| Inferno a întrebat:

Pentru crestini:Ce parere aveti de Miscarea printul Philip?
Membrii cred ca printul Phillip, duce de Edinburgh, "sot al reginei Elisabeth II, este o fiinta divina"
oare e adevarat? Ce dovezi aveti voi ca printul Philip nu este o fiinta divina.
Nu puteti demonstra ca nu este o fiinta divina, deci este. Punct.

28 răspunsuri:
| SakonSIUkon a răspuns:

Poate fi si o metafora pentru una din calitatiile lui impresionante.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

Nue o metafora, religia s-a format cand aborigenii au observat cum este tratat printul Philip de catre albi. S-au gandit ca trebuie sa fie de origine divina din moment ce este tratat asa.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Spune-mi mai multe de Filip al tau.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

Adica? Tu nu stii cine e printul Philipe?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

De ce mi-ar fi pasat? Eu vreau sa vad unde ajungi tu.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"De ce mi-ar fi pasat?"
Incredibil, esti praf. Dar de regele Mihai ai auzit?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

DOmne omule iti pierzi gandirea de tot? Asa ii spuneau ei daca se purtau albii in modul ala, probabil philip ala era asa de nobil incat il admirau lol si de aia il tratau frumus.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Crezi ca eu imi pierd timpul invatand despre oameni morti?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Il considerau divin pentru ca vedeau cat de nobil e si ca are atat de mult respect lol.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"DOmne omule iti pierzi gandirea de tot? Asa ii spuneau ei daca se purtau albii in modul ala, probabil philip ala era asa de nobil incat il admirau lol si de aia il tratau frumus. "
Intai stuiaza religia /cultul acesta si dupa fa afirmatii.
Acesti aborigeni il considerau divin, daca vi tu cu aberatii si minciuni fara nici o baza si spui ca nu era asa, nu schimbi cu nimic realitatea.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"Il considerau divin pentru ca vedeau cat de nobil e si ca are atat de mult respect lol. "
Ce lol ma, ce lol.
"l considerau divin pentru ca vedeau cat de nobil e"
Fals, il considerau divin pentru ca ei credeau ca este divin.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"Crezi ca eu imi pierd timpul invatand despre oameni morti? "
Ignoranta mai mare nici ca-am vazut.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Il considerau divin da eh de ce acum nu mai crede nimeni in el de ce nu gandesc ei ca sufletul lui ii vegheaza si le asigura viata vesnica? Nu pentru ca l-au vazut pe Iisus?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Da traiesc cum vreau cine ma obliga sa invat eu despre toti prostii aia de atei?

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"l considerau divin pentru ca vedeau cat de nobil e si ca are atat de mult respect lol. "
Citez: "Credinta a aparut prin anii ‘50-‘60, cand indigenii, observand respectul cu care oficialii albi vorbesc despre familia regala britanica, au tras concluzia ca sotul acesteia trebuie sa fie incarnarea mesianica prorocita de legendele lor. "

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"e ce acum nu mai crede nimeni in el "
Adeptii acestui cult cred si astazi in el.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Si mai crede cineva in bullshitul ala? Acum lumea e pe Iisus. daca nu il vedea nimeni nu se mai credea in el.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

Cine te obilga? inteligenta sigur nu.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

Da, adeptii acelui cult cred in el.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

In ziua de azi ma? De unde ai aflat de pe net? Si daca ar fi adepti cati sunt 2 -3 acolo?

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"In ziua de azi ma?"
Esti pe langa subiecte, tu crezi triburile africane care nu au contact cu civilizatia stiu de Iisus si de crestinism?

Intrebarea "De unde ai aflat de pe net?" este irelevanta.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"Si daca ar fi adepti cati sunt 2 -3 acolo? "
Faptul ca sunt foarte putini e o dovada ca acest lucru e adevarat. Niciodata adevarul nu va fi cunoscut de toata lumea, mereu de de foarte putini.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Ma lasi ma cu africanii? LASA-MA in pace eu am dovada care se afla chiar in biblioteca ca Iisus a fost pe pamant, din moment ce a fost pe pamant si cuvintele au mers mai departe Dumnezeu exista hai pa si lasa-ma si cauta despre scriitorul latin Flavius Josephus.Asta e buna africanii aia care sunt vai de mama lor ce ai vrea sa creada daca sunt salbatici si habar nu au ce sunt ei.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Bine cum spui daca vrei sa crezi ca mori si dispari nu ai decat esti hopeless nici-o data nu o sa gasesti fericirea adevarata.

| Inferno explică (pentru SakonSIUkon):

"Ma lasi ma cu africanii?"
Deci africanii nu conteaza? Parca toti eram frati, acum africanii sunt niste gunoaie?
De unde stii ca IIsus nu a fost un reptilian de pe o galaxie indepartata?

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Ai cautat marturia lui Flavius Josephus?

| Zeref a răspuns:

El a fost considerat divin si alte ranguri de niste boschetari de balta.Care ei l-au ridicat asa dupa un comportament.Cum poate cