| Mircea08 a întrebat:

De ce ateismul nu este considerata o religie atata timp cat si ei cred in zei?.
Darwin, de ex., este zeul care a lasat o carte asa cum a lasat si Moise, despre cum a aparut omul si animalele, si a facut acea "sistematica a animalelor" care avea ca animal de frunte "omul". Acuma, ce-i drept au aparut si la ei protestanti care critica teoria lui Darwin, dar inca mai sunt multi adepti ai acestei teorii. Ateii au multi zei, cum ar fi Einstein (tot evreu si asta) zeul relativitatii, Traian Vuia, zeul aerului, si alti zei pe care eu nu-i stiu cum ar fi zeita modei, zeul banilor etc.
Repet intrebarea - este ateismul o religie?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru a putea fi o religie trebuie sa vorbim de "zei" inteles in sens propriu: adica entitati supranaturale, cu puteri magice, etc.

Toti oamenii pe care i-ai enumerat sunt zei in sensul figurat al termenului.

Sunt curios, tu hranesti broasca de la usa? Se stie ca broastele au nevoie de hrana pentru a supravoetui? Deci?

| RAY a răspuns:

Ma mircea de cate ori ti am explicat ce e ateismul si degeaba nu ti a ramas nimic in cap

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Iar despre ce ai scris te faci singur de rusine

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Stiu foarte bine ce e ateismul, dar am pus si eu o intrebare asa cum ateii le pun pe toate. De ce numai mie mi se spune ca ma fac de rusine si ca nu am nimic in cap. Daca esti corect atunci corecteaza si pe atei!

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Omule te faci de rusine, nu e jignire, dar scrii prosti mari

| Mircea08 explică (pentru RAY):

Ateii scriu prostii si mai mari dar nu te deranjeaza - efectiv nu esti in stare sa analizezi obiectiv ceva anume (asta nu e defect - asa sunt multi oameni)

| Nilsson a răspuns:

Ateismul este o secta a marii religii numite umanism ce a aparut in perioada iluminista si avea ca scop inlaturarea lui Dumnezeu din mentalitatea societatii si punerea in centru a omului.
In principiu este tot o forma de idolatrie si anume idolatria omului care e veche de cand lumea, in antichitate unii regi se considerau a fi zei.
Asta a fost tinta oamenilor inca de la cadere, sa fie precum zeii, chiar si in Biblie scrie ca vrajmasul a ispitit-o pe Eva promitandu-i ca va fi ca Dumnezeu.

| alexasdfghjkl13 a răspuns:

Darwin nu a fost zeu, a fost un simplu om de stiinta. Si Biblia nu a fost lasata in urma de Moise, religia crestina s-a fondat pe total alte drumuri. Einstein, Traian Vuia, toti, sunt simpli oameni. Nu au atributii de zeitati, nu au fost nemuritori. Si a fi ATEU inseamna a NEGA EXISTENTA ORICAREI DIVINITATI, si cum persoanele enumerate de tine au fost simpli OAMENI, nu ai cum sa spui ca ateismul e o religie. Ateismul este doar un principiu de viata al anumitor persoane care nu cred in nicio divinitate, ci doar in explicatii stiintifice si realitate palpabila.