| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Penticostalii (pocăiții) merg in noaptea de înviere să ia lumină de la biserică?

37 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

De ce nu te uiți și la rezultat, la ce a urmat? Pentru ca nu poți concepe ca credința, Biblia, poate reda mintea unui bolnav mental, ca poate deschide mintea cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai chef, pentru ca nu te interesează. Mergi doar pe ce știi, nu te interesează dovezi de alt fel.
Și îți zic ce am zis și altora care mi s-au adresat ca tine. E 1-0 la mine. Am cistigat la capitolul respect. Eu încă nu te- am insultat. Tot ce știi și crezi, chiar de ar fi adevărat, e zero, cit timp îți lipsește respectul într -o discuție. Pentru ca e vorba de calitatea de a fi om.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Și nu adevărata credință a omorit oameni, ci religia."

Credinta e doar un instrument. Fara religie dispare, nu-si mai are sensul.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Crezi? Religia e legata de ritual, credința e in afara oricărui ritual, deci poate exista și in afara religiei. Problema e ca religia i-a îndepărtat pe mulți de credință, chiar sotia mea, absolventa la teologie, a spus ca facultatea mai mult a îndepărtat - o de Dumnezeu. Vorba aia, "pana la Dumnezeu te omoară sfinții". Pe Dumnezeu îl găsești cel mai bine in afara religiei. Deci credința nu tine neapărat de religie. Cind am înțeles asta, a fost o mare descoperire pentru mine. Și o mare ușurare.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Sigur, e mai simplu sa "crezi" fara reguli. Acum intr-adevar e oarecum la moda asta. Fiecare isi creaza dupa capul si interesul lui cate o poveste in care sa creada fara sa-l mai frece cineva la cap. Bineinteles, fiecare considerand ca povestea lui e miezul din caisa. Pe undeva e bine ca astfel asa zisa credinta dispare o data cu el, nu se mai imprastie organizat.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Nu confunda regulile cu ritualul. Eu am zis de ritual, nu de reguli. Credință îți dă principii, legi după care sa te ghidezi, nu tipare ca ritualul.

| AndrElle a răspuns:

Nu. Parcă așa știu.