| Jυsтℓσяγ a întrebat:

-O intrebare al unui utilizator de pe TPU :

"De ce ateii folosesc atat de mult timp, atentie si energie,
cautand sa combata ceva ce ei nici nu cred ca exista?"

-La care s-au postat mai multe raspunsuri.
-Unul dintre acele raspunsuri ar fi:

Si citez "Nu, ateii adevarati au probleme mai importante decat s-o frece toata
ziua buna ziua pe TPU dezbatand teme neinteresante (cum ar fi religia)
In momentul in care stai sa te tiganesti ca la piata pe tema religiei, demonstrezi
ca nu esti cu nimic mai presus decat un om mediocru din bodega satului.

-De la care urmatoarea intrebare:

Tu de ce alegi sa iti bati capul, mai tot timpul, cu persoane ce aleg
sa creada in altceva(ce au conceptii diferite asupra vietii in general)?
De exemplu tu n-ai invatat sa nu intri niciodata in discutii (pe tema religiei ori credintei in Dumnezeu)contradictorii cu un credincios (presupunand ca tu ai fi ateu) deoarece este inutil?
+ de asta exista mai multe secte nu doar ateismul si teismul cum ar mai fi:panteism, deism, nihilism, monismul materialist, monismul idealist etc. Tu le poti respinge pe toate daca intr-adevar vrei dar ce te face sa crezi ca ai putea avea puterea sa le anulezi (in caz ca doresti) pentru alte persoane?

Noi, fiintele umane putem face un pas mai mare spre a ne civiliza acceptand si viziunea altora asupra vietii in general, fiecare cu parerea si imaginatia sa atata timp cat ne putem respecta intre noi ca si persoane unice cu o constiinta independenta/libera!
Eu una nu cred in bine ori rau(bine, rau=termen relativ) insa cred in intelepciune ori ignoranta.
Din pacate "intelepciunea" multora, foarte multi...mult prea multi! tinde sa se remarce prin ce-a de a doua
varianta(chit ca ei realizeaza acest fenomen ori ba).Nu dispera! primul pas in spre vindecare este sa realizezi ca suferi de ceva, ca ai o problema pe care numai tu, cu propria ta vointa, o poti combate.
A nega aceasta "problema" delicata (de oricare natura ar fi aceasta) duce incet dar sigur spre involutie.
In sfarsit, cu totii dispunem (intr-o masura mai mica ori mai mare) de o "problema" personala ori impersonala (pe diferite planuri, difera de la caz la caz)...ce incerc sa spun este ca nimeni nu este perfect, nimeni nu se asteapta de la tine sa fi mr. ori mss. perfect, deoarece si perfectiunea tot ca un termen relativ se poate caracteriza, fiecare o percepe diferit (in functie de gusturile fiecaruia). Insa si insa altceva este atunci cand "problemele" noastre se interfera cu ale altora cauzand si mai multe probleme, aici deja cadem in extrem.Si din nou...de ce nu ne putem expune parerea intr-un mod pasnic astfel incat sa nu ne calcam unii altora parerile in picioare (la modul figurat vorbiind), de ce nu facem un efort pentru a fi mai intelepti, mai fara prejudecati si idei preconcepute?
Ne putem expune punctul de vedere si intr-un mod manierat chiar si cand nu suntem de accord cu situatiua data.
Nici eu nu sunt perfecta; si eu am destule greseli ori cum ar spune credinciosii "pacate"raised eyebrows si recunosc asta dar in fiecare zi incerc sa mai schimb cate ceva la mine in mai bine spre
exemplu nu sunt o persoana violenta dar nici pacifista nu-s insa incerc sa ating si acest punct, de adepta a pacifismului.
"În loc de o mie de cuvinte, mai bine numai unul, dar care-aduce Pacea"
Sa nu credeti ca virgula cu acest comentariu incerc sa ma prezint in fata voastra ca o persoana mai superioara decat voi, nu! nu sunt decat o alta persoana simmpla si neputincioasa in fata lumii (sistemelor), care inca mai are foarte multe de invatat de la altii mai versati si din propriile ei experiente de viata. Ceea ce incerc eu sa fac aici este sa promovez una dintre simplele mele idei (viziune asupra vietii) pertru o mai buna armonie si pace intre oameni.
Nu trebuie decat sa vrem.happy

