| Dorugar a întrebat:

Oare se poate afirma pe buna dreptate ca biserica crestina a fost infiltrata de Diavol?

-Aici nu ma refer numai la faptul ca astazi in Vatican, Isus Christos este slavit cu numele de Lucifer.
- Si nu ma refer ca in Biblie in Apoc 22:16 Isus Christos recunoaste clar si deschis ca el este Lucifer.
Dar ma refer la faptul ca bisericii crestina a facut cu totul altceva decat a propovaduit Isus din Nazaerth
Astfel va intreb:
-unde in Biblie ne spune Isus ca biserica sa (crestina) trebuie sa urmeze Legea sa cea Noua pentru ca Legea lui Dumnezeu nu este vesnica?
-unde ne invata ca biserica lui crestina sa fie impusa prin crime si amenintari cu moartea?
- unde spune Isus ca trebuiesc arsi pe rug ereticii sau oamenii de stiinta ca Giordano Bruno sau ucisi cum a fost ucisa matematiciana Hypathia?
-unde ne spune Isus ca biserica crestina trebuie sa arda pe rug ereticii si pacatosii?
Unde ne spune Isus ca biserica sa trebuie sa fie extinsa prin razboaie si cruciade?
Tocmai faptul ca Isus nu a dat asemena invaturi, dar biserica crestina totusi a comis aceste fapte diabolice ba chiar repetate de milioane de ori, oare nu se poate spune pe buna dreptate ca biserica crestina a fost infiltrata de Diavol?
Unde si cand s-a intamplat asta?
Simplu, si anume in Biblie si atunci cand rabinul Isus si invaturile sale apartinand religiei mozaice, a fost inlocuit cu un anume Isus Christos si biserica sa crestina!
Care este solutia rezolvarii acestei catastrofe care a distrus vietile a miliarde de oameni?
Eu cred ca solutia pentru revenirea la normalitate ar fi reintoarcerea stricta la invaturile lui Isus din Nazareth?
Acceptati aceasta parere? Da sau NU?
Daca raspunsul este NU atunci va rog argumente, nu atacuri la persoana

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu avem nici o sansa, nu aici trebuie lucrat ci mai sus, cei care conduc gindesc ca cei de aici pe care tu incerci sa-i faci sa gindeasca.Nu ai pe cine sint pierduti exact cum spune cartea lor. Ceri argumente cui? Unor masini,unor oi? Nu poti obtine ceva in societatea umana decit prin forta, ori sa le dai ceea ce nu poate refuza si cerindu-le sa se supuna, doar asa reusesti, dar nu are rost, nu avem pentru ce sa ne batem.Nu vezi oamenii au drepturi, voteaza, oricine poate schimba soarta omenirii asa aiurea.Cum de este asa ceva posibil nu stiu.Cum poti sa supui la vot ceva? Asa ceva nu se face nicaeri in lumea vie. Facem parte din lumea vie, ca urmare trebuie sa fim condusi de cei capabili sa duca omenirea mai departe, de cei inteligenti, nu sa vina X care habar nu are pe ce lume se afla si sa voteze.Sa voteze ce? Habar nu are pentru ce voteaza sau cu ce se maninca pentru ce el voteaza. Uite unde sa ajuns.Nu frate nu multimea trebuie sa hotarasca soarta lumii ci cei capabili sa o poata face.Asa si cu religia nu ai cum face pe religiosi sa gindeasca, pentru ca pur si simplu nu ai cum, deocamdata ei gindesc cu capul celor care ii conduc, iar cei care ii conduc le place situatia, ei asta si vor sa aiba supusi care sa nu gindeasca.In vechime religiile au fost doborite tot de religii, ori de oameni care se saturase de atitia dzei, oameni ce aveau puterea sa schimbe ceva.E bine ca incerci ceva dar trebuie de sus, aia trebuiesc schimbati, ori facuti sa inteleaga ca nu mai merge asa cu prosteala.Si noi nu avem nevoie de nici o invatatura a nimanui, mai cu seama a altei culturi.Adica noi asa de rau am ajuns ca nu sintem capabili sa avem legi, sa gindim, ca trebuie sa citim sau sa aplicam mai stiu eu ce alte legi ale unor triburi? Pai oamenii care traiau pe teritoriul asta aveau o cultura, aveau o tara, aveau asezari cind acesti salbatici inca mergeau cu corturile de colo colo si am ajuns sa ce? sa acceptam ideile lor.Stii cind o sa s e linisteasca situatia? Eu am spus-o si o sa o spun mereu-PRIVATIZAREA BISERICII. Apoi impozitarea lor, a cladirilor, paminturilor detinute, cumparate de ei pentru ca asa e normal si logic. Dupa sai vedem cit or sa mai reziste.Religia nu poate exista decit daca va fi sustinuta de stat, ceea ce mi se pare cea mai mare ticalosie a omenirii.Dar cineva va trebuie sa ia masuri, altfel nu ne va fi bine deloc, ajungem de unde am plecat adica sclavie.

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| kyliejenner a răspuns:

De ce va stresati cu astfel de chestii

| Alcyon a răspuns (pentru kyliejenner):

Omul are prea mult timp liber laughing Am vazut ca a deschis o mie de topicuri, toate cam pe aceeasi tema.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru kyliejenner):

Deoarece majoritatea oamenilor din societate cred in biblie dar nu au citit-o. eu zic ca e un motiv destul de bun. sau ca oamenii in general nu se obosesc sa se gandesca la astfel de lucruri. dar nu e nevoie sa fie neaparat un stres. putem gandi si calm.

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Si eu vad ca tu pari a fi o persoana care face spam in loc sa raspunda la intrebari?
Oare din ce cauza?
Nu te duce capul sa formulezi un raspuns?
Pai daca nu stii sa formulezi nicio propozitie ca raspuns, atunci stai cuminte in banca ta si nu mai fa spam!

| Dorugar explică (pentru kyliejenner):

Pentru ca aceste "chestii" sunt bazate pe indoctrinare si manipulare, adica pe niste instumente diabolice care distrug milioane de oameni distrugandu-le ratiunea si astfel cu oameni credinciosi si irationali Romania este cea mai inapoiata tara din UE, si este condamnata de ortodoxie la prostie vesnica!
Si cand e vorba de tara mea ...asta ma doare!
Dar oare din ce cauza nu te stresezi si tu? Iti convine sa fii cetateanul celei mai retrograde tari din UE sau vrei sa le asiguri viitorilor tai copii avantajul prostiei vesnice oferit de ortodoxie!
Si daca te deranjea raspunsul ca e prea lung
Atunci motivul este "din constiinta civica si spirit cetatenesc!

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Încă o întrebare "bizară", de te cruceşti tipică unora pe TPU.ro...
Cum Doamne să fie inflirtată de Diavol?!
Doamne, mare ţi-e gradina!
Asta e consecinţa lispei orei de religie, pe care mulţi oameni far'de minte vor să fie eliminată.
Mai eliminaţi şi educaţia de sănătate şi ne-aţi distrus viitorul...
:-((

| Dorugar explică (pentru DomnishoaraTPU):

Mai degraba atitudinea ta se datoreaza scolii care va indoctrineaza in loc sa va dezvolte gandirea critica!
Daca ai avea un pic de minte si ai stii sa citesti ai afla ca biserica ta crestina s-a impus prin crime omucideri si razboaie ...si daca ai fi citit Biblia ai fi stiut ca NU Isus este acela care indeamna la crime si arderi pe rug, ci Dracu care a patruns in biserica unde se lasa slavit ca Dumnezeu de catre cei cu mintea ca tine!