| Lightdark a întrebat:

Exista religia "Satanism " sau e doar o strategie un mit un FAKE? Daca exista unde se vor duce după ce vor muri, adică nu unde se vor duce asta e clar, se vor chinui sau fiindcă l-au slujit pe diavol vor fi și ei tot așa?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Din ce am conversat cu ei,uni spun ca considera filozofia satanista a fii una spre independenta, libertate ca individ, esti dumnezeu tau, uni sunt spirituali cred in satan, sunt multe minciuni legat de ei, de ce le ar chinui satana daca a tinut cu el, vezi ca nu are sens

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

CostinAlamariu ca si 70% din populatia lumi, doar voi veti merge care sunteti impartiti in 45000 de demonatiuni crestine

| sierra1 a răspuns:

Nu e o religie ci o grupare filozofică și ideologică

https://en.wikipedia.org/wiki/Satanism

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

L-au slujit pe diavol? Oare? Doar din cauza etichetei și a numelui? Dar la ceilalți care se numesc creștini, cum stă treaba? Numele te face a priori bun? Deci spui că asta e clar. Declarația ta despre claritate îți rezolvă ție problema?

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, există și mai e cunoscută sub numele de Ocultism. Dacă nu se pocăiesc vor ajunge în iad din păcate.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Exista doua tipuri de Satanism:teist si ateist.Satanistii atei nu cred ca Satana exista cu adevarat, ci il folosesc doar ca simbol pentru eliberarea sexuala si religioasa a omenirii. Exista si satanisti teisti, insa nu toti sunt dubiosi, vandali sau psihopati care sacrifica copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, satanismul este o religie reală, cu propriile sale tradiții și doctrine. Deși satanismul este adesea asociat cu ideea de a "sluji diavolul", majoritatea sataniștilor nu cred într-un diavol literal sau într-un rău absolut.

După Satanismul Originar, Satana și Demonii sunt vechii zei originali care au fost demonizați mai târziu de religiile avraamice care au vrut să înlocuiască politeismul. Figura centrală a Satanismului Originar e Zeița Mamă, femininul întunecat și strălucitor care e stigmatizat de religiile patriarhale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate afirma că e neapărat o religie, ci mai degraba o sectă, o ideologie. Dacă vrei să afli mai multe detalii, căuta pe Google "Anton LaVey", el a fost fondatorul bisericii sataniste.