| Superior a întrebat:

---De ce ne spovedim? Dumnezeu nu ne aude cand ne cerem scuze si ne rugam? Adica... daca ii spun preotului pacatele ca Dumnezeu sa ma ierte,e ca si cum atunci cand gresesc si mama/tata imi spun ca nu ma iarta decat daca ii spun vecinului ce am gresit.
---Am citit ceva cum ca "Dumnezeu si-a exprimat mania asupra sa...". Despre ce e vorba?
---De ce Dumnezeu ne pedepseste cu pedeapsa vesnica? Pana la urma,nu e prea mult? Sa zicem cine a facut pacate grave sa stea 2, 5,10 ani in iad sau cum o fi timpul pe acolo...dar totusi cred ca e prea dur. Sa-mi dea ingerasul meu o palma daca e ceva gresit ceea ce spun si gandesc, dar sunt curios.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Spovedania este parte a desfasurarii vietii crestine inca din perioada MANTUITORULUI si a sfintilor APOSTOLI. happy

Cei care nu pretuiesc crestinismul e firesc sa nu valorizeze aceasta taina, lucrare, sacrament... Pentru aceia insa pentru care Biblia are un cuvant de spus, iata deci care este valaorea Spovedaniei:
"IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)
(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."

29 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Biserica a trebuit sa inventeze povestea cu preotul intermediar dintre omul de rand si D-zeu, ca sa aiba si ea motiv sa existe.

| Superior explică (pentru sublime89):

Pana la urma esti ateu sau nu crezi ca ai nevoie de Biserica sa ai o relatie cu Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Nici una, nici alta.
Cred intr-un Creator si la fel de mult cred ca acela nu este "dumnezeul" crestin si de asemenea mai cred ca religia crestina este doar un program de manipulare. Aproape tot ce exista in crestinism este furat din religiile antice pagane.

| sublime89 a răspuns (pentru Superior):

Biserica a mintit omul nu doar ca exista D-zeu, ci si ca doar prin intermediul ei se poate comunica cu el, cel putin pentru lucruri precum iertarea pacatelor. Pentru oamenii din vechime asta era extrem de important. Se temeau extrem de mult sa nu ajunga in iad. Practic tot ce faceau in timpul vietii lor era cu gandul la rasplata din rai. Pentru asta isi traiau vietile scurte si mizerabile. Si atunci biserica profita enorm de aceasta frica de iad a omului, spunandu-i ca preotii si calugarii se roaga pentru iertarea pacatelor lui, si ca existenta bisericii e esentiala. Preotii catolici din vechime le cereau oamenilor bani pentru iertarea pacatelor. Fiecare pacat avea pretul lui. Si oamenii disperati mergeau si le dadeau si putinii bani pe care ii aveau, si se afundau si mai mult in saracie si mizerie. Dar nimic nu era prea mult daca credeai ca astfel ai un loc asigurat in rai.

| Superior explică (pentru sublime89):

Am invatat la istorie ca a avut loc o revolta pe tema asta, ca in Italia se luau bani pentru a fi spovedit happy Totusi, momentan nu vreau sa renunt la crestinismul meu, dar crezi ca poate fi ceva in viata de dupa moarte? Cam ce? Am auzit ca exista o asa zisa lumina...si esti tras de ea cu forta. Te sterge complet, te duce in ceva de genul raiul sau rai, sau te reincarnezi?

| TCosminn a răspuns (pentru sublime89):

Amuzant dar biserica nu inventeaza. Cauta scrierile Sfintilor Parinti (Patristica) si poti sa te duci chiar pana la scirerile din primele veacuri primare. Spor la citit!

| TCosminn a răspuns (pentru sublime89):

Vai de...istoria noastra. Pacatele alea platite la catolici se numeau indulgente si au disparut. Mai citeste daca tot vrei sa pari ca sti. Pentru uimirea ta personala, exista dovada stiintifica ce atesta existenta lui Dumnezeu, nu ca ar avea Dumnezeu nevoie. Daca esti interesat, iti dau materiale de nu dormi saptamani. Dar am o impresie ca nu esti interesat, ci doar pus pe glume proaste.

