| Maxim96 a întrebat:

Nu pot intelege de ce utilizatorii (necredinciosii) carora le spun adevarul despre Dumnezeu si credinta ma dau la ignore? Poate cineva sa-mi explice?

Răspuns Câştigător
| CristiB93 a răspuns:

Pai doar nu voiai sa te felicite, e clar ca-i zgarie la urechi cand aud ce le spui tu, e clar ca asta fac, altceva nu au ce face decat sa iti dea voturi proaste si ignore, asta au facut si la mine.

32 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Tu ne spui ceea ce crezi a fi adevarat, dar asta nu inseamna ca ne spui adevarul. Acum doua zile la Iasi un crestin tampit a vrut sa arunce in aer cea mai veche universitate din Romania pentru ca sa atraga atentia ca oamenii sunt pacatosi.
Atat timp cat vorbesti despre credinta si despre ceea ce crezi tu, nu o sa ne spui niciodata niciun adevar.

| Geass a răspuns:

Adevărul? Ştii, ăsta e un cuvânt destul de "mare" mai ales când este vorba despre subiecte abstracte ca supranaturalul (Dumnezei, entităţi, divinităţi etc.)

Probabil mulţi te trec la ignore din simplul fapt că au mai auzit de mii de ori ce spui tu, doar că de la alte persoane care mai frecventau pe aici.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Iti racesti gura de pomana

| M25M a răspuns:

Adevarul despre Dumnezeu si credinta---- Nu ai avut nici o contributie ca te-ai nascut in acest context social, unde credinta predominanta este ortodoxismul. Daca te nasteai in India mai mult ca sigur credeai ca hinduismul este adevarata credinta si Brahma este adevarul si exemplele pot continua. Nu detii nici un adevar obiectiv, general valabil, ci doar unul subiectiv al tau, care iti da un confort psihologic si un echilibru cognitiv pentru ati trai viata. Probabil ti-au dat ignore pentru ca nu suporta ce cei superiori care au gasit "adevarul" si vor sa ii invete si pe cei "rataciti". Chestiile astea nu le suport nici eu.

| ElenaSA a răspuns:

E posibil sa fi spus acest "adevar" cu patima.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu fi trist, acest lucru se intampla ca sa se implineasca ce spune Pavel, in 2 Timotei 4:1 -5.; Tit 1:2, Deci invatatura sanatoasa nu este buna, pentru cei ce sunt pe calea pierzarii, a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acesta (2 Corinteni 4:3, 4, 5.)

| drhotzu a răspuns:

Te-ai gandit vreo data ca la fel de mult cum tu crezi in creationism (d-zeu) asa de mult credem si noi in evolutionism? si ca poate pentru noi tu indrugi doar baliverne care par de domeniul sf-ului? de ce toti credinciosii tin sa ma aduca pe calea "cea buna" cand eu stiu ca sunt pe calea cea buna?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie Adevarul absolut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti singurul.ma intreb cand no mai fi nici un crestin pe la religie, ce or sa mai faca ailaltii? o sa gogaie despre big-bang eovulatie si stiinta, intre ei? atunci m-as amuza eu, nu ca, acum nu as faceo, dar atunci ar fi interesant fiindca dintre toti desteptii trebuie sa fie unii maaaiii destepti.am prins epoca, cand nu era rubrica religie.era frumoooos.la stiinta si filozofie.era cea mai accesata rubrica.acuma asta i-a luat fata cu mult.

| BlackSulphur a răspuns:

"utilizatorii (necredinciosii) carora le spun adevarul..."

Te astepti ca astfel sa ii convingi sa nu iti mai dea ignore? Ei bine, ignore-ul asta actioneaza ca un Anti-Bullshit shield...

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Nu incerc sa conving pe nimeni, dar nu suport sa vad cuvinte de hula la adresa lui Dumnezeu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Nici ei pe tine, asa ca te ignora. Simple as that.