Ps. Va rog sa-mi scuzati felul mai ciudat (confuz) de a ma exprima, sincer nu m-am priceput niciodata la discursuri.
Numai bine.winking

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Nu am chef de scandal, dar ma deranjeaza acuzatiile aduse antireligiosilor. Propaganda credinciosilor(care este multa, ei fac la greu), are efect. Antireligiosii arata si o alta latura, ca sa aiba omul de unde alege. Nu o fac pentru a impune, sau pentru a convinge, ci pentru a trezi scepticismul, pentru a arata si o alta varianta nestiutorilor, deci nu indoctrinatilor, ca ei sunt "pierduti". Crezi ca ar fi mai bine sa nu ne intereseze, asfel credinciosii sa indoctrineze populatia cu o singura varianta? "Invata un copil sa ucida, iar copilul va ucide".

62 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca in inima lor ei nu au pacea, Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei. He! He! Ateii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui Dumnezeu.Autorul si conferentialul Ron Carlson a cunoscut darwinisti care au admis acelasi lucru in fata lui. Dupa o prelegere tinuta a luat masa cu un profesor de biologie.Acesta l-a intrebat:-Ei, ce parere ai despre prelegerea mea? La care profesorul i-a raspuns:-Ei, bine, ca sa fiou sincer cu tine eu voi continua sa predau darwinismul pentru ca este confortabil din punct de vedere moral.In darwinism nu exista responsabilitate morala.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

"Ateii nu vor sa creada pentru ca stiu ca nu vor putea sa traiasca conform Cuvantului lui Dumnezeu". Gresit, ar putea daca ar vrea dar au ales sa nu.
Si este decizia lor in ce aleg sa creada ori nu! Atata timp cat aceasta decizie nu-i poate ranii in nici-un fel pe altii nu vad pe tine cu ce te-ar putea deranja.Dar la-s...fi tu mai superioara si noi mai inferiori.happy

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Ha! Ha! Ce te strofoci asa? A trai oricum dupa voia firii pamantesi este usor, insa a lupta impotriva ei este ceva mai greu.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

HA! HA! Nu este frumos sa razi de incercarile mele esuate de a face un bine pentru o mai buna armonie.

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Oare cum de nu m-am prins? Intr-adevar sunt esuate.laughing

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

Iadul te mananca pacatoaso! Oori ai uitat ca e pacat mare sa razi de suferinta altuia?laughing

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Http://www.youtube.com/watch?v=bcfxIxFSnQA

Da,recunosc ca sunt pacatoasa, dar una iertata!

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

Merci de link, e frumoasa melodia insa nu este genul meu ori ai vrut sa-mi transmit un mesaj intr-un mod indirect?

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Tu ce crezi? big grin

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

Ma bucur pentru tine ca te simti iertata si totusi nu te-ai indurat sa-mi raspunzi si mie cand te-am intrebat ce varsta ai.

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Pentru ca este irelevanta.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

laughing Ba uite ca pe mine ma omora curiozitatea dar nu e problema ca alegi sa nu-mi spui, e treaba ta si oricum stiu ca esti in varsta.

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Poi daca stii, de ce te mai strofoci sa afli? laughing
Curiozitatea strica la frumusete.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

Asa-mi place mie sa ma strofoc pe degeaba deci te rog frumos!
Cat despre cealalta chestie, deocamdata sunt tanara si frumoasa dar o sa te anunt cand o sa ma transform intr-o scortoasa.laughing

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Ce ma bucur ca esti tanara si frumoasa.Ai grija de tine!happy

| Jυsтℓσяγ explică (pentru EmaS):

Si tu.

| EmaS a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Mersi pentru ca iti faci griji!happy

| Arthur a răspuns:

Prietene, ce este mai uşor decât să negi? Nu ai nevoie de prea multă carte, eventual poţi ţopăi pe Google pentru nişte copy paste pe care nici tu nu le înţelegi şi, cel mai important, poţi ieşii în evidenţă în acest mod dacă alt fel nu ai cum.
Ar mai fi şi dorinţa unora de a se autoconvinge de viabilitatea propriilor convingeri ( de care în subconştient nici ei nu sunt siguri ).
O zi bună!

