| Skarz a întrebat:

Daca apartenenta religioasa si/sau crezul in anumite forge ale religiei se spune ca formeaza caracterul, de ce acele persoane care sunt in afara religiei (ateii, de exemplu) dau dovada, de multe ori, de mai multa bunatate si inteligenta decat cei care sunt religiosi?

13 răspunsuri:
| usuk a răspuns:

Pentru ca ateii nu au nevoie de dogme religioase pentru a stii ce e bine si ce e rau>ei stiu asta deoarece ei folosesc..ratiunea[mai mult ca altii]

| RAY a răspuns:

S-a dovedit asta ca ateii sunt mai buni de ce? pentru ca ei stiu ca doar noi ne putem ajuta intre noi nu zeii
eu unu daca pot ajuta ajut mereu ca am o viata si apoi nimic o vesnicie n-am nevoie de rasplata divina

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Irelevant, tine de vointa fiecaruia, ar trebui sa fim robotei?

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca apartenenta religioasa nu formeaza caracterul. Simplu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca intr-adevar sunt atei, si nu crestini adevarati sunt 'buni' din interes, de fapt nu sunt, sau inteligenti aparenti. Eu nu am intalnit oameni atei pe care sa -gasesc nici buni nici inteligenti. Constatare pe termen lung, nu la prima vedere.

| ErrorFound a răspuns:

Educatia, nu religia e "de vina" pentru asta.

N-ai sa vezi atei pe strazi, fara casa, needucati sau criminali.(adica foarte rar)

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Atei ex teisti, adica acei oameni care au trecut peste basme folosindu-si mintea, pentru ca ateu poate fi cineva care a crescut in padure, iar cand ajunge intr-un oras, din greseala, poate dormi pe strada, needucat e, poate fi criminal, s.a.m.d.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu neaparat, eu cunosc un om non-religios cu educatie de patru clase, fara pensie (asta inseamna ca nu a muncit), si maica-sa il tine.
Criminal de ce nu? Cei care ucid de exemplu criminali in serie pot fi atei ca si religiosi.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris-o cu manuta ta, non-religios, nu ateu.
Ca sa fi ateu trebuie totusi sa te intereseze subiectul religie, sa fi constient de el si de optiunile pe care le ai.
Acelui om cred ca numai de religie nu-i arde.
Da, pot fi, dar crestini sunt multi oameni, mult mai multi ca ateii.
Atei ajung probabil oamenii care au ceva experienta de viata si si-au dat seama ca nu exista zei.
Nu cred ca vezi inchisori pline de atei.
Toti gangsterii vor sa fie "protejati de zei".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest lucru se datoreaza educatiei nu religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vorbesti frantz? si din greseala tu esti chiar ateu asa e? ei spune ce repede am ghicit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea ca religia formeaza caracterul e eronata, acesta tine de educatie.

| dragos38 a răspuns:

Pentru ca-si folosesc logica, rationamentul e.t.c.si citesc carti de stiinta si cunosc legile naturi. fata de religiosi care se lasa intoxicati cu basme si astfel la ei primeaza mai mult creierul limbic.foarte simplu