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Ma ignora pentru ca spun adevarul despre Dumnezeu si chiar n-am sa tac.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeul tau e ca genul muzical preferat. Daca asculti manele si nu vrei ca lumea sa faca misto de muzica ta, tine-o pentru tine, simplu.
Nici eu nu suport crestinii ipocriti care merg la doctor, se folosesc de tehnologia creata de oamenii de stiinta, chiar daca unii erau teisti (lucrurile care exista, exista, mai devreme sau mai tarziu o sa fie descoperite), si cand ce spun aceeasi oameni nu le convine, "huuuuo, satanistii". :-&

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

Si eu am ignore de la indoctrinatii religiosi, prea cuviosi EmaS, Martzian, Esperança etc.
"Nu incerc sa conving pe nimeni, dar nu suport sa vad cuvinte de hula la adresa lui Dumnezeu."
Mai pardon chiar asta faci "incercam sa-i convingem pe necredinciosi fara nici o izbanda", cuvintele tale. Daca nu-ti place hula catre Dumnezeu, mergi cu caprele l-a pascut.
"Ma ignora pentru ca spun adevarul despre Dumnezeu si chiar n-am sa tac."
Adevarul este atunci cand e unanim acceptat, ori in cazul de fata e doar adevarul tau nu si al meu.

| drhotzu a răspuns (pentru Maxim96):

Oooo esti un adevarat cruciat!
tu chiar nu stii cat rau a putut sa aduca relgia acestei planete, si mai ales rasei umane! cele mai multe razboaie, si cei mai multi oameni morti au fost in numele credintei! si pentru ce? pentru o gandire ca in curtea scolii: d-zeu el meu este mai adevarat ca allahul tau, asa ca mori arab imputit? sau conchistadorii care au ras de pe fata pamantului civilizatii intregi; sau miile de oameni care au fost omorate pentru ca "erau vrajitori" sau "diavoli" in urma inchizitiei? unde este intoarcerea obrazului pe care o laudati atat? unde este dragostea fata de aproapele tau? aaaa este acolo doar cand aproapele tau este cum vrei tu? nu cumva este invers docmei pe care voi crestinii va bateti cu pumnul in piept ca o aveti? cum poti sa imi spui mie ca ai adevarata credinta cand nici macar nu este cea predominanta, si abia are 2000 de ani? pentru ca crestinismul s-a format da acum cca 2 milenii... deci daca asta este religia cea adevarata atunci nu era logic sa fie cea mai veche?
uite eu nu o sa iti dau ignore si o sa discutam cat vrei tu dar te rog sa imi raspunzi la intrebari (si nu cu alte intrebari, ci cu raspunsuri care sa aiba o logica)

| Maxim96 explică (pentru drhotzu):

Crestinismul este religia iubirii! Dumnezeu este mila si iubire.Crestinii trebuie sa iubeasca aproapele si unde este dragoste este pace, dar din parere de rau putini fac asta.Calugarii care stau in manastire se roaga pentru lume.Da, ea s-a format acum 2000 de ani, asta este Legea Noua, dar in Legea Veche oamenii aveau acelasi Dumnezeu, dar nu-L cunosteau ca este in 3 fete. Iisus nu a venit sa schimbe legea ci sa o implineasca.Asa ca inchinarea la Dumnezeul cel adevarat exista de la inceputul lumii.Dar cand s-a intrupat cel Unul nascut, a luminat lumea si a adus-o din intunericul necunoasterii la lumina cunoasterii.Intre crestini este si multa neghina, nu toti sunt crestini adevarati. Dumnezeu trimite nenorociri pentru ca noi pacatuim, ne trimite ca noi sa ne indreptam viata noastra catre El.Ne pedepseste ca un Parinte iubitor de fii.

| LordBolton a răspuns (pentru Maxim96):

''Crestinismul este religia iubirii!'' ai auzit de inchizitie?

| Maxim96 explică (pentru LordBolton):

Inchizitia era la catolici nu la ortodocsi.Inchizitia e o nascocire omeneasca!

| drhotzu a răspuns (pentru Maxim96):

