| Inferno a întrebat:

Oare unde ne-ar duce religia daca nu ar mai exista nimic care sa o impiedice?

17 răspunsuri:
| WhatheWow a răspuns:

Spre o indobitocire comuna!

| LostInTheDarkness a răspuns:

Unde? intr-o lume in care preotii ar controla lumea si ar fi multimiliardari happy

| Nucreeed a răspuns:

Ne'am face un obicei din a intra cu avionu' in zgarie-nori...

| Filip23 a răspuns:

Religia crestina este pentru fiecare o problema personala, n-o poti impiedica tu. Ea tine de speranta pentru ce este dupa moarte si fiecare are dreptul la parerea lui. Ce treaba ai tu cu ce cred eu despre viata si moarte?

Răspuns utilizator avertizat
| alexeserban10 a răspuns:

Cum adica man exprimate corct

| RAY a răspuns:

Inapoi in evul mediu

| DyNo a răspuns:

La salbaticire, dupa cum poti vedea in istorie religia in general si judeo-crestinismul in special au omorat mai multi oameni de stiinta, inventatori, oameni care au ridicat omenirea terrana, decat oricine altceva. Pana in secolul 16 nu se stia ca Terra este rotunda si ca se invarte in jurul Soarelui, iti vine sa crezi? Si culmea, tot crestini spun ca atei nu inspira siguranta. Nu cred ca au auzit ei de vre un ateu care sa omoare pe cineva pentru ca nu i-a impartasit parerile...

| TooNight a răspuns:

In rai...happy

| shadovv a răspuns:

In rai probabil...

| Ionait a răspuns (pentru Nucreeed):

Banuiesc ca din aceasta cauza cei din Qatar, Brunei si Singapore ( tari din top 5 cele mai bogate tari din 2012 ) au asa de multi zgarie-nori. Astfel se pot antrena avand in vedere ca Brunei si Qatar sunt tari islamice iar Singapore este o tara budista.

| Filip23 a răspuns (pentru the2k):

Nici crestinii nu renunta la viata de aici. Nu asta e problema. Problema e ca religia e privita ca un obstacol in viata ateului, desi e o problema personala si o optiune libera a crestinului.

Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns (pentru the2k):

Din pacate pe alti useri ii incurca. O vor eliminata. Pentru ca crestinul nu este un homo consumatorus; un om prudent si modest nu sustine marele capital (creditul, afacerile, mass-media, investitia in actiuni ). Desi la noi asta e o optica gresita, pentru ca omul de rand e doborat de facturile la utilitati, hrana de baza si imbracaminte si oricum nu poate contribui mult la inmultirea marelui capital. Bineinteles ca nu sunt marii capitalisti aici pe site, insa exista organizatii care sponsorizeaza gandaci.

| Inferno explică:

Ce treaba au ateii si crestini cu tehnologia?

| RAY a răspuns:

Desigur ca da vreau dovezi nu afirmati false

| Inferno explică:

Cine spune prostiile astea? Geniul e un lucru nascut nu dobandit.