| Parakeets a întrebat:

O femeie care nu și-a început viața se*uală cu un bărbat, dar și-a început viața se*uală cu altceva, cum credeți că va fi judecată în fața Domnului?

O astfel de femeie are tot statut de desfrânată?

Și cred că nici nu are rost să mai întreb, că bănuiesc și eu că trebuie să ne spovedim pentru orice.
Însă cum să fac să-i spun asta preotului?
Dacă eu chiar nu am tupeul să-i spun asta preotului, dar decid să vorbesc mult cu Dumnezeu și în fața icoanelor, credeți că se poate totuși considera iertat păcatul de Dumnezeu sau mărturisit cu adevărat?

Și dacă decid să-mi spun toate păcatele, mai puțin pe ăsta și mă împărtășesc, credeți că împărtășania ar fi luată incorect, deoarece eu mai am un păcat nemărturisit?

Răspuns Câştigător
| Ganderoaica a răspuns:

Tot în catrgoria desfrânării este considerat, nu contează că îl faci cu bărbat/animal/jucării sexuale.
Păi scrie și citește preotului de pe hârtie păcatul, așa nu o să-ți mai fie așa de rușine să-l spui fiindcă nu ai contact vizual direct cu el.
E iertat păcatul de Dumnezeu dacă îți pare rău cu adevărat că ai făcut asta și încerci să nu mai desfrânezi din nou și dacă îți dă părintele Canon (cum consideră el).
Împărtășania ar fi luată pe nemerit, și ti-ar aduce probleme după (încercări, boală). Eu te sfătuiesc să-i spui părintelui.

43 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Parakeets):

"Mâine urmați dv."

nu nu, eu traiesc in realitate nu in vise.
Eu daca am nevoie de medic, ma duc la medic, rai prosti asa cum sunt ei... si lor le multumesc, nu unui spiridus.

| Parakeets explică (pentru DracuIa):

Nu ziceți tocmai neadevărul.
Adevărul este că Iisus a zis că finalul va fi atunci când, da, iubirea se va stinge între frați, pământul se va împărți în două, un neam pe un mal și altul pe alt mal și când în Biserici va fi afaceri, nu Credință.
Aveți dreptate. N-am spus niciodată că nu aveți. Dacă vreți să citați Biblia.
Dar păcatul e al dv totuși, al celor care judecați.
O zis Iisus "Ia piatra asta și aruncă, care te crezi mai curat decât acest păcătos."

Poate preotul face păcatul lui, dar și voi dragi TPUași îl faceți pe al vostru.
Aici vreau să vă amintesc.
Sincer și asta ar trebui spovedit.

Restul, da, din păcate trăim acele vremuri în care nici în Biserici nu mai e ce era altă dată. Tocmai pentru că finalul e aproape. happy
Iar profeția/revelația trebuie împlinită.

| Parakeets explică (pentru AntiqueNew):

Hetero în Sodoma și Gomora? Really?

Mătuși-mea mi-a urlat aproape că, de fiecare dată când i-am amintit că e posibil să ies cu o fată sau că nu vreau să mă căsătoresc cu un bărbat și ea mi-a amintit mereu de acești Sodoma și Gomora, încât nu mai mi-a ieșit pe nicio ureche.

Deci, de atunci, am trăit mereu cu impresia că Sodoma și Gomora au ars din cauza homosexualității și a păcatelor împotriva firii.
Iar când chiar am citit din Biblie pasajul ăla, nu am găsit nimic corelat cu homosexualitatea direct, ci doar a spus că oamenii din Sodoma și Gomora erau niște nelegiuiți, beau și petreceau și făceau multe păcate.

Ești așadar însă sigur/ă că Sodoma și Gomora au fost un popor heterosexual?
Și la ce te referi prin "aleg calea pustniciei"?

| Parakeets explică (pentru suntserios):

Voiam să mai continui, dar o las baltă.
Nu suntem pe același vibe spiritual, domnule SuntSerios. happy

| Parakeets explică (pentru J0B0MAT):

Păi eu măcar fac ceva pentru mântuirea mea. happy
Deci nu sunt 100% sigură dacă ajung în Rai, dar măcar mă lupt.
Altfel mă sinucideam oricum de mult.
Doar pentru mântuirea mea mai trăiesc pe acest pământ.
Așa că, da îți poți spune o părere. Dar nu să ai siguranța unde ajung eu.winking
Ți-am spus, sunt oameni care au făcut totul la dungă cu Dumnezeu și Dumnezeu nu i-a cruțat. Am mai susținut eu că Raiul e deja o loterie. Trebuie să lupți până la final, făcând totul cât de bine poți, dar veșnic să trăiești ca un păcătos și cu frica în sân, că ai mai și trăit degeaba și nici nu ai prins Raiul.
Așa că, părerea ți-o poți spune, dar nu fi sigur unde ajung eu.
Aia știe doar Dumnezeu.
Așa că, Good-Bye.
Parcă regret că ți-am zâmbit.
Nu știu de ce-mi pierd vremea scriindu-ți.

P.S. și nu am spus niciodată că trebuie să fii de acord cu mine. happy
Ahh, tot am zâmbit.
Trebuie să mă las de acest obicei cu mârlanii sau mârlancele. laughing)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Parakeets):

Exact.
Eu sunt in realitate.
Tu pe campii.
Fiecare cu treaba lui.
Totusi nu mi-ai raspuns la intrebare, de ce ati fost la spital si nu la biserica?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Parakeets):

La cum vorbești, pa pa mântuire.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru DracuIa):

Do not copy me!

| Parakeets explică (pentru suntserios):

Mă omorâți, domnule SuntSerios laughing) pe bune.
V-am dat dreptate, ok, ce mai vreți? happy

Dar ca să răspund totuși, vă dați seama că Biserica sau mă rog, orice Biserică din Călărași e încuiată în Ajun de Crăciun. happy
Și știu unde bateți cu întrebarea asta, dar eu nu am spus că eu cred în Dumnezeu și elimin medicina. Asta faceți voi toți care nu credeți în God. Credeți în medicină fără God. Pe când tot ce ați descoperit azi prin medicină și știință, știința care de altfel nu înseamnă OZN uri ci pur și simplu legile naturii, legile naturii urmează calea tot a Domnului și tot Domnul vi le-a dat. Ba chiar ce să vedeți, ceea ce susțineți că a descoperit omul singur prin știință, de fapt a fost născut tot de Dumnezeu și El le-a poruncit ca să se înmulțească. Dacă ei nu se înmulțeau, azi nu mai descopereați nimic. Pentru că nu mai existau acei mulți oameni, unii studioși, dați tot de El ca să descopere lumea și știința și alții mai puțin studioși, dar muncitori care i-au ajutat pe învățăcei, ca muncitori, cobai, colaboratori.
Așa că, orice ați spune, Dumnezeu există, prin mine, prin dv, prin medici, prin știință. Însă ca în orice loc de pe acest Pământ, orice petic de pământ are și uscătura lui, așa și medicina. Medici dedicați, medici care operează și fac mii de intervenții doar cu gândul la Domnul și pentru a înmulți talantul dat de la El. Iar alții, acoliții Satanei, urmează medicina cu exact acest gând. Să arate cum medicina și Dumnezeu nu pot coexista, când adevărata medicină este simbioza cu Dumnezeu.

Pe scurt, am dus-o la medic pentru că așa cum Biserica de ocupă de suflet, medicina se ocupă de trup. Probabil înflăcărată să povestesc verisunea în care L'am descoperit pe Dumnezeu am lăsat impresia că am negat medicina.
Nu domnule SuntSerios, eu aprob medicina. Medicina a avansat a lot. Doar că în spatele avansului este Dumnezeu. Și Iisus vindeca prin plante, din minimele cunoștințe ce le dețin pe tema asta.
Dar în final, orice spuneți dv este bine.
Am obosit să argumentez despre God.
Deja nu-mi place să vorbesc nici prea mult despre El. Asta nu mai e "a vă arăta/demonstra că există", când e exagerat și asta și în public, devine doar fanatism și cred că nebunie. Și bine, nu aș regreta în final, dacă aș ajunge nebună într-u Domnul și Iisus. happy Însă nu e cazul încă. Încă mai am multe de învățat și acumulat ca să mă apropii așa de mult de Domnul. happy
Așa că lăsați-mă, că vine Crăciunul și demonii mă încearcă. Și eu vreau să-mi consolidez relația cu God. V-am zis că am învățat deja multe despre viață și despre călătoria mea aici, pe Pământ, încet, încet, încep să-mi descopăr și sensul, tot cu ajutorul lui God. happy
Așa că, nu-mi distrugeți bucuria asta interioară, dar nici nu mă faceți să mă mândresc de asta. Că nu mă va mai lăsa Dumnezeu să mă bucur de ea, pe deplin, dacă vede că vociferez atât de această bucurie și taină găsită. Pe Domnul.
Deși nu știu cât va ține, această bucurie interioară, pentru că vine Crăciunul, cum spuneam și mă apucă depresia. Noroc că mi-am luat casa la curățenie generală și tot asta mă ține pe plus cu happiness. Și mai nou că l-am regăsit pe tata și că deja mă gândesc într-una ce cadou să-i iau și mă gândeam, poate-i fac și o vizită de Crăciun, poate mai uit de depresia mea.
Iar dacă mă lasă coloana, ies iar la alergat în miez de noapte, ca să îmi dau duhul pe acolo și să uit de viețile fericite ale celorlalți și de viața mea cea mai banală și sad și solitară. Că mna, asta mă atacă cel mai des de sărbători. Că am impresia că toți ceilalți trăiesc mai bine și mai veseli Crăciunul, doar eu ba.
Nu știu însă și dacă este un adevăr aici sau doar o închipuire a mea, însă pe mine una mă atacă pe interior, an de an de sărbători. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Parakeets explică (pentru DracuIa):

Păi, domnule Dracula, doar aspir și eu. laughing)
Amu n-am spus și că ajung acolo. laughing)
Oricum știu că am păcătuit.
De aceea și am întrebat. Să văd dacă în Ortodoxie e un păcat doar desfrâul cu oameni sau și cu alte ustensile. laughing)
Deci este. Îl accept și merg mai departe. Și trebuie să-mi fac curaj acum să-i spun preotului despre tâmpeniile făcute de mine.
De fapt cred că cel mai simplu o să mint. Că am desfrânat. Iar dacă cere detalii, îi spun că am prieten și gata. laughing)
Adică mă gândesc că va fi șocant și pentru săracul preot să audă cum trăiesc unele. Și singure și desfrânate. Nu doresc să mă compătimească nimeni. Prefer mai bine să mă urască cineva, decât compătimească. Ura măcar e faină. O ador. happy Dar compătimirea mă face să mă simt doar un câine vagabond. laughing)

Așa că, știu domnule Dracula, că am păcătuit, dar am și eu pofte uneori. Și nu doar ale mâncării. Dar mna, în ultima vreme mi s-a cam tăiat complet și de tâmpenia asta.
Am trecut la alt nivel. Mă gândesc deja să violez bărbați. laughing)
Să mă mai fraierească doar un singur om și nu țin cont că o fost bărbat sau femeie, un singur samaritean dacă mă mai trage-n țeapă, jur că devin Bundy în versiune feminină. Dar nu îi omor, doar îi violez cu patos și sete și-mi dau frâu liber imaginației și adrenalinei, nebuniei și fanteziei/dorinței. laughing)
Am obosit să fiu văzută ca cea mai fraieră femeie din Univers. Ar cam merita rasa dv, domnule Dracula. O nebună ce să le sugă sângele, încet și suav. Să-i ducă la disperare pe masculii ăștia plini de ei.
Ș-așa iubirea nu există. Respectul nici atât. Nici chiar tâmpenia dată porună de God "ce Dumnezeu a unit, omul să nu separe." Există acum mai multe divorțuri și recăsătorii, decât șosete. Până și șosetele stau împerecheate mai mult decât oamenii, care by the way, tot ei și-au jurat că vor rămâne veșnic împreună, cândva. Așa că, dacă tot nu mai există rahaturile astea, barem să mă distrez. O viață am. Și oricum oamenii te văd de sus orice-ai face. Păi atunci să le fac pe toate barem. Să adaug fapte de judecat și bârfit. laughing)
Încep să-mi schimb percepția despre castitatea asta. Și așteptatul a ce? A bătrâneții? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, concret ce să-ți zic pentru că și eu am pus următoarea întrebare...

https://www.tpu.ro/......serios-al/

Eu, însă am mai pățit o chestie amuzantă :)... voiam să mă mărturisesc ORICUI, DOAR SĂ O FAC! Așa că, am avut ideea strălucită de a o face online...
Am ales o aplicație în limba engleză- se numește Wakie -ce ajută oamenii să converseze pe anumite teme, prin apel telefonic sau mesaje private, cu necunoscuți! Tu alegi tema pe care dorești să conversezi telefonic cu un necunoscut, random!
Bunn! :)
M-a contactat un tip, prin mesaje, că vrea să conversam pe tema aleasă de mine- și anume... păcatele mele! :)
Îi mărturisesc câteva... :), zic ok, continui... dar el, zice că vrea să mi le mărturisească și el pe ale lui :) OK! :) La care, începe ușor :), după care, mă face pe mine să-mi fac păcate :)), păcatele tipului erau ceva de genul - acelor fanfiction pe care ți le-am trimis! :) ))
Îi zic direct! :)) " Aici, stăteai de fapt, ascuns Satană?! " :))))) Și îl blochez! Prea reușise să mă ispitească! :)))))
Sper să nu pățești și tu la fel cu preoții/ preoțieii, mai ales! :)
Take care! :) :))))

Și Sărbători Fericite! Tuturor! :)

Pline de Iertare! :)