| TCosminn a răspuns (pentru anonim_4396):

La aceste afirmatii sunt nevoit sa cer argumente. Religia crestina sau crestinismul, cum este program de manipulare? Si atentie, rog definitia manipularii, pentru ca am impresia ca nu o cunoasteti. Ce este furat din religiile antice pagane?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TCosminn):

Cu mare plăcere.
Manipula - Fig. A influența prin diverse mijloace modul de a gândi și de a acționa al unei persoane sau al unei colectivități.
"Modul de a gândi și de a acționa". Este evident cum religia creștină influențează modul de a gândi al oamenilor. Majoritatea creștinilor acționează în funcție de ce le zice calendarul ortodox. Când este post, mulți postesc dar habar n-au de ce. Cineva apropiat mi-a zis că postește pentru că "este creștin ortdox". Postul este doar un exemplu. Mai sunt multe altele precum lucratul interzis în zi de sărbătoare, ceea ce este o prostie. Pe cine deranjează că eu muncesc duminica sau când e sărbătoare? Dacă te uiți în biblie, un om este ucis din ordinul lui "dumnezeu" pentru că strângea lemne în ziua Sabatului.
Numeri 15:32, 36
32. Când erau copiii lui Israel în pustiu, au găsit* pe un om strângând lemne în ziua Sabatului. *Exod. 31:14, 15; Exod. 35:2, 3
36. Toată adunarea l-a scos afară din tabără şi l-a ucis cu pietre; şi a murit, cum poruncise lui Moise, Domnul.
Deci să înțeleg că muncitul în zi de sărbătoare se pedepsește cu moartea în biblie. Și uite că omul, orice treabă ar avea, oricât de urgentă, dacă e zi de sărbătoare nu poate face nimic că așa îi zice religia. Jalnic.
Aș putea să mai continui de exemplele dar te invit pe tine să citești acest articol scris tot de mine pe un cont de Facebook:
https://www.docdroid.net/NAgtwZx/religie.doc.html

