| anonim_4396 a întrebat:

Sa inteleg si eu ceva dumnezeu sia trimis fiul in lume sa fie moara pentru pacatele noastre asftel a iertat pacatul lui adam si eva? desi de ce mai mostenim pacatul ala?

12 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa te "nasti din nou", doar atunci vei fi iertat de acest pacat al lui Adam si restul pacatelor.
Isus a venit degeaba pentru ca foarte putina lume crede in El asa cum a cerut el, iar marea majoritate a populatiei lumii ar ajunge in iad, chiar daca ei cred ca vor ajunge in rai datorita faptelor lor bune(daca ar fi real totul si i-as vedea pe aia cum plang acolo ca ei au facut fapte bune as rade de ei o eternitate in iad).

| Varahil a răspuns:

Mostenim de la Adam si Eva nu pacatul lor in sine,ci inclinarea, atractia spre pacat.
Pacatul facut de Adam a fost iertat, dar s-a transmis la toti urmasii lui posibilitatea de a cadea in pacat.La fel cum cineva ar fi betiv, de exemplu.Chiar daca la un moment dat renunta la bautura, isi schimba deci viata, copiii lui vor purta mereu in sange aceasta inclinatie spre a consuma alcool.Asta se cheama genetica, si ar fi de preferat s-o intelegi, mai intai de a intelege sursa materiei, big-bangul sau bosonul Higgs.

| Anonymus314 a răspuns:

Pacatul a fost iertat, insa a ramas semnul pacatului.

e ca si cum te-ai rani, te-ai vindeca, dar ti-ar ramane urma de la accident.

| anonim_4396 explică (pentru Anonymus314):

Explicatie buna

| AragorN88 a răspuns:

Dumnezeu vine pe pamant pentru a se sacrifica pe el insusi pentru un pacat inventat de el. Bravo *clap* *clap*

| florin08 a răspuns:

"Sa fie moara pentru pacatele noastre"? tu ce limba vorbesti baiatule? Tu nu ar trebui sa traiesti.

| anonim_4396 explică (pentru florin08):

Tu esti dumnezeu sa dai dreptul cuiva sa traiasca

| eueueueofda a răspuns (pentru florin08):

El vorbeste limba manelistilor analfabeti care se dau destepti laughing El vrea sa ne arate cat e de "inteligent" si de rational rolling on the floor

| LucianR a răspuns:

Fiecare are dreptul sa aleaga in ce crede.Simplu! Alegi lumea sau o viata traita langa Dumnezeu...va veni odata si ziua judecatii(si nu spun asta ca sa amenint sau sa sperii pe cineva)si atunci fiecare va raspunde pentru toate pacatele care le-a facut. Odata cu jertfa Domnului Isus toate pacatele au fost iertate dar, daca tu in continuare faci pacate atunci normal ca o sa le ai... Dumnezeu a trimis pe Fiul sau ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.

| Emanon2011 a răspuns (pentru LucianR):

Fara suparare lucian dar isus in limba evreica inseamna magar si daca te referi la Hristos se scrie Iisus

| LucianR a răspuns (pentru Emanon2011):

Ok imi cer scuze pentru greseala facuta.Eu vroiam sa se inteleaga esenta.In momentul in care te nasti din nou toate pacatele ti-au fost iertate, dar dupa aceea depinde de tine cum iti traiesti viata in continuare. Daca o traiesti in lume sau cu Dumnezeu...insa in momentul in care te-ai nascut din nou cu adevarat si stai langa Dumnezeu nu ai cum sa nu iti primesti rasplata.Am cunoscut oameni care s-au botezat si erau ei foarte entuziasmati de schimbarea care a avut loc in viata lor... dupa un timp nu-i mai vedeai la biserica si asa mai departe.

| Purcelus a răspuns:

Grele intrebari! Intr-adevar, ceea ce spui tu ar trebui sa puna pe ganduri foooarte multe lume.Nu cumva toate aceste "invataturi crestine"reprezinta metode de manipulare in masa?