| Les a întrebat:

Pentru ce e botezul cu adevarat? si cind trebuie sa facem acest lucru? dar pocainta?

6 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Botezul nu este un ritual,ci botezul este un legamant incheiat de om cu Dumnezeu.
Botezul inseamna marturisirea de credinta!
Botezul este primul pas spre a deveni ucenic al Domnului Isus.

Cand crezi ca poti marturisi tu cu gura ta ca iL primesti pe Isus Hristos ca Domn si Mantuitor in viata ta si cand recunosti ca esti un pacatos si ca ai nevoie de iertarea lui Dumnezeu,ai nevoie sa fii Nascut din Nou din Apa si din Duh, atunci se face.
Deci ca sa te botezi trebuie prima data sa crezi in Isus Hristos ca Mantuitor PERSONAL!

Botezul nu este o gluma si nu se face la indemnul altora, ci el trebuie sa vina din vointa ta.
Schimbarea trebuie sa se produca in interiorul tau! Altfel te botezi degeaba.

Pocainta este un proces continuu.
In fiecare zi trebuie sa ne pocaim de pacatele si de greselile noastre!
Pocainta este calea catre Cer, pocainta ne apropie mai mult de Dumnezeu.

"Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit"
(Marcu 16.16)
" Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit."
(Romani 10:9)

Mai multe poti citi aici http://ghidulcrestinului.go.ro/botezapa.htm

| ghiolbitza a răspuns:

Doctorandus a raspuns bine. Ca o continuare la raspunsul lui, adaug ca Biblia nu pomeneste de botezul copiilor, pentru ca crestinismul timpuriu, practicat pana spre anii 60-70 d.Hr. se adresa doar celori maturi. Abia cand s-a raspandit si a fost acceptat mai tarziu ca religie oficiala au inceput a se boteza si copiii. Botezul reprezinta intrarea unei persoane in cadrul unei comunitati religioase. Ortodocsii il practica la 40 de zile dupa nasterea copilului, catolicii au limita de 7 ani la care boteaza copiii, iar denominatiunile crestine boteaza oricand, oriunde si pe oricine, in orice conditii. Iudaismul nu are aceasta practica a botezului, ei practica circumcizia, iar islamistii practica Shahada si cei 5 stalpi ai musulmanilor ca ritual de convertire. Pocainta este actul prin care tu devii constient de pacatele tale si iti ceri iertare de la Dumnezeu facand fapte bune. Nu e ceva ce poti obtine imediat, nici nu stii daca ai fost iertat sau nu pana nu mori si ajungi la judecata particulara.

| doctorandus a răspuns:

Botezul e un ritual de primire in cadrul unei religii sau secte. Conform Bibliei, botezul este marturia unui cuget curat. Simbolic, el reprezinta purificarea. In Noul Testament, botezul urma convertirii si pocaintei. In Noul Testament nu sunt mentionate botezuri de copii, probabil pentru ca erau prea mici pentru a se putea gandi la convertire si pentru ca nu aveau de ce se pocai.

| beaa a răspuns:

Botezul simbolizeaza dedicarea noastra la Dumnezeu si trebuie sa o efectuam atunci cand noi dorim si simtim ca trebuie sa facem si sunt cativa pasi pe care ii facem: 1. acumalarea cunostiintei despre Dumnezeu si Isus 2. credinta 3.cainta 4. convertirea si 5.dedicarea.

| bogdan1413 a răspuns:

Botezul se face ca sa se ierte pacatul stramosesc si daca ai copii le poti face Botezul cand vrei