Cât despre cât a furat religia creștină din religiile antice, mai nimic din ce există în creștinism nu este ceva original, înafară de ideologia comunistă. În antichitate oamenii sărbătoreau anumite evenimente drept mulțumiri aduse zeilor. Spre exemplu, în antichitate, sărbătoarea din care a fost furat Paștele se numea "Ishtar" și era dedicată unei Zeițe ce era cunoscută drept "Ishtar" de babilonieni, ea fiind relaționată fertilității și ei i-a fost asociată ideea de iepure și ouă. Acea sărbătoare nu avea nimic de-a face "Isus Hristos" pentru că pe atunci nu exista acest nume. Această sărbătoare era relaționată Echinocțiului de Primăvară. Paștele (Easter în engleză, Easter-Ishtar, destul de asemănător) din creștinism nu este decât un masacru al mieilor în fiecare an, toate aduse drept ofrandă lui "Cristos" pentru că-i plăceau crimele la fel de mult ca lui taică-su.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......al-in.html
Așa-i cu majoritatea sărbătorilor creștine mai importante. Și Crăciunul a fost furat din "Sezonul Yule" al anticilor, care avea drept tradiții bradul și oferirea de daruri și creștinii l-au transformat în "Nașterea Maicii Domnului" și de asemenea un masacru asupra porcilor în fiecare an. Sărbătorile astea creștine n-au nimic spiritual în ele.
Cât despre caracterele creștine, mai toate sunt furate din legendele Zeilor antici. Isus este furat șl adaptat din peste 18 Zei păgâni (Odin, Krishna, Ra, Osiris etc) care au săvârșit minuni (acele minuni erau alegorii spirituale), au fost răstigniți, au înviat (de asemenea, alegorie spirituală care face referire la zeificarea sufletului). Îți recomand să vizionezi documentarul "American Zeitgeist 2007".
https://www.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8
Citește și asta despre sursele din care au fost create cărțile din cuprinsul bibliei creștine.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/2013/08/vechiul-testament.html
Și aici despre mai multe fenomene din creștinism precum "Fecioara Maria", "Trinitatea Creștină" etc.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/2015/06/noul-testament-expus.html
Cât despre "dumnezeu", ăsta, pe lângă titlul de Creator al oamenilor (NU al Pământului) este tot un concept spiritual care face referire la sufletul zeificat pe care omul și-l poate dobândi. Asta îi învătau religiile antice pe oameni, cum să-și perfecteze sufletele. În cazul ăsta, Zeii (divinitățile) erau niște "părinți" care îi ajutau pe oameni să evolueze și în niciun caz oamenii nu se rugau ca sclavii la ei să-i scape de probleme, cum se întâmplă în creștinism.
Dar oamenii nu au aderat de bună voie la creștinism. Au fost obligați de inchiziție s-o facă.
INCHIZÍȚIE s. f. Instituție a Bisericii catolice, creată la sfârșitul sec. XII și începutul sec. XIII, însărcinată cu apărarea credinței creștine și reprimarea ereziei.
"Erezia" era reprezentată de religiile păgâne care încă mai existau pe atunci. Când liderii creștini preluau controlul unui teritoriu, făceau masacre în masă asupra preoților păgâni și asupra cunoscătorilor de cunoștință ocultă (spirituală) astfel că oamenii erau obligați să se dea creștini să nu fie persecutați. Vezi cazul lui Galileo Galilei care a fost arestat la domiciliu până la moarte de inchiziție fiind suspect de "erezie".
Știi ce mă enervează? Că deși creștinismul condamnă crima, evreilor li se permite să facă masacre non-stop și lor și se iartă tot, ceea ce e logic, doar ei au creat creștinismul.
Numeri 15:26
26. Se va ierta întregii adunări a copiilor lui Israel şi
străinului care locuieşte în mijlocul lor, căci tot poporul a
păcătuit fără voie.
Evreii care controlează mass-media are grijă să-și ascundă toate masacrele (vezi Inchiziția, Holodomor, bombardarea orașului Dresden, apariția virusului HIV etc.) și tot ei crează religia care îi învață pe oameni cum să se roage la o fantomă imaginară să le salveze sufletele, în timp ce ei lucrează în fiecare zi ca niște sclavi care alimentează conturile bancherilor, mulți dintre ei nefiind conștienți de ce se întâmplă cu impozitele pe care le plătesc. Dar na, ei consideră că viața grea este dată de "dumnezeu pentru că suntem păcătoși".
http://adevaratulholocaust.blogspot.ro/
http://altreileasex.blogspot.ro/......sului.html
https://ro.wikipedia.org/wiki/Holodomor
http://bucurialuisatan.com/inchizitia/

| sublime89 a răspuns (pentru Superior):

Se intampla in Italia si-n cam toate tarile catolice din Europa. A fost unul dintre motivele reformei religioase din secolul 16, care a inceput cu Martin Luther in Germania. Atunci s-au pus bazele religiilor protestante de azi. Cat despre ceva dupa moarte, foarte mici sanse. Acele marturii ale unor oameni nu valoreaza prea mult pentru ca nu au cum sa dovedeasca faptul ca nu au avut o halucinatie, sau ca nu mint. Tot ceea ce ne defineste e in creierul nostru, si odata ce el moare, nu mai ramane nimic din ce am fost. Dovezile pentru asa-zisul suflet lipsesc. Nimic nu ne arata ca ar fi ceva non-fizic in noi. Uita-te la un batran care nici nu mai stie cum il cheama, sau nu-si mai recunoaste copiii. E dovada clara ca tot ce suntem noi e in creier, si odata ce creierul se degradeaza, ne degradam si noi. Daca ar exista ceva non-fizic care ne-ar defini, atunci acea esenta a noastra ar ramane intacta indiferent de bolile fizice ale creierului. Daca personalitatea noastra, sau amintirile noastre, nu pot supravietui unei boli, cum ar putea supravietui mortii? E imposibil.

