| iKronstadt a întrebat:

De ce confundă omul credința cu religia?

26 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pentru ca religii sunt mai multe dar credinta este una singura fiind atitudinea omului fata de Dumnezeu.

| iKronstadt explică (pentru Raniia):

Întrebarea a fost pusă în așa mod încât să nu putem implica vreun zeu anume în discuție. De ce îl aduci aici pe Dumnezeu? Este foarte simplu. Răspunde strict la subiect, sau stai pe margine. Mulțumesc.

| Woodenpints91 a răspuns:

Cu ce altceva ai vrea să o confunde?

| Raquella a răspuns:

Din necunostinta de cauza.De-aia!

| iKronstadt explică (pentru Raquella):

Cel fel de cauză?

| Raquella a răspuns (pentru iKronstadt):

Adica nu cunosc nimic referitor la acest subiect. Dar stii bine ca religii sunt multe, Dumnezeu este unul singur.Nu?

| iKronstadt explică (pentru Raquella):

Ai dreptate. Decât să-ți bagi ceva în venă, mai bine te bagi în seamă ca elefantu-n mina pixului. O fi și ăsta vreun mod de a cerși atenție.

| Raquella a răspuns (pentru iKronstadt):

Chiar nu duc lipsa de atentie! Probabil ca tu, de aceea ai si pus aceasta intrebare care se tot repeta mereu si mereu!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raquella):

Eu sunt dumnezeu.

| Raquella a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu te cred!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Raquella):

De ce?

| Rapplex a răspuns:

Zeii sunt asociati cu anumite religii. Un zeu fara religie ar fi echivalentul unui presefinte fara tara. Apoi, fara zeu nu exista credinta, si fara religii nu exista zei.Religia e responsabila pentru credinta ta, deoarece presupun ca tu crezi in D-zeu, deci de unde stii tu de acest zeu? De ce nu il consideri pe Shiva zeul adevarat? Intelegi? Fara religie, tu nu ai fi crezut in nimic.

| afksbhbaws a răspuns:

Cand spunem credinta, instinctiv ne gandim la religie. Bineinteles ca nu e asa. Religia este un sistem de dogme si practici privind sentimentul divinitatii si care ii uneste, în aceeasi comunitate spirituala și morală, pe toti cei care adera la acest sistem. Credinta se refera la faptul de a crede in adevarul unui lucru; convingere, siguranta, certitudine. De exemplu ateismul nu poate fi numit o religie, e o credinta. Sper ca te-am lamurit.

| iKronstadt explică (pentru afksbhbaws):

Afksbhbaws, nu trebuie să mă lămurești. Dau dreptate explicației tale. Să fiu sincer, așteptam niște răspunsuri din partea user-ilor care fac paradă cu crezul și religia lor pe site happy Văd că cei care se consideră cu adevărat credincioși (predomină cultul creștinismului, dar este OK) nu prea își dau cu părerea. Întotdeauna trebuia respectată părerea celui de lângă tine, nu-i așa? Credem sau nu, în ceva sau cineva, totul este să știm când să ne oprim atunci când facem afirmații nefondate. Ceea ce este în sufletul meu, sau al tău, trebuie să rămână într-o relație intimă cu cel pe care îl consideri cu toate mai presus de tine. Nimeni nu trebuie să sufle în trompetă, atâta timp cât habar nu are ce-i un "fa diez"!

| Raquella a răspuns (pentru iKronstadt):

Nu stim la cine te referi.Si noi suntem crestini de doua mii de ani!

| sabin89 a răspuns:

Pai omul este confuz prin definitie. Confunda el multe, nu numai pe astea.

| iKronstadt explică (pentru sabin89):

Right! Dacă tot este cu capul în nori, de ce naiba mai caută să înțeleagă dedesubturile trăirilor sale?winking

| raluk27 a răspuns:

Nu toti le confundam. E un raport intreg/parte. Eu asa vad.

| iKronstadt explică (pentru raluk27):

Întrebarea a fost pusă la modul general. Dacă tot ai exprimat o părere personală, spune-mi de ce nu le confunzi, te rog.

| raluk27 a răspuns (pentru iKronstadt):

Credinta tine de convingerea fiecaruia in putereasi existenta lui Dumnezeu. Cred si catolicii, si ortodocsii, si protestantii... Dar religiile sunt diferite prin conceptii, principii, ideologii. De asta exista botezul intr-o anumita religie.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Pentru ca credinta e baza iar religia e casa daca intelegi ai nevoie de ambele daca crezi in dumnezeu Iisus a dat cheia lui petru sa faca biserica
1 uni se regasesc in biserica si merg din plictiseala, materialism etc si au credinta zero acum serios cine mai are credinta?
ps cine doreste sa afle cei teoria evolutiei http://teoria-evolutionista.blogspot.com/

| iKronstadt explică (pentru ateuNEGATIV):

Rayule, nu mă mai împleti cu chestii inutile, că te știu de când ai apărut pe site! Eu am credință, cred în felul meu. Nu încerca să-mi bagi pe gât jucăriile tale, că te împachetez cu tot cu ele. Caută să fii cerebral atunci când îmi răspunzi, altfel, dai de diavolul creștinilorwinking

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru iKronstadt):

Ok de azi te ignor asa e mai bine

| Danielcristian a răspuns:

Pentru-ca degeaba ai credinta si te inchini in prima zi a saptamani, ca sa nu fie confundata credinta, cu religia, ar trebui sa creada si sa respecte sabatul.

| iKronstadt explică (pentru Danielcristian):

Ce înseamnă asta? Tu ai înțeles ce am întrebat eu, sau scrii doar de dragul conversației? Am dat chiar și o explicație mai sus. Chiar nu înțelegi, sau te faci că nu înțelegi care este tema discuției?

| Danielcristian a răspuns:

În principiu însă noi dacă spunem că 1+1=2 dar ne interesează doar rezultatul, ei bine trebuie ştiut că există o infinitate de numere care adunate să facă 2!

Religia este ca o scoala unde ati sunt impuse niste reguli, comportament, etc
Credinta e cu totul altceva, a crede sau a nu crede.
Desi nu ar trebui confundate, omul le confunda, crede ca daca are religie are credinta sau invers. Dar cum nu sunt in cauza nu prea pot sa va explic, pentru-ca eu cred in Dumnezeu, si incerc sa respect religia. Nu cred in religie ci in cuvintul lui Dumnezeu, dar religia este biserica unde eu ma simt bine si care crede in cuvint, si respecta cuvintul.