| questsoul a întrebat:

Pentru ateisti: Daca Einstein nu scria teoria relativitatii si Darwin nu scria teoria evolutionista, ce credinta/religie ati fi avut?

20 răspunsuri:
| RespiraSiInspira a răspuns:

Eu nu sunt chiar ateu, dar sunt sigur ca ei existau cu mult inaintea acestor doua teorii. Diferenta este ca atunci ei erau intr-adevar o elita intelectuala, oameni ce isi puneau intrebari la care taranul de rand nici nu se gandea, ca sa nu mai spun ca era nevoie de foarte mult curaj pentru a te declara ateu.Astazi,toti mucosii care nu stiu sa isi numere degetele de la o mana sunt "ateisti"...Deci sunt sigur ca toti o sa iti raspunda ca ar fi atei chiar si fara teoria evolutionista tongue

| CinevaNou a răspuns:

Ateistii nu au credinta/religie, indiferent ca exista darwin/einstein sau nu. Se vede ca e intrebare de campion.

| RAY a răspuns:

Cum adica einsten nu scria teoria gravitati ea nu exista sau ce? sau darwin? daca ai fi trecut pe la scoala ai fi invatat ca si grecii antici erau persoane atee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt ateu, dar probabil nu stii ce e ateismul. Ateismul nu este dependent de teoria relativitati respectiv a evolutiei, ci e doar negarea Divinitatii, poate vrei sa intrebi, cum si-ar fi explicat ateii existenta universului, iar raspunsul meu, e ca existau alte teorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are una cu alta prietene? De cand e ateu = om de stiinta? Un ateu nu crede in divinitati, ca ii place stiinta asta e ceva pe langa.

| Inferno a răspuns:

Da,sigur. Ca de cand cu teoria evolutiei crestinii si-au schimbat convingerile religioase...

"...ce credinta/religie ati fi avut?"

Pai ce credinte au si acum, ca omul a fost creat de Dumnezeu din pamant.

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru RAY):

Bineinteles,iar toata mitologia greaca a fost inventata ca sa aiba ce povesti sa le spuna copiilor la culcare.Cum de nu mi-am dat seama pana acum? -_-

| Dorugar a răspuns:

Am fi avutexact aceeasi credinta ca si acum, si anume credinta in Stiinta bazata pe Cunoasterea Rationala in locul religiei bazate pe credinta a proasta

| Dorugar a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

Nu stiu din ce cauza ii faci pe ateii mucosi dimn moment ce ei sunt mult mai inteligenti decat aceia care cred totul a proasta, nu de alta dar ateismul vine de la acea elita intelectuala de care vorbesti elita numita Iluminista, in timp ce facatoria diabolica numita religie vine de la niste sarlatani condusi de un criminal pe care ignoranti il numesc Apostolul Pavel si de la un ucigas in serie ca si Constantin cel Mare...asa ca ce crezi cine este mai mucos?
Cei care urmeaza elitele intelectuale sau prostimea care urmeaza criminalii in serie =

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru Dorugar):

Tu ori nu ai inteles mesajul meu ori te faci ca nu il intelegi laughing

| sublime89 a răspuns:

Tot atei am fi fost, si asta pentru ca adevarul stiintific are un obicei sa iasa la suprafata tot timpul. Sunt sigur ca ar fi fost altii care ar fi facut acele descoperiri, daca istoria ar fi decurs putin altfel. Dar oricum, ateismul nu sta doar in anumite teorii stiintifice, si nici macar nu e dependent de stiinta.

| questsoul explică:

Ma "campionule", invata sa citesti, rectific sa inteleaga tot poporul: cu prezumtia ca unii oameni sunt curiosi ce cauta pe pamantul asta, daca nu ar fi exista o teorie stiintifica a genezei, daca Alexander Friedmann nu ar fi conturat teoria big bang care se bazeaza pe RELATIVITATEA (nu gravitatia) lui Einstein, ce convingeri considerati ca ati fi avut? Eventual ce religie ati fi adoptat? Repet: plecand de premisa ca ati fi fost curiosi cum a aparut omul pe pamant.

| questsoul explică:

Bine punctat in legatura cu mucosii.(cei care se simt)

| Dendoris a răspuns:

Still no religion. Un filosof din Grecia antica ( am uitat cum il cheama, cred ca Platon ) a venit cu teoria cunoasterii divine ( cauta Mitul Pesterii, tot cred ca e a lui Platon ), doar in ea as fi crezut atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt damanhurian.

| relian a răspuns (pentru questsoul):

Ai rectificat pina la dzeu si inapoi.Da sa trecem peste, desi tu te-ai adresat ateilor dupa cum suna si intrebarea.Dar pe undeva spui ce credinta ar fi avut.Cu alte cuvinte incerci sa insinuiezi ca daca Einstein sau Darwin nu ar fi existat, ateii ar fi fost credinciosi, cam ceva de genul asta incerci sa arati.Dar afla ca Darwin sau Einstein nu au descoperit ei America, adica nu erau singurii care se intrebau, cercetau universul, lumea asta.Erau destui inaintea lor care au fost destul de curiosi astfel incit sa scoata oamenii din pesterile in care traiau,le-au dat haine, si alte alea, altfel parca te vedeam campionul zilei imbracat cu fruze de banan, asta daca aveai norocul sa te nasti intr-o pestera tropicala, daca nu, stiu si eu poate ai fi umblat in costul lui adam si acum.Concluzia este ca de nu ar fi existata acesti oameni ateii ar fi ramas atei, credinciosii credinciosi, deci nimic deosebit.Ar fi existat alte teorii, ar fi fost unia care sa demomstreze anumite teorii, ar fi existat oameni care stiu cei aia o teorie si o iau ca atare, sint oameni care fac diferenta intre o poveste si realitate si au fost dintotdeauna astfel de oameni.

| Dorugar a răspuns (pentru RespiraSiInspira):

M-am facut ca nu inteleg si am scos in evidenta ce prostioare ai debitat

| mODIN a răspuns:

Nu prea vad legatura

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru Dorugar):

Daca spui tu laughing

| MskDesign a răspuns:

Lasand deoparte cei deoparte ca mine,eu ateu fiind,multe din teoriile lui Einstein au fost contrazise, in timpul evolutiei umane! Ceea ce se poate sustine concret, este existenta zeilor fictivi in care unii inca cred. Daca existau Dumnezeu, Mohamed sau Buda, crezi tu ca ar mai fi existat tPu.ro in care tu sa dai raspunsuri la aceasta categorie?!