| Marian1907 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul. ce spuneti nu e mai bine sa credem in Dumnezeu?

15 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Și nu știu de ce când văd unul ca tine simt milă și explic de fiecare dată cum stă treaba.
Dacă credința ta se bazează doar pe faptul că n-ai ce pierde nu este credință adevărata și o să arzi în iad pentru că l-ai mințit pe God pentru că presupunând că e atotștiutor el știe că tu de fapt nu crezi în el ci o faci doar de frică.
În al doilea rând pierzi o grămadă crezând, pierzi timp și pierzil libertate.Nu vreau să dezvolt dar cred că te prinzi, dacă credința ta se bazează pe porcăria asta spusă de Pascal ( om inteligent de altfel, păcat că nu s-a oprit la științele exacte) pierzi chiar totul, nu ajungi nici în rai și nu ai nici libertate.

| Raniia a răspuns:

Atunci cand il primesti pe Cristos ca Domn al vietii tale,boala, saracia, esecul si moartea nu mai fac parte din viata noua in Cristos.Domnul a platit pretul ca toate blestemele si bolile generationale sa dispara din viata ta.Trebuie insa sa revednici aceasta mostenire si apoi sa-ti innoiesti mintea ca sa poti trai la inaltimea noii tale naturi dobandite prin nasterea din nou.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă tu crezi în dumnezeu,fie că există sau nu există,îţi pierzi în primul rând libertatea,prin faptul că accepţi să-i slujeşti lui,îţi pierzi timpul,rosting rugăciuni pe care nu le aude nimeni,şi mergând la biserică fără un scop bine definit,îţi pierzi banii,prin tot felul de ritualuri ce se vor a fi creştine...şi nu în ultimul rând,îţi pierzi gândirea liberă şi independentă.
Deci,prefer să nu-mi pese dacă există sau nu vreo divinitate, şi să fac doar cum mă duce pe mine capul, ca să-mi fie mie bine.

| Misterryo a răspuns (pentru Woodenpints91):

Sa crezi in Dumnezeu nu presupune sa slujesti mafiei(bisericii). Nu e nevoie sa crezi sau sa respecti ritualuri si nu pierzi nicio libertate sau independenta.Nu te obliga NIMENI sa faci ce nu iti place, sau ce nu vrei.Dumnezeu a zis "Iubeste si fa ce vrei". Adica iubeste si fa ce te face sa fi tu ok. Vorbiti prostii fara macar sa ganditi 1 secunda ceea ce spuneti, pe bune. Uite de exemplu eu nu vad un pacat in a fuma.Altii vad.Si eu cred in dumnezeu, dar nu sunt sclavul bisericii, sau al lui.Nici El nu vrea sa-i fi sclav. Vrea sa ii fi prieten.

| MortemAeternum a răspuns:

Sa inteleg ca tu ai o credinta bazata pe frica. Saracu de tine.Citeste macar biblia si nu crede in ceva doar din cauza fricii.

| Holocaust a răspuns:

Bă,lasă-l tu pe Pascal frumuşel, acolo unde îi e locul...
Nu te ajută cu nimic să fii creştin.De asemenea, nu te ajută cu nimic să fii ateu.Fiecare tabără are câte o verigă lipsă.
Nu vă înţeleg pe ăştia care chiar încercaţi să dovediţi ceva,când e clar că în momentul de faţă, nu se poate.
Credeţi în voi, în primul rând...Restul nu mai contează.

| costis a răspuns:

Dupa primele 14 raspunsuri se vede ca rubrica e numita impropriu "Religie". Denumirea corecta ar fi "Cloaca" sau "Ateism de balta".

| DarknessAngel a răspuns:

Crezi in cel care iti inspira cea mai multa incredere. Nu te lua dupa ce zic crestinii despre satanisti si atei.Nu sunt asa. happy Mult noroc. Este alegerea ta. Un pic de gandire si logica te va ajuta. Cum a spus si profudereligie iti trebuie dovezi. Dar daca tu gasesti raspunsul ca Dumnezeul in care ai ales sa crezi este cel mai bun pentru tine atunci nimeni nu te poate opri sa crezi.

| profudereligie a răspuns:

Odată ce sunt mai mulţi dumnezei e cam dificil să crezi în toţi, odată ce nu ştii care este cel adevărat. Trebuie să ai dovezi că tu crezi în cel adevărat. Aşa că trebuie sa ai dovezi că Dumnezeul tău există şi nimeni nu a reuşit acest lucru. Pe de altă parte, dacă crezi în dumnezeul tău dar nu spui nimănui cum arată el crezi în Dumnezeul adevărat sau cel fals?

| XtremePWN a răspuns:

Este mai bine sa crezi in Soare. Soarele poate fi vazut si iti ofera caldura.

| Misterryo a răspuns:

Nu pierzi nimic, nu te lua dupa astia.Chiar daca nu exista,credinta in El te face un om bun, cumpatat, cu respect fata de sine si cu iubire pentru ceilalti.Pentru mine El exista.Nu este o persoana batrana cum cred prostii carora le e lene sa gandeasca,dar repet,credinta nu duce la nimic rau,nu pierzi nicio libertate,nimic. Daca nu exista credinta in Dumnezeu, inchipuie-ti cateva secunde cum ar fi fost pamantul, cum ar fi fost oamenii.Doar gandeste logic, e simplu.
Pace!

| ink0body a răspuns:

Fiecare crede ce vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde sti tu care e adevaratul zeu cel real se spune intrebarea logica, mai sunt inca 2000 de zei,dupa pariu lui pascal inseamna sa crezi in toti zei si poate nimeresti adevaratul zeu e ca la loto dar daca toata viata te inchini iconelor, te rogi, traiesti in frica si apoi vezi ca ai pierdut dupa niste legi nu-i pierdere de timp? o viata ai nu doua nu poti pierde timpul asa usor cu dogme

| MellaniaStefania a răspuns:

Marian, fiecare are credintele sale si poate pentru unii e bine se creada poate pentru altii e bine sa nu creada. Mai bine faci tu ce crezi nu ce cred altii. Sper ca te-am ajutat:*