Ok. pai de unde sa incep: 1. crestinismul nu a existat inainte de acum 2000 ani. religia la care faci tu referire este religia iudaica veche... din care pur si simplu s-au inspirat crestinii. in "legea veche" presupun ca te referi la vechiul testament, care nu sre nici un fundament... iar pe vremea aia religiile politeste (cu mai multi zei) erau predominante, aproape 90-95% din populatia globului. asa ca inchinarea la care d-zeu adevarat? toti aveau cel putin 10-15 zei la care se inchinau, nu existau religii monoteiste inainte de anul 0. si cum adica el ne pedepseste ca un parinte iubitor de fii? in momentul in care cei care sufera sunt nevinovati? asta nu este iubitor! din contra, daca ar exista ar fi o fire masochista, caruia ii place sa chinuie oameni nevinovati! si mai am o problema: voi spuneti ca toti suntem liberi sa facem ce alegeri vrem nu? si ca d-zeu nu se implica nu? dar atunci de unde placerea asta de a pedepsii oamenii? daca nu se implica?
dar ideea este una simpla si foarte bine pusa la punct! de ce crezi ca moto-ul bisericii este crede si nu cerceta? pentru ca biserica nu vrea ca "enoriasii" sa puna intrebari, sa afle adevaruri, sa vada ce este in spatele misticismului religios.
dar eu sunt de parerea urmatoare: nu incerca sa ma convingi pe mine de existenta a ceva ce este imposibil sa existe, din nenumarate motive, principalul fiind: totul se bazeaza pe o carte scrisa in conditii indoielnice, si ci o docma nu tocmai coerenta, (sa nu iti faci chip cioplit si sa te inchini la el, dar peste tot este plin de cruci si icoane, eu nu am vazut sa scrie: sa nu iti faci chip cioplit cu exceptia icoanelor si crucilor) si practicata de ingrati care nu au nici o treaba cu credinta, care mai sunt si habotnici.
si nici eu nu o sa mai imi bat capul sa te conving ca nu exista. pentru ca o sa purtam o discutie interminabila, si fara sens!

| Maxim96 explică (pentru drhotzu):

Pana la venirea lui Hristos doar iudeii stiau de Dumnezeu adevarat, restul erau pagani.
Icoanele nu sunt chipuri cioplite, chipurile cioplite sunt idolii, icoanele nu sunt idoli.Noi nu ne inchinam la lemnul)materialul) din care e facuta icoana, noi cinstim chipul infatisat, ne inchinam lui Dumnezeu si nu cerem ajutor de la icoane cum cer paganii de la idolii lor.

| drhotzu a răspuns (pentru Maxim96):

Aha... si nu ti se pare ca pentru "adevarata" religie stiau cam putini despre ea? adica restul de cateva sute de milioane erau pagani, iar mai putin de 10 milioane erau pe calea cea dreapta? chiar nu ti se pare ca e un pic ciudat?
uite o analogie comparabila cu a ta: din ce spui tu reiese ca este normal sa fii obez nu? pentru ca obezii sunt o minoritate, dar de fapt ei au ales calea cea dreapta spre imbuibare cu haleala! deci de ce nu suntem toti obezi? pentru ca majoritatea impune normalitatea! si atunci urmand linia de gandire: nu crestinismul este adevarata credinta...
si mai ai o problema: nici iudaismul nu este atat de vechi pe cat crezi. adica din sec x i.hr. pana in jurul anului 500 i.hr. erau politeisti! deci iudaismul si voi implicit aveti radacini pagane. deci tot pagani sunteti! corect?
si nu ti se pare ca religia ia litarar respectiv figurat doar ce vrea din biblie? nu e putin ciudat?
pentru ca restul de porunci sunt destul de bine definite, sa nu furi spre exemplu nu spune: sa nu imprumuti cu titlu definitiv de la oameni... nu? si sa nu ucizi sa nu curvesti. de ce biserica a spus: nu pe asta o luam la figurat? vezi uite asta si multe altele sunt momentele in care religia se contrazice singura. fara ajutor.

| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''ne inchinam lui Dumnezeu si nu cerem ajutor de la icoane cum cer paganii de la idolii lor.''
Ba chiar de la icoane cereti ajutor, vezi tu se fac zeci de pelerinaje la asa zise icoane ''facatoare de minuni'', acolo crestinul ORTODOX se roaga la icona si datorita faptului ca el crede ca acea icoana va face o minune, ca daca ar crede ca fecioara maria ar face o minune s-ar ruga de la el din pat si n-ar mai face deplasarea pana la icoana ''cu minuni''. Aceasi situatie este si in cazul moastelor.