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Arthur):

"Ar mai fi şi dorinţa unora de a se autoconvinge de viabilitatea propriilor convingeri ( de care în subconştient nici ei nu sunt siguri )". Exact.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi prolix discursul tau contine cateva adevaruri evidente si de netagaduit. Totusi, un singur lucru ai uitat: care este intrebarea? Numai bine!

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Ioandelasal):

Sunt destule intrebari, daca ai fi fost mai atent le vedeai din prima.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Le-am vazut, doar ca ti-ai raspuns singur la ele. Din cate bag seama tu ai vrut sa ne aduci la cunostinta ideile si convingerile tale.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Ioandelasal):

Nu impun nimanui nimic (nici daca as dori n-as putea) nu am vrut decat sa-mi expun o parte din mica mea viziune iar mai departe voi decideti ce si cum. Daca vi se pare correct ori ba iar daca nu este parerea voastra si trebuie sa vi-o respect.

| danut a răspuns:

Ei, de ce? Fiindca "da cool" la scoala sau in scara blocului si de ce nu, a fi "gica contra" tine de spiritul vremii. Din pacate 99% dintre ei (se poate observa in mod evident) n-au pus mana vreodata pe o Biblie sau au rasfoit-o darmite de ceva exegeza a unor texte.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru danut):

Gresesti cu 99%, sunt foarte multi oameni care au citit biblia (vechiul testament-noul testament, in fine sunt mai multe editii ale acestora) si care pe baza cunostintelor accumulate din aceasta sunt in stare sa o comenteze/interpreteze.

| danut a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Ce bine ar fi daca asa ar fi, dar eu nu m-am referit la oameni in general (cu toate ca cifra data de tine este de unu supra x) ci la userii TPU. cat despre editii. cred ca eu am acasa cca 5-6 editii si inca cateva zeci in format electronic. Problema nu este sa o AI ci sa o CITESTI.

| Aluiin a răspuns:

"ateii nu cred in nimic" de ce as crede ceva? De ce sa accept ceva care nu s-a dovedit ca exista? Cat despre postul acesta nu inteleg mare lucru iti expui punctul de vedere si pui niste intrebari retorice. Sunt de acord cu multe din principiile tale dar nu prea inteleg ce mesaj vrei sa trasmiti, din pacate.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Aluiin):

Mai pe scurt, pe intelesul tau: anti violenta verbala in ceea ce priveste anonimii (cum sa aduci injurii une-i persoane anonime, straina de tine?) si anti discutii in contradictoriu (mai ales cand rezultatul este evident inca de la inceput, adica unul nul!).Cam aceasta ar fi esenta mesajului meu.

Dupa cum spuneam:

"În loc de o mie de cuvinte, mai bine numai unul, dar care-aduce Pacea", numai bine.

| RAY a răspuns:

E doar exprimare liber, desi ai dreptate cu un crestin pe teme religiose nu ai ce discuta el e inchis in acelasi idei fixe, vechii

| Jυsтℓσяγ explică (pentru RAY):

Atunci de ce nu faci un lucru intelept si sa renunti la acest "razboi" verbal impotriva celor diferiti tie?

| RAY a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Eu nu am nici un razboi cu nimeni, TPU = e o comunitate unde ne exprimam liber, de ce nu renunut la ea? ca au murit oamenii ca azi sa ma pot exprima

| Jυsтℓσяγ explică (pentru RAY):

Dar de ce te iei in gura cu oameni a caror conceptie asupra vietii, este evident, nu mai poate fi schimbata.Ori crezi ca aceasta atitudine sfidatoare te face sa pari mai interesant?raised eyebrows

In momentul in care stai sa te tiganesti ca la piata pe tema religiei, demonstrezi

ca nu esti cu nimic mai presus decat un om mediocru din bodega satului.

| RAY a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Cu cine mam luat in gura?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

"De exemplu tu n-ai invatat sa nu intri niciodata in discutii (pe tema religiei ori credintei in Dumnezeu)contradictorii cu un credincios (presupunand ca tu ai fi ateu) deoarece este inutil?"