| TCosminn a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau este mai detaliat. As putea sa iti raspund la fiecare in parte, dar asta nu ar face decat sa lungeasca si mai mult discutia, care este, fara dar si poate, nerecomandat sa o purtam aici. Din pacate nu putem purta discutia fata in fata, cu documente, scrieri etc. iti spun sigur ca exista explicatii logice, rationale, teologice, stiintifice pentru fiecare motiv invocat. Nu pot citi articolul pentru ca nu am Facebook... Pot raspunde scurt ca faci o confuzie intre crestinii ortodocsi practicanti si cei doar cu numele, asta referitor la post si la toate celelalte. Eu zic asa, cand ai timp si intalnesti eu stiu, un teolog bun, un preot pregatit, ba chiar si un calugar, ia-l la intrebari, nu il lasa, intreaba-l despre tot ceea ce vrei tu, dar nu o da in penibil. Eu am cautat de cativa ani incoace tot ceea ce a fost necesar ca sa imi clarific de ce ortodoxia este dreapta credinta, de ce post, rugaciune, spovedanie etc. Da, am cautat si dovezi stiintifice, si parerei contrare in ateism, secte sau denominatiuni, stiinta sau pseudo stiinta etc. Pe scurt, nu sunt un extremist, imi place sa aleg calea de mijloc care este si cea de aur conform Sfantului Ioan Gura de Aur. Pe mine un preot, pe nume Constantin Necula m-a invatat ca un ortodox care nu e in ceata nu e ortodox, de aceea eu mereu caut raspunsuri si imi pun duhovnicul si creierul la treaba. O sa citesc raspunsul pe care probabil o sa il scrii dar nu o sa mai raspund pentru ca timpul nu imi permite, imi cer scuze pentru asta dinainte. In rest, toate cele bune iti doresc, chiar daca vedem binele diferit, pot accepta asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TCosminn):

Nu continui nici eu discutia, doar ca acel link este direct catre articolul incsrcat pe un site de upload, nu catre Facebook.

| TCosminn a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa il verific, multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba va spovediti. Daca exista un "dumnezeu" crestin care sa ne vada pacatele eram morti toti, si preotii ca si aia pacatuiesc mai rau ca noi. "Dumnezeu" ne ameninta cu pedeapsa vesnica" este o vrajeala care sa bage in oameni spaima fata de "dumnezeu" ca sa nu mai faca "pacate" si ca sa actioneze in conformitate cu religia. Pentru cateva pacate savarsite pe Pamant, omul este amenintat cu "chinuri eterne", e iubitor a naibii "dumnezeu" asta. Daca "dumnezeu" asta crestin exista si daca era iubire pura si dreptate asa cum se tot afirma, atunci ar fi creat omul fara pic de rau in el, dupa chipul si asemanarea sa, nu?
Se pare ca spovedania este doar o metoda a bisericii de a aduna bani de la crestini pentru ca eu de fiecare data cand mergeam sa ma spovedesc trebuia sa pun niste bani in dreptul popii, dupa care incepea sa-mi puna intrebarile alea idioate.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Deci,pana la urma esti ateu sau nu crezi ca ai nevoie de Biserica sa ai o relatie cu Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facerea (Geneza)
Capitolul 3
8.Iar cand au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, in racoarea serii, s-au ascuns Adam si femeia lui de fata Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9.Si a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam si i-a zis: "Adame, unde esti?"
10.Raspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tau in rai si m-am temut, caci sunt gol, si m-am ascuns".
11.Si i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus ca esti gol? Nu cumva ai mancat din pomul din care ti-am poruncit sa nu mananci?"
12.Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom si am mancat".
13.Si a zis Domnul Dumnezeu catre femeie: "Pentru ce ai facut aceasta?" Iar femeia a zis: "Sarpele m-a amagit si eu am mancat".
Dumnezeu a sosit, hotarat sa-i ierte, daca isi marturiseau pacatul cu pocainta sincera. Dar acestia s-au indreptatit. Si poate ca au pierdut Raiul, nu pentru ca au gresit, ci pentru ca nu s-au pocait.
Adam si Eva in loc sa spuna „am pacatuit", ca Dumnezeu sa-i ierte, au inceput sa se indreptateasca.
Adam si Eva au refuzat sa se spovedeasca si au refuzat iertarea lui Dumnezeu. Daca nu ne marturisim pacatele suntem precum Adam si Eva.
Si ce face Dumnezeu?
Asteapta pe necredincios sa se pocaiasca, pe cel pacatos sa se intoarca, pe cel care vetuieste in nesimtire, sa se caiasca.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Va spovediti ca asa va mint preotii. Cu iad cu rai cu minciuni sa-si umple ei burtile de escroci si sa cumpere masini de lux sau sa-si faca vile pe banii fraierilor. In schimb nu sunt in stare sa ajute amaratii care traiesc iarna pe strazi la cati bani castiga

