| Jυsтℓσяγ a întrebat:

-O intrebare al unui utilizator de pe TPU :

"De ce ateii folosesc atat de mult timp, atentie si energie,
cautand sa combata ceva ce ei nici nu cred ca exista?"

-La care s-au postat mai multe raspunsuri.
-Unul dintre acele raspunsuri ar fi:

Si citez "Nu, ateii adevarati au probleme mai importante decat s-o frece toata
ziua buna ziua pe TPU dezbatand teme neinteresante (cum ar fi religia)
In momentul in care stai sa te tiganesti ca la piata pe tema religiei, demonstrezi
ca nu esti cu nimic mai presus decat un om mediocru din bodega satului.

-De la care urmatoarea intrebare:

Tu de ce alegi sa iti bati capul, mai tot timpul, cu persoane ce aleg
sa creada in altceva(ce au conceptii diferite asupra vietii in general)?
De exemplu tu n-ai invatat sa nu intri niciodata in discutii (pe tema religiei ori credintei in Dumnezeu)contradictorii cu un credincios (presupunand ca tu ai fi ateu) deoarece este inutil?
+ de asta exista mai multe secte nu doar ateismul si teismul cum ar mai fi:panteism, deism, nihilism, monismul materialist, monismul idealist etc. Tu le poti respinge pe toate daca intr-adevar vrei dar ce te face sa crezi ca ai putea avea puterea sa le anulezi (in caz ca doresti) pentru alte persoane?

Noi, fiintele umane putem face un pas mai mare spre a ne civiliza acceptand si viziunea altora asupra vietii in general, fiecare cu parerea si imaginatia sa atata timp cat ne putem respecta intre noi ca si persoane unice cu o constiinta independenta/libera!
Eu una nu cred in bine ori rau(bine, rau=termen relativ) insa cred in intelepciune ori ignoranta.
Din pacate "intelepciunea" multora, foarte multi...mult prea multi! tinde sa se remarce prin ce-a de a doua
varianta(chit ca ei realizeaza acest fenomen ori ba).Nu dispera! primul pas in spre vindecare este sa realizezi ca suferi de ceva, ca ai o problema pe care numai tu, cu propria ta vointa, o poti combate.
A nega aceasta "problema" delicata (de oricare natura ar fi aceasta) duce incet dar sigur spre involutie.
In sfarsit, cu totii dispunem (intr-o masura mai mica ori mai mare) de o "problema" personala ori impersonala (pe diferite planuri, difera de la caz la caz)...ce incerc sa spun este ca nimeni nu este perfect, nimeni nu se asteapta de la tine sa fi mr. ori mss. perfect, deoarece si perfectiunea tot ca un termen relativ se poate caracteriza, fiecare o percepe diferit (in functie de gusturile fiecaruia). Insa si insa altceva este atunci cand "problemele" noastre se interfera cu ale altora cauzand si mai multe probleme, aici deja cadem in extrem.Si din nou...de ce nu ne putem expune parerea intr-un mod pasnic astfel incat sa nu ne calcam unii altora parerile in picioare (la modul figurat vorbiind), de ce nu facem un efort pentru a fi mai intelepti, mai fara prejudecati si idei preconcepute?
Ne putem expune punctul de vedere si intr-un mod manierat chiar si cand nu suntem de accord cu situatiua data.
Nici eu nu sunt perfecta; si eu am destule greseli ori cum ar spune credinciosii "pacate"raised eyebrows si recunosc asta dar in fiecare zi incerc sa mai schimb cate ceva la mine in mai bine spre
exemplu nu sunt o persoana violenta dar nici pacifista nu-s insa incerc sa ating si acest punct, de adepta a pacifismului.
"În loc de o mie de cuvinte, mai bine numai unul, dar care-aduce Pacea"
Sa nu credeti ca virgula cu acest comentariu incerc sa ma prezint in fata voastra ca o persoana mai superioara decat voi, nu! nu sunt decat o alta persoana simmpla si neputincioasa in fata lumii (sistemelor), care inca mai are foarte multe de invatat de la altii mai versati si din propriile ei experiente de viata. Ceea ce incerc eu sa fac aici este sa promovez una dintre simplele mele idei (viziune asupra vietii) pertru o mai buna armonie si pace intre oameni.
Nu trebuie decat sa vrem.happy

Ps. Va rog sa-mi scuzati felul mai ciudat (confuz) de a ma exprima, sincer nu m-am priceput niciodata la discursuri.
Numai bine.winking

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Nu am chef de scandal, dar ma deranjeaza acuzatiile aduse antireligiosilor. Propaganda credinciosilor(care este multa, ei fac la greu), are efect. Antireligiosii arata si o alta latura, ca sa aiba omul de unde alege. Nu o fac pentru a impune, sau pentru a convinge, ci pentru a trezi scepticismul, pentru a arata si o alta varianta nestiutorilor, deci nu indoctrinatilor, ca ei sunt "pierduti". Crezi ca ar fi mai bine sa nu ne intereseze, asfel credinciosii sa indoctrineze populatia cu o singura varianta? "Invata un copil sa ucida, iar copilul va ucide".

62 răspunsuri:
| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

Si tu.

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Mersi pentru ca iti faci griji!happy