| ArseniePapacioc a întrebat:

Omul este credinta, credinta este om.Rog necredinciosii sa explice acest adevar.

17 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Tu sustinand ca este un adevar ar trebui sa ne explici.

| ArseniePapacioc explică (pentru dragos9234):

Adicanoi suntem fii lui Dumnezeu si suntem facuti din credinta sa-i slujim.Acum ai inteles.

| dragos9234 a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Am inteles.
Dar asta nu este un adevar.

| M25M a răspuns:

Afirmatia nu este un adevar este o opinie bazata pe niste convingeri care sa o sustina insa acele convingeri sunt subiective, credinta fiind subiectiva.

| ArseniePapacioc explică (pentru M25M):

Http://www.predici.cnet.ro/arhive/866/
Citeste si convingete.

| dragos9234 a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Nimic care ar putea convinge nu se gaseste acolo.

| Zenit313 a răspuns:

Creierul uman este compus din doua emisfere cereblare.
Emisfera stanga este logica, rationala, matematica, aristotelica, stiintifica, calculata.
Emisfera dreapta este intuitiva, ilogica, irationala, poetica, platonica, imaginativa, romantica, mitica, religioasa.

Este imposibil sa inlaturam credinta din viata noastra, pentru ca face parte din natura umana!

Ratiunea este ghidata de Credinta.
Credinta este ghidata de Ratiune.

Este un echilibru perfect!

Eu cred in propria persoana pana cand avem dovezi sau argumente stiintifice care demonstreaza existenta lui Dumnezeu!

| Mădă0611 a răspuns:

Omul e dorinta, dorinta ia forma sperantei, speranta inseamna credinta.

Sa explic pe scurt: omul isi doreste sa existe dumnezeu (iubire, dreptate, fericire, rasplata, sens, in special pentru viata, viata dupa moarte), asa ca spera sa existe si crede ca exista, ma rog, asa o fi fost la inceput, ca acum credinta e doar mostenire de la parinti si/sau sugestie --> autosugestie.

| RAY a răspuns:

De ce trebuie ca toti oamenii sa aiba convingerile tale?

| Calininio a răspuns:

Omul este banana, banana este om. Rog credinciosii sa explice acest adevar. Si apoi sa explice ce legatura are?

| ArseniePapacioc explică (pentru Calininio):

N-are nici o legatura ce zici tu aici.

| M25M a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Mda. dragut articol, insa nu se poate transpune intr-un argument pentru simplu fapt ca nu este un argument. Este o poveste moralizatoare, exemplificata si transpunsa oarecum pe realitatea cotidiana invelita intr-un indemn.

| M25M a răspuns (pentru Calininio):

Cat de rau si totusi cat de bun laughing

| ArseniePapacioc explică (pentru M25M):

Cuvintele astea vin de la satana.Mantuiestete!

| Calininio a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Asta-i si ideea.

| Calininio a răspuns (pentru ArseniePapacioc):

Mantuieste-te *.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nu e credinta, dimpotriva, oamenii nu sunt niciodata consecventi in ceea ce cred. Ai nota 3 la logica.