| TCosminn a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Se pare ca nu cunoasteti nimic din ceea ce afirmati. N-am niciun interes sa intru in polemica, dar haideti sa analizam putin situatia. Cum mint preotii? Ca exista rai si iad? Bun, nu credeti ca exista, asta nu inseamna ca nu exista, dar nici ca exista, argument nevalabil. Cum isi umple preotul burta de escroc din existenta raiului si a iadului? Masinile de lux sunt la unii preoti, nu toti, deci sa nu generalizam. Cei care au masini de lux e problema lor. Sunt autoritati care sa ii ia la rost. Tin sa va informez ca Biserica oficiala din Romania are, ca filantropie, mai multe cantine, asociatii cu scop filantropic, case de copii si batrani si altele decat are statul Roman la un loc. Asta nu va spune ceva?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru TCosminn):

Uita-te la oamenii strazii care nu sunt ajutati nici de stat nici de biserica iar pe timpul iernii nu sunt cazati decat prin spitale atunci cand li se fac rau, ingheata de frig ori direct la morga spitalelor ca decedeaza. Pina sunt dusi de autoritati la groapa sau la incinerare asta nu mai stiu.
iar la cantinele bisericilor li se dau apa chioara de mancare pe banii celor care au doneaza pentru saraci dar doar o parte micuta ajung la saraci restul dupa cum spuneam. cati preoti nu sunt dupa bani iti spun eu probabil 3% sau 4% asta nu inseamna ca biserica nu e corupta si nu minte de peste 2000 de ani. Am doua intrebari pentru tine. Cum a fost facuta eva din coasta lui adam. Cum a ramas fecioara maria insarcinata fara contact sexual. Nu exista dumnezeu dar exista cei care ne-au creat si ne-au pus pe aceasta planeta pe rase. Cu scopul de a ne inmulti ca au gasit o alta planeta buna pentru supravietuire. Planeta unde locuiau ei a fost distrusa de ei cu tehnologia sau de meteoriti, asteroizi comete ori poate ca nu cert e ca ei sunt vinovati... de aparitia noastra nu dumnezeul inventat de sarlatani pe care si iisus christos ii blama si le spunea oamenilor sa nu aibe incredere in ei cu toate ca si el mintea cand vorbea de tatal lui

| TCosminn a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Raspunsul tau e atat de obositor, chiar as vrea sa iti raspund, dar am mai auzit argumentele astea de atat de multe ori si tot de atat de multe ori le-am explicat. Iti recomand sincer, sa cauti si pareri contrare afirmatiilor tale si vezi de ce e asa si de ce nu. Vezi cum gandesc si cum explica altii si atunci vei vedea daca explicatia este destul de rationala sau logica pentru tine. Cauta si date despre ce face biserica. In unele lucruri pot fi acuzati preotii si mai marii bisericii dar eu nu o fac.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru TCosminn):

Stiu ce au facut si inca mai fac acesti preoti. Am vazut un film Spotlight si numai in Boston oras din America au gasit 90 de preoti abuzivi si pedofili. Ce secrete ascunde biserica si daca se vor afla va produce daune definitive in aceasta institutie a lor catolica sau ortodoxa. Vor pieri definitiv daca aceste secrete le va divulga cineva iar lumea va cunoaste adearul. Nu poti sa violezi copii stiiind ca exista dumnezeu. Ei cunosc ca nu exista de asta fac ceea ce fac si mereu Roma i-a protejat. bineinteles ca la vatican ma refer

