| LupusDei1993 a întrebat:

Osea 13:16
"16 Samaria este pedepsită pentru că s-a răzvrătit împotriva Dumnezeului ei. Vor cădea ucişi de sabie; pruncii lor vor fi zdrobiţi şi vor spinteca pântecele femeilor lor însărcinate."

De acord cu aceasta pedeapsa? Argumentati.

17 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Deloc morbid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, vor sa sperie necredinciosii cu asemenea povesti ca sa ii atraga de partea lor. Strategie de doi bani.

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns:

Tot în biblie parca spune cine are ochi să vadă, urechi să aude....deci și cine are minte sa gândească! De ce un Dumnezeu bun iubitor pașnic, etc.ar face așa ceva? Și copii? Chiar nu putem să gândim puțin singuri? Sau poate vom fi și noi uciși de Dumnezeu că gândim? Hai sa ne folosim puțin creierul și să ne întrebăm, cum ar fi posibil așa ceva happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă acceptăm că fiecare stat își are propriile reguli si pedepse, si ca fiecare cetățean are drepturi si obligatii fata de stat, atunci eu, un cetatean român ce sunt, cu drepturi si obligatii fata de stat, nu am cum sa judec o lege a unui alt stat decat prin legea statului meu, care, se consideră a fi perfecta pentru mine.
Pasajul respectiv tinea in vedere una din pedepsele
consacrate in legea poporului evreu vechi, o lege sacră pentru ei care continea atat blesteme cat și binecuvantari.
Părinții copiilor poporului evreu au facut pact atât cu Dumnezeu, pe muntele Garizim, cat si cu "Satana", pe Muntele Ebal, în sens ca ei s-au blestemat si binecuvântat singuri pe munti:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Daca ei si-au ales singuri sentința, de ce ar mai conta părerea noastră?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e o pedeapsa, ci o consecinta.

E ca si cum ne-ai intreba daca suntem de acord cu moartea unui om care se arunca de pe o cladire cu 12 etaje.
La ce se astepta acel om? A uitat ca functioneaza gravitatia? A uitat ca ceea ce face are consecinte?

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci recomanzi oricarui individ cu capul pe umeri asemenea povesti de groaza al unui personaj fictiv pe nume yahve

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu mi se pare nicio poveste de groaza. Nu e nimic de groaza in asta. Sunt lucruri care s-au intamplat in istorie.
Ai citit vreodata o carte de istorie? Sa vezi acolo groaza. Vechiul Testament e mic copil cand compari cu istoria recenta.
Preferam sa traiesc in acele vremuri asa zis "barbare" decat sa fiu dus intr-un gulag comunist sau sa fac parte din experimentul Pitești sau Aiud. Asta e groaza adevarata si asta s-a intamplat nu in urma cu mult timp chiar pe teritoriul țarii noastre.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

"Vechiul Testament e istoric"
rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nici macar nu am zis ca vechiul testament e istoric. Din tot paragraful pe care l-am zis ai inteles un singur lucru, si ala ceva ce n-am zis. Tipic raspuns selectiv al unui ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Atunci ori am inteles gresit ori nu ai facut ce trebuie, in fine. De Evul Mediu Intunecat ai auzit? Unde crestinismul era la putere si torturile erau si mai oribile.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Si torturile de dinainte si de dupa crestinism nu vorbim?
Nu conteaza ca inainte de crestinism existau torturi cumplite in toata societatea si nici nu conteaza ca in perioada moderna a comunismului ateist închisorile erau pline de detinuti politici torturati in cele mai groaznice chinuri. Aparent nici ateismul nu e deloc timid in a tortura milioane de oameni.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Dai vina pe ateism cand de fapt era cultul personalitatii unde conducatorii se credeau zei. (exemplu modern Coreea de Nord)
Ce spui despre tarile europene de vest unde sunt seculare si traiul e mai bun?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tortura este prezenta in multe tari in care cultul personalitatii.

| Eisenheim a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact, într-o parte se spune așa, iar câteva pagini mai încolo hop că distruge, deci se cam contrazic scrierile astea in aceeași carte