| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru atei.Sunteti de acord cu ce a spus Mark Twain:"Daca Dumnezeu nu exista,dar noi credem in el,nu avem nimic de pierdut,dar daca Dumnezeu exista si noi nu credem in el, avem totul de pierdut."?

16 răspunsuri:
| DyNo a răspuns:

Nu sunt ateu, si totusi nu sunt nici crestin sau alt adept al vre unei religii sau secte, asa ca o sa raspund.
Depinde in Divinitate crezi. Daca se referea la zeii din Biblie, aceia nu exista. Oricum, Divinitatea exista doar daca vrei tu sa existe, daca nu crezi ca exista, ea pur si simplu, pentru tine, nu va exista.

| Thunderstruck a răspuns:

"Daca Allah si alti 2800 de zei nu exista, dar noi credem in ei, nu avem nimic de pierdut, dar daca Allah si alti 2800 de zei exista si noi nu credem in ei, avem totul de pierdut."

| ven0m a răspuns:

Daca esti un fricos, nu ai decat sa crezi. Cea mai pura forma de iubire e frica de a nu ajunge in iad happy

| BubblesDoubleS a răspuns:

Esti sigur ca e zisa de Mark Twain? thinking
1. Regleaza-ti dioptriie
2. Da serch google, "pariul lui Pasca;"
3. O sa ramai tampit ca am avut dreptate ca nu e de Mark Twain.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Şi trenul are mai multe clase decât tine.

Degeaba îţi pute buletinul a plastic proaspăt turnat, n-ai cultură generală nici pentru un copil de grădiniţă. Pascal a făcut acel pariu, şi se cheamă "Pariul lui Pascal".
Şi acestp ariu e incorect, nedrept şi ilogic. Mai sunt 2500 de zei pe lume, dacă există Zeus? Dacă există şin n-ai crezut în Zeus ai pierdut totul!
Poate te-am lămurit într-un final...

| Inferno a răspuns:

Mark Twain si pariul lui Pascal n-au nici o legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mark Twain? laughing

Daca Bazuzu exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul.
Daca Odin exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul.
Daca Zeus exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul.
Daca Perun exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul.
Daca Bagon exista si tu nu crezi in el ai pierdut totul.

Mai vrei? Sa inteleg ca de maine o sa te inchini tuturor zeilor ca sa nu pierzi totul? Sunt doar cateva miliarde, succesuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci tu care ai un prieten imaginar si pentru care sunt exact aceleasi dovezi ca pentru Odin, Zeus, Bagon, Batman, Hulk si multi altii traiesti in "realitate" iar eu care nu iti impartasesc convingerile sunt incapabila sa vad lumea asa cum este! Esti mai varza decat varza.

| Dorugar a răspuns:

1 Ar trebui sa se poata demonstra matematic pentru ca tot universul poate fi explicat si masurat matematic asa ca se pare ca Creatorul este foarte apropiat de matematica si alte stiinte exacte, fizica, astrofizica chimia, stiintele naturii si altele.
2 Dumnezeu nu exista cel putin din 2 cauze:
1 Nici Yahwe, adica "Dumnezeul Bibliei" nu este Dumnezeu ci doar un zeu tribal al unui popor de pastori, acest Yahwe, un amarat de zeu gelos pe marii zei ai popoarel; or vecine, a ajuns Dumnezeu doar prin Minciuna Constantiniana (Crezul)
2 Dumnezeul Noului Testament este o fabulatie pornita nici macar de la un zeu tribal, ci de la niste sarlatani care stateau la o masa cu Ucigasul Pavel, deci care este Dumnezeul religiei crestine?
3 Eu as vrea dovezi din Realitate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nimeni nu poate demonstra ca mai exista alti 30 de zei mult superiori lui dumnezeu iar acesta din urma este precum un gandac in comparatie cu cei 30 nu inseamna ca ei nu exista.

"Ce dovezi ai vrea tu? ia zi-mi... "... Zeul tau este atotputernic nu? Vreau sa se arate sub forma unui om inalt de 3 km care sa leviteze si sa tina 2 sori sau 2 gauri negre in maini. Sau sa se arate sub forma lui originala dar tot cu o inaltime de 3 km, sa leviteze si sa tina 2 sori sau 2 gauri negre in maini. Din moment ce zeul tau a creat totul, sa faca acest lucru este extrem de simplu pentru el.

| Dorugar a răspuns:

Fi linistit ca medicii m-au asigurat ca mai am mult pina sa ajung atat de rau incat sa cred in Dumnezeul pus in functie de niste ucigasi!
Ce sa am eu cu Codul lui Davincii?
M-ai auzit vreodata pomenind despre prostia aia?

| ozzy1997 a răspuns (pentru BubblesDoubleS):

Ai dreptate.Scz de greseala.

| ozzy1997 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

M-ai lamurit complet de prostia ta.Totusi,nu cred ca esti ateu.Mai degraba esti un ortodox comunist posedat de diavol.

| ozzy1997 a răspuns:

Scuze de greseala.Era Pascal, nu Mark Twain. Oricum, si Mark Twain era crestin.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Demostrează matematic că n-ai un unicorn roz de plastic în cap. Eu zic că există. poţi demonstra că nu există? El e imaterial şi stă în capul tău. Demonstrează-mi că nu există!

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Eu îi simt prezenţa! Demonstrează că nu există!