Cine a inventat legea asta?

| Jυsтℓσяγ explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu este una oficiala si probabil ca nici nu va fi insa este o lege nescrisa, cine vrea o aplica si cine nu eee sunteti o gramada de d-astia.

| Alphawolf a răspuns:

"In momentul in care stai sa te tiganesti ca la piata pe tema religiei, demonstrezi ca nu esti cu nimic mai presus decat un om mediocru din bodega satului."

Cine zice asta? Intr-un raspuns spuneai ca nu vrei sa impui nimic. Oare cat de realistic vezi tu "tigania" asta?

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Alphawolf):

IMC90 a scris acel comentariu iar eu ii dau dreptate.

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

Tu cu cine te certi?

| Alphawolf a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Eu nu dau doi bani pe acel comentariu. Nu ma impresioneaza cuvintele lui/ei pline de patetism, sunt doar vorbe goale. Daca pentru voi doi discutiile pe tema religioasa inseamna doar tiganie, pot spune ca, nu puteti vedea realistic influenta credintelor in societate(ce sustine, ce impiedica si ce directie da omenirii aceste credinte), iar prin asta demonstrati ca nu sunteti mai presus decat un om mediocru dintr-o bodega anume. Este liber fiecare sa creada ce vrea, chiar si in capacul de la VC, dar sa nu mi-l impuna si mie.

| Alphawolf a răspuns (pentru EmaS):

Dar tu de ce esti curioasa?

| EmaS a răspuns (pentru Alphawolf):

De felul meu!big grin

| IMINENT a răspuns:

Sa spui despre anumite persoane ca sunt vai de capul lor deoarece cateva sunt asa, aici, pe site, nu faci altceva decat sa arati ca tu esti si mai batut in cap.
Vorbesc la general.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru IMINENT):

Daca nu esti in stare sa intelegi atunci nu mai comenta.
Sunt destule intrebari inutile care-si asteapta un raspuns deci grabestete ce mai stai? Sa nu pierzi trenul.

| IMINENT a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu inteleg de ce ambalezi asa, cand eu vorbeam la modul general. Probabil te-ai simtit.
Sa-ti explic ca la copiii de gradinita: daca un crestin va spune despre toti ateii ca sunt batuti in cap deoarece a observat ca ray nu prea are tangente cu gramatica, userul da dovada de ignoranta crasa.
Daca un ateu va spune despre toti crestinii ca sunt paranoia deoarece sunt cativa pe aici, inseamna ca ateul e si mai batut in cap.
Eu nu ma uit la religie, ci la caracter.
Asa-i ca atunci cand nu intelegi ce vrea sa zica omul, in loc sa-l intrebi ce vrea sa zica, incepi sa-ti versi frustrarile existentiale?
Daca tu nu esti in stare sa intelegi ca eu am vorbit la general, am si scris, tocmai pentru a nu se intelege altceva, e grav.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru IMINENT):

Da da..ai dreptate; m-am simtit, rusinea mea!
Asta e, eu am o problema grava iar tu esti un Zeu ce incearca sa ma lumineze pe mine, o muritoare de rand.Of of viata asta!

| IMINENT a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Mersi de compliment, chiar daca ai fost sarcastica.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru IMINENT):

Cu placere si numai bine.

| IMINENT a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Acum ai inteles ce-am vrut sa zic in primul raspuns. Nu plec pana cand nu intelegi laughing

| Jυsтℓσяγ explică (pentru IMINENT):

"N-am sa incerc sa te inteleg ci am sa-mi vars frustrarile mele existentiale pe dumitale o tu prea marite Zeu"
laughing

| IMINENT a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Esti fata?
Ca avatarul tau mi se pare al naibii de dubios.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru IMINENT):

Nu este evident ce sunt dupa nickname-ul meu care provine de la numele meu real?
Cat despre avatarul meu...ce este asa de dubios?
O imagine in care ploua, ea, pentru mine, semnifica viata cea ce mi se pare profund.O forma meditativa si complexa de energie pura.

| IMINENT a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Te intreb deoarece era aici un pustan care avea un avatar tot cu o imagine in care ploua si care era vai de capul lui.
Tu nu esti.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru IMINENT):

Da m-am metamorfozat, mi-am schimbat sexul in cel al unui tip oo stai eu nu-s o roca. evrika!