| TCosminn a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Stiu la ce te referi si din pacate ai dreptate. Uite, biserica ortodoxa nu este biserica catolica si nici invers. Da, preotii ortodocsi sunt oameni si sunt supusi greselii sau pacatului. Da, exista preoti proxeneti in catolocism, dar stii de ce? Simplu, pentru ca la ei este legea celibatului in preotie. Asta ii determina pe ei la faptele astea perfide, pentru ca sexualitatea este in orice om, dorinta asta exista, dar ei o amplifica incorect prin celibat. Stai linistit ca nu va pieri nimic, unii oameni sunt prea orbi ca sa vada adevarul. Le poti da cu adevarul peste ochi ca ei nu-l vor recunoaste. Poti viola copii stiinda ca exista Dumnezeu, asta se numeste suprimarea constiintei. In fine, discutia este mult prea lunga pentru timpul meu.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru TCosminn):

Biserica ortodoxa e mai blanda cu minorii pentru ca la noi la ortodocsi le plac mai mult femeile si unii dintre ei sunt bisexuali ori gay. Dar e mult mai bine decat cu minori asta clar. Timpul e pretios sigur. Succes in continuare

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dumnezeu este milostiv, dar in acelasi timp si drept.

| TCosminn a răspuns:

Pai tu crezi ca o rugaciune dupa o tigara e auzita? Sau daca tu iti cer scuze ca oricui Dumnezeu se uita la tine? Spovedanie e un act profund de smerenie si constientizare a starii pacatoase in care esti. Preotul nu e nimic altceva decat un mijlocitor, chiar spune in rugaciunea de dezlegare "Iar eu preotul te iert si te dezleg cu puterea care imi este data". Nu te iarta ca asa vrea el, ci ca i-a fost data puterea asta, ca verset ai Ioan 20: 21-23. Dupa care se da un Canon de pocainta, care este leac pentru suflet, adica, tu ai niste pacate sau ai patimi pentru care te caiesti (iti pare rau, regreti profund comiterea lor) si pentru care vrei sa te indrepti, sa nu le mai faci, si asta nu vine asa, stand tu de vorba cu Dumnezeu. Cand spune ca Dumnezeu voieste intoarcerea pacatosului la calea cea dreapta la ce se refera? Oare nu la faptul ca tu esti un pacatos (ca om) si ca Dumnezeu te vrea drept? Cum ajungi tu drept singur daca tu singur fiind ai facut pacate? Cum pacientul are doctor, masina are mecanic, animalul bolnav are medic veterinar, asa are si sufletul, duhovnic, de acolo vine si denumirea de duhovnic, care el este un indrumator. Unde ai citit cu mania? Tu ai libertatea pe pamant sa alegi, ori Dumnezeu ori Mamona cum spune la Matei 7:24. Pedeapsa asta vesnica, este pentru cei care nu au vrut sa fie cu Dumnezeu. Nu te baga pe tine Hristos cu bata in rai. De asta ti-a dat ratiune, ca sa poti alege si sa poti fi constient de alegerea pe care o faci. Discutia este mult mai ampla si mai profunda.

| BogdanMx a răspuns:

Cei care interpreteaza gresit scriptura pentru ca nu o inteleg spun ca nu trebuie sa mergi la preot. Hristos a dat apostolilor puterea de a lega si dezlega pacate cu puterea lui Dumnezeu. Acea putere s-a transmit prin succesiune apostolica. Succesiune pe care sectantii nu vor a o recunoaste pentru ca sectele nu au fost infiintate de apostoli. laughing) Preotul are in mana Sa iertarea Domnului. Pentru ca a primit putere sa faca asa ceva. Ia-o ca pe o imputernicire.

Cat priveste iadul nu Dumnezeu te pedepseste. Tu te pedepsesti. Daca duci o viata fara Dumnezeu asa vei continua si in eternitate.

| Superior explică (pentru BogdanMx):

Asta se aplica la atei?

| BogdanMx a răspuns (pentru Superior):

La ce te referi?

| BogdanMx a răspuns:

Apropo NoName cred ca iti dai seama ca esti patetic(a) cu voturile laughing Ma faci sa rad de fiecare data cand imi votezi ca eronate raspunsurile. In clipa mortii nu o sa mai poti vota nimic eronat pentru ca adevarul iti va sta in fata oriunde vei arunca privirea.winking