| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Oare care este motivul pentru care aproape toți oamenii au aceeași religie ca și părinții lor? Și mai ales cum de întodeauna se nimerește să fie religia adevărată? (fie ca sunt creștini, musulmani, budiști, evrei, etc.)

Răspuns Câştigător
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Biblia se contrazice atat de mult, incat nu exista o religie a devarata. daca spre exemplu ordoxii ar fi fost cei adevarati, ar fi putut combate, orice polemica cu o alta religie crestina, dar nu pot, si de aici si numarul stupid de mare de religii

32 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Este de mult decretat faptul ca preotii sa nu primeasca bani de la serviciile facute celor lipsiti de mijloace materiale. Cei care fac insa acest lucru nu sunt preoti ci dusmnai ai Bisericii infiltrati in "preotie". Insa, eu in intreaga mea viata nu am intalnit un preot care sa-mi ceara ceva. A fost doar intentia mea de a-i oferi. Setantii sunt de-acum obisnuiti sa vorbeasca impotriva preotilor, din moment ce ei au parasit pentru totdeauna spatiul in care lucreaza harul lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Asa este. În afara unor contradicţii izolate, nedorite, există insa cazurile celorlalti preoţi, dintre care multi aşează pe primul loc parohia, chiar în detrimentul propriei familii, şi se oferă trup şi suflet filantropiei...

Un astfel de caz este şi cel al Părintelui Nicolae Tanase de la Valea Plopului - fondatorul Pro Vita. El se ocupa de cresterea copiilor orfani precum si a celor salvati de la avort pentru a li se acorda,,, dreptul la viata". Desi numarul lor este foarte mare, undeva intre 300 si 400 (cu mai bine de un an în urmă avea 328 de suflete), asociatia Pro vita de care se ocupa Parintele Nicolae T. este gata sa primeasca orice alt copil care ar putea sa fie salvat pe aceasta cale de la avort... Puteti gasi mai multe informatii şi pe youtube sau internet,... (http://www.valeaplopului.com/)

Un alt exemplu asemănător este cel al părintelui episcop vicar de Cernăuţi Mihail Jar, cu reşedinţa la Bănceni. El creşte peste 400 de copii orfani la Căminul din Molniţa. Cert e că, din 1990 încoace, lucrarea Părintelui Mihail nu a mai putut fi oprită de nimeni şi nimic. Pe locurile până nu demult pustii ale Bănceniului, astăzi de ridică o mănăstire cu aproape 200 de vieţuitori. Tot aici îşi găsesc lăcaş şi alinare peste 100 de bătrâni, care primesc nu doar mâncarea de zi cu zi, ci şi asistenţă medicală şi, nu de puţine ori, sprijin pentru familiile lor.