facut acest lucru?
Acel miracol se numese Minciuna si Sarlatanie, cei de acum 2000 de ani cand au comis aceasta marsavie nu au stiut ca va veni o vreme in care informatia va circula rapid pe internet si astfel se va afla usor adevarul!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu.Prin,,inspiratie'' intelegem ca Duhul Sfint Si-a exercitat influenta Sa supranaturala asupra scriitorilor Bibliei.Scrierile au fost insuflate-nu neaparat scriitori lor, intrucit Biblia nu sustine nicaieri ca ar fi fost scrisa de oameni inspirati Duhul Sfint este autorul BIBLIEI(2 Petru1, 2), omul este instrumentul folosit de Duhul Sfint ca sa scrie Biblia.Rezultatul:Cuvintul infailibil al lui Dumnezeu.-fara greseli si demn de incredere-,,Vesnic,Doamne,dainuieste Cuvintul Tau, in ceruri!''(Psalm 119, 89)

| eliaclodia a răspuns:

Tocmai la fix intrebarea, parca ne-am vorbit. Ma necajise cineva sadic si vroiam sa va spun stiind ca va necajise si pe unii dintre voi ca: vedeti de ce trebuie sa pastrezi focul cunoasterii aprins? Nu e de ajuns sa crezi ca sa iti aperi credinta. Nu uitati Se spune ca in povesti: sufletul e un copil pur care se inspaimanta usor si cade prada iluziilor usor. Iluzia e dusmanul parsiv, nu il cunoasteti, dar ii spuneti:Satana ori antichrist. El a invins acum 2000 de ani de iubirea nu a putut proteja si au fost crucificari. Flacara cunoasterii langa lacrimile suferintei e Domnul vostru. Pe care nu il cunoasteti. De aceea si Antichristul se preface ca e adeptul cunoasterii, dar el nu cunoaste decat cum sa te faca sa delirezi de suferinta, sa cazi prada iluziei si sa va parasiti Domnul.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu ma intreba de apartenenta religioasa, eu stau deoparte ca sa vad unde ataca iluzia. si l-am vazut pe TPU. are un cont de te aduce la deprimare, unul de te aduce la furie si incearca cu intrebarile si cu raspunsurile.

| soimos explică (pentru eliaclodia):

Domnul tau exista doar in inchipuirea ta, Isus a murit ca un bou care a dorit sa salveze viata junincilor sale, si ca sa nu fiu acuzat de rautate si minciuna iata o dovada biblica precum ca umanitatea avea cu ce sa isi spele pacatele:
Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos

Daca la acest verset adaugi legatura cu eucharistia adusa de Isus, si anume ca in loc de sacrificiile junincilor mai bine sa frangi painea, si in loc de sangele vacilor mai bine sa bei vin, iata ca ai in fata dovada biblica precum ca Isus s-a jertfit nu pentru a salva oamenii, ci pentru a salva vacile si boii!
fara nicio aluzie!

| eliaclodia a răspuns (pentru soimos):

Asa este a murit. Eu vorbesc de faptul ca el insusi a indicat spiritul sau zicand ca el omul e muritor si a aratat calea de a fi impreuna vesnic. Eu sunt ateu, adica aerian, dar ma bazez pe Domnul. Sunt ratacitoare, nu fac aliante stabile, sunt deschisa si caut, dar cred in spiritul Domnului. Ca si tine, altfel nu ai fi suparat si nu l-ai fi facut bou. Gandeste-te ca toti murim. Asculta requiem.

| soimos explică (pentru eliaclodia):

Pai eu cand l-am facut "bou" ma refeream la faptul ca si-a dat viata pentru salvarea junincilor, si nu cred ca un om zdravan la minte si-ar da viata pentru salvarea junincilor, care furnizau sange pentru spalarea bacatelor oamenilor!

| eliaclodia a răspuns (pentru soimos):

Deci nu cunosti de ce a fost invins? Bine! Deci nu cunosti ce iti invinge tie spiritul? Bine!

Răspuns utilizator avertizat