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Minunile le face Dumnezeu prin icoana ceea!

| Maxim96 explică (pentru drhotzu):

Da iudeii aveau perioade cand se inchinau la zei si nu adevaratului Dumnezeu, dar intotdeauna au fost proroci, oameni ai lui Dumnezeu care se inchinau Lui. Iisus-Lumina lumii a adus lumina celor din necunoastere.

| drhotzu a răspuns (pentru Maxim96):

Nu au fost. tocmai asta este si ideea abia undeva in 500 i.hr apar primele referiri istorice (texte pe papirus) care arata ca iudeii au inceput sa treaca la monoteism. in anul 600 nu exista ideea asta... de fapt in anul 600 nu exista ideea de un sigur zeu. toate religiile aveau o suita de zei pentru fiecare parte importanta a vietii lor. dar oameni (prooroci) care sa inchine d-zeului tau nu au existat, si stiu ca e greu sa crezi asta. dar nu eu am inventat treaba asta.
pe acelasi principiu putem sa spunem ca hinduismul este religia adevarata... pentru ca are puse bazele in jurul 1500 i.hr. si este urmata fara intrerupere si fara prea mari schimbari docmatice pana in prezent. si are si mai multi adepti decat crestin ortodoxi. in prezent sunt cca 350 milioane crestin ortodoxi, si peste 800 milioane hindusi... deci care este religia adevarata?
cand nici macar intre voi ortodoxi nu va puteti pune de acord care sunt care... pentru ca pana la urma intre catolici/protestanti/ortodoxi sunt diferente destul de mari... si da intre "crestini" ortodoxii ocupa abia locul 3. pe primul fiind catolicii cu 53, protestantii 33%, ortodoxii 13, iar 1% reprezinta alte culte crestine.
si daca nu ma crezi uite: te rog sa imi cauti un "prooroc" de dinainte de anul 500 i.hr. care sa se fi inchinat lui d-zeu. o singura mentiune istorica. (in afara de biblie, pentru ca nu este obiectiva in conditiile astea)

| Maxim96 explică (pentru drhotzu):

Pai da Adam in cine credea? Moise, Avraam, Isaac, Iacov oare nu see inchinau adevaratului Dumnezeu?

| drhotzu a răspuns (pentru Maxim96):

Pai aici avem o problema in afara de biblie nu prea sunt referinte istorice asupra lor... este la fel ca si cand eu scriu acum o carte de religie si spun ce vreau eu acolo, ca universul a fost creat de un pietroi atotputernic, si ca de fapt el a creat prima data 20 de femei lesbiene si din greseala una a ramas gravida cu pietroiul si asa a aparut barbatul. si ca sa combat pe oricine dau citate din cartea mea chiar daca nu au nici o legatura cu adevarul istoric. si atunci ei se inchinau la pietroi nu?
iar in privinta lui adam/moise/avraam/issac/iacov in afara de referintele din biblie nu prea exista in alta parte. nici macar in istoria egiptului, cu treaba cu marele exod... nu exista nici macar o insemnare a marilor plagi aduse de moise ca sa elibereze poporul lui moise... de ce oare? pentru ca era un eveniment extrem de important pentru ei. dar cu toate astea nu exista nici macar atat!

| Maxim96 explică (pentru drhotzu):

Pai tu nu crezi asta e treaba ta! Eu cred si nu voi lasa pe nimeni sa ma convinga ca nu cred drept!

| drhotzu a răspuns (pentru Maxim96):

Pai eu ce dracu zic aici de la inceput?
gggrrrr urasc cand nu ma asculta lumea!
am spus de la inceput ca discutia asta nu isi are rostul... pentru ca nici tu pe mine nu o sa ma convingi ca exista, nici eu pe tine nu o sa te conving ca nu exista! si ne pierdem vremea degeaba purtand o discutie fara nici un rost!

| IoanieCriminalul a răspuns:

Eu dau ignore doar la cine abereaza prea mult si devine enervant!

| Lăcrimioara_Tăut_1984 a răspuns:

Pentru ca in biblie scrie clar ca vor avea ochi si urechi dar nu vor vedea si nu vor auzi, pentru ca sa fie pedepsiti in mania DOmnului, ca nu au crezut