Cat despre pustanul tau, pai nu cred ca avea si acelasi nickname ca al meu soo trage singur concluzia si in legatura cu poza de la avatarul sau...o fi el vai samar de el dar are gusturi alese laughing.

| Ad1tza a răspuns:

Nu trebuie sa avem nimic cu atei.Chiar nu inteleg superioritate care si-o dau pentru crestini.Nu zic ca nu sunt crestini care se cred superiori ateilor sti vorba aia: Crestini au fost de la inceput inteligenti iar atei au evoluat din pesteri. Ii doar o vorba nu ca as fi de acord cu ea.
Da ei incearca sa dovedeascsa acel ceva in care nu cred, pentru a fi siguri ca nu exista deaorece nu sunt de acord cu el. Si daca nici alti nu sunt de acord cu ei fie crestini fie atei ei crezand ca credinta lor este cea adevarata se cred superiori uni altora fara nici un sens, crezand ca ceilalti sunt prosti.

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Ad1tza):

"Crestini au fost de la inceput inteligenti iar atei au evoluat din pesteri."
Mda... o vorba fara pic de crez si spusa "cu capul la spate", o vorba ce instiga la rasismhappy. Dupa cum spuneam eu nu-s ateista deci n-am de ce sa ma simt atacata dar ghici ce! altii au, asa ca fa-mi o favoare si abtine-te pentru data viitoare ca nu e frumos sa jignesti aiurea.

| Teolps a răspuns:

Atei= Oameni care nu stiu de ce exista pe lumea asta..si se contrazic singuri. Un ateu nu este cel care neaga existenta lui Dumnezeu, ateul este ala care stie sigur ca nu exista Dumnezeu... fara sa mai puna la indoiala lucrul asta!

| RAY a răspuns (pentru Teolps):

Si tu stii ca nu exista zeus cine isi da dreptul asta?
habar nu ai cei ateismul ne mai si jignesti tu reprezinti crestinismul sa inteleg

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Teolps):

Eu nu-s nici teista nici ateista insa nu pot sa nu ma bag cand vad in ce hal poti generaliza.
1.Nu poti spune ca nici-un ateu "nu stie de ce se afla pe aceasta lume" e complet gresit.
2.Nu se contrazic singuri insa consider ca multi incearca cu disparare sa se convinga singuri de inexistenta lui Dumnezeu (am spus multi nu toti, nu toti sunt vesnic confuzi pe aceasta tema).
3. Poate ca ateii la randul lor cred si ei in "altceva" deoarece scrie clar la atei "ateu este acea persoana care nu crede in Dumnezeu insa poate crede in alte lucruri".
4.Doar pentru ca tu ai avut o revelatie (spre exemplu) asta nu inseamna ca o putem avea cu totii, invata sa respecti si opinia altuia pacatosule!
numai bine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

laughing Exact asta fac multi atei, se baga pentru ca sunt facuti in toate felurile, doar pentru ca unora le e greu sa se informeze exact ce inseamna ateu. Nu cred ca in vreun dictionar explicativ scrie: Ateu - satanist, criminal, drogat, depravat s.a.m.d., cu toate astea, asa suntem vazuti, desi cineva a zis "mint, apoi ma spovedesc si a disparut pacatul".
Observ ca azi mi-am luat un ignore, chiar daca n-am jignit, nici macar nu m-am adresat persoanei respective, crestina, bineinteles, ce sa mai zici?

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Mădă0611):

"It's a beautiful world with beautiful people"-scurt si la obiect daca intelegi unde bat euraised eyebrows

| Teolps a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Pacatos? laughing..Eu nu sunt vreun mare fan al crestinismului..sau adica nu sunt vreunu care sa ma duc des la biserica sau mai stiu eu ce.dar pe atei nu ii inteleg! La punctul 3, nu sunt deacord..atei nu cred in nimic.ei cred doar in ei atat! happy

| Jυsтℓσяγ explică (pentru Teolps):

Gresit din nou, tu confuzi doua secte!
Confuzi ateismul cu nihilismul!
Un simplu search pe dexonline sa te lamuresti ca nu ti-ar strica, numai bine.