| anonim_4396 a întrebat:

Pentru atei: Cum au reactionat parintii/prietenii/rudele voastre cand au aflat ca sunteti atei? Si daca n-au aflat inca, cum credeti ca vor reactiona? O sa le spuneti?

35 răspunsuri:
| SugarSkull a răspuns:

Nu-s ateista dar nu cred in Dumnezeu. Sa zicem ca-s agnostica anti teista. Maica-mea a reactionat cam rau prima oara, i-am spus pur si simplu ca nu cred in Dumnezeu si mi-a tinut un fel de morala. Acum stie bine-bine cum sunt, cum gandesc, ce parere am despre religie si ma accepta, ba chiar intr-un fel am convertit-o si pe ea la unele chestii. Tata nu prea a spus nimic dar stiu ca nu e de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BeastMaster):

Si tu puteai foarte bine sa gandesti putin si sa nu pui problema asa, ca eu n-am intrebat "E bine sa le spun parintilor ca sunt atee?" sau ceva de genu'. Intrebarea era foarte clara, dar ma rog...

| BeastMaster a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate imi amintesc...ti-am raspuns la ce ai intrebat.straight face Am spus ca nu le-am spus dar ei stiu ca eu nu cred in chesti din astea. Mai departe a fost un apropo.
Foarte greu de inteles...

| FucktheSystem a răspuns:

Mama: Fă ce vrei cât timp mănânci 3 mese pe zi.
Tata: Bravo ție cât timp nu ești satanistă e treaba ta.
Bunica: Așa eram și eu la vârsta ta, dar vezi tu ce frică te ia când te apropii de moarte. Și totuși, ai mâncat la prânz?

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Mişto această întrebare.winking
Am devenit atee pe la 14 ani aproximativ. Nu le am spus direct dar din clipa în care am devenit ateu am refuzat să mai fiu religioasă încetând a mă închina, spune rugăciuni, duce la biserică etc. Şi pentru trebuia să ştie de ce nu mai sunt ca înainte le am zis că sunt atee adică nu mai cred în Dumnezeu şi alte prostii.
Să înţeleg că tu nu le ai zis încă. De ce îţi e frică? Nu o să te ucidă nimeni pentru faptul că eşti atee însă o să se uite mai ciudat la tine.
În orice caz îţi doresc succes.happy
love struck