| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru atei sau necredinciosi:Care credeti ca sunt lucrurile BUNE APRECIABILE la crestinism? La creationism? Ce apreciati la Biserica (Ortodoxa sau catolica)dar la celelalte religii? Nu pot sa nu cred ca sunt si lucruri pe care le considerati BUNE chiar daca nu credeti.

20 răspunsuri:
| CristiSeeker a răspuns:

Nu pot spune ca apreciez ceva anume, sincer, dar trebuie sa le dau credit pentru puterea extraodrinara pe care au obtinut-o (toate religiile) asupra unei imense populatii umane (de lungul istoriei). Este cu adevarat incredibil si sunt si acum uimit (intr-un sens usor negativ) ce influenta puternica a dobandit religia, in general.
Cred ca trebuie sa citesc Istoria Religiilor, a lui Eliade, ca sa inteleg mai bine acest fenomen.

| HueyFreeman a răspuns:

Comfortul psihic.

NOname
| NOname a răspuns:

Mi-am expus părerea aici mai detaliat:
http://www.tpu.ro/......-dumnezeu/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si una si alta nu pot explica multe lucruri. Religia are foarte bune cele 10 porunci. Evolutionismul explica mai bine diversitatea formelor de viata, multe cu asemanari intre ele si de ce unele forme nu s-au adaptat si au disparut. Biserica Catolica se adapteaza mai usor societatii. Biserica Ortodoxa are percepte rigide in vremurile favorabile de si in evolutia ei a fost mai blanda de cat cea catolica.

| RAY a răspuns:

Inca n-am cunoscut crestini adevarati ce apreciez la cei cu numele pai nimic ce as putea aprecia la un om care isi doreste ca cel de langa el sa arda vesnic in iad ba chiar se si bucura cu asa mare fericire isi promoveaza amenitarea cu iadul vesnic

| casablanca40 a răspuns:

Eu nu suport crestinismul, nu suport aroganta si ipocrizia dar mai ales stupizenia. Parerea mea este bazata evident pe niste argumente logice si coerent, mi-ar lua foarte mult timp sa le insir aici.
Nu suport faptul ca bebelusi sunt botezati impotriva vointei lor. Iisus a fost botezat la 33 de ani. Idolatrizam comportamentul lui Iisus, incercam sa devenim ca el, de ce nu am fii botezati la acceasi varsta cu acesta? Am fost botezat crestin impotriva vointei mele, la o varsta la care nu puteam sa zic un simplu da sau nu.
Lucruri bune exista in crestinism, eu apreciez actiunile caritabile ale acestora si atat.

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Te afli intr-o mare eroare.Dai niste raspunsuri aberante.Cine omoara si isi doreste ca aproapele sa arda, sau cine ameninta, sau cine face crime in numele religiei ala nu e CRESTIN chiar daca el sustine asta.Recunosc,sunt multi ''nebuni'' pe lumea asta, care se dau crestini dar nu sunt ADEVARATI! A fi crestin adevarat inseamna altceva.Citeste cartile Sf.Parinti si o sa intelegi.

| Mădă0611 a răspuns:

Oricare ar fi acel bun, prin simplu fapt ca invata oamenii ca nu exista cale de mijloc, adica daca nu esti crestin trebuie neaparat sa fii satanist/posedat, devine rau, instiga la ura si violenta, oamenii se apara din instinct, cand pe tine pe posedeaza "duhul sfant" si pe celalalt crezi ca satan, ia zi, il iubesti?

| victor333 a răspuns:

Nu exista sa zici ca un lucru bun poate veni prin obligatia de a crede ca u esti sclavul uni tiran de prin ceruri, daca o iei logic si iti folosesti ratiunea atunci o sa aflii ce inseamna DZ adica cea mai mare abjectie si cel mai mare afront adus fiintei umane practic u faci ce zice biserica de frica ca altfel stii unde ajungi...religia in general e un mijloc de manipulare a oamenilor mai ales aia mai putin dotati pe la mansarda pacat ca in anul 2013 inca este promovata la scala globala cand in mod normal nu are ce cauta intr o societate civilizata

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu voi spuneti ca cei care nu cred in zeul vostru vor arde vesnic in iad?

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Si tu esti intr-o mare eroare.Ti-am mai explicat, cine invata asa nu e CRESTIN ADEVARAT! Exista multi''nebuni'' ''fanatici'' pe lumea asta care se dau si crestini dar nu sunt ADEVARATI! Exista multi duhovnici de seama care tin predici pentru atei si nu instiga la ura, violenta sau jigniri.Dar pe astea nu le vezi.Vezi cum vrei tu sa vezi.Trist.

| victor333 a răspuns:

Nu exista sa zici ca un lucru bun poate veni prin obligatia de a crede ca u esti sclavul uni tiran de prin ceruri, daca o iei logic si iti folosesti ratiunea atunci o sa aflii ce inseamna DZ adica cea mai mare abjectie si cel mai mare afront adus fiintei umane practic u faci ce zice biserica de frica ca altfel stii unde ajungi...religia in general e un mijloc de manipulare a oamenilor mai ales aia mai putin dotati pe la mansarda pacat ca in anul 2013 inca este promovata la scala globala cand in mod normal nu are ce cauta intr o societate civilizata postat la 10 Februarie 2013 15:00

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Uite cuvintele Mantuitorului, cum poti sa zici ca crestinismul instiga la ura si la violenta?

20. Şi El, ridicându-Şi ochii spre ucenicii Săi, zicea: Fericiţi voi cei săraci, că a voastră este împărăţia lui Dumnezeu.
21. Fericiţi voi care flămânziţi acum, că vă veţi sătura. Fericiţi cei ce plângeţi acum, că veţi râde.
22. Fericiţi veţi fi când oamenii vă vor urî pe voi şi vă vor izgoni dintre ei, şi vă vor batjocori şi vor lepăda numele voastre ca rău din pricina Fiului Omului.
23. Bucuraţi-vă în ziua aceea şi vă veseliţi, că, iată, plata voastră multă este în cer; pentru că tot aşa făceau proorocilor părinţii lor.
24. Dar vai vouă bogaţilor, că vă luaţi pe pământ mângâierea voastră.
25. Vai vouă celor ce sunteţi sătui acum, că veţi flămânzi. Vai vouă celor ce astăzi râdeţi, că veţi plânge şi vă veţi tângui.
26. Vai vouă când toţi oamenii vă vor vorbi de bine. Căci tot aşa făceau proorocilor mincinoşi părinţii lor.
27. Iar vouă celor ce ascultaţi vă spun: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, faceţi bine celor ce vă urăsc pe voi;
28. Binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, rugaţi-vă pentru cei ce vă fac necazuri

| AvalohAlyn explică (pentru victor333):

Dar de dragoste de Dumnezei ai auzit? Dar de dragostea duhovnicilor si Sf.Parinti pentru Hristos si pentru oameni ai auzit? Ce zici de asta? Un crestin adevarat iubeste pe Dumnezeu nu crede din frica.E eronat ce ai spus tu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling on the floor Inseamna ca nimeni nu e. Cred ca tu nu stii despre ce e vorba in si despre crestinism. Pentru crestini nu exista cale de mijloc, esti ori "pocait" ori posedat. Cauta si vei afla.winking
E trist cat de indoctrinat esti.
Uite, sa vezi ca nu iti folosesti creierul deloc (nu e jignire): daca cineva nu crede in dumnezeu e pentru ca?

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

yawn Matei 12:30 Cine nu este cu Mine este împotriva Mea şi cine nu adună cu Mine risipeşte.

| SageKid a răspuns:

Ce apreciez eu la Biserica este ca ajuta oamenii(chiar am vazut la TV cazuri in care un preot avea in grija nu stiu cati copii orfani), ca ii sfatuiesc in situatii dificile.

| Calininio a răspuns:

Lucruri apreciabile... Poate operele de arta rezultate, si putinii preoti care sunt devotati ideii si ajuta oamenii, precum parintele Tanase din Valea Screzii.

| Demonull a răspuns:

O mama sa vezi ce maicute au astia in manastiri mama mama mama! rolling on the floor)de ale de 20 + putin nebune dar nimfooooo

Răspuns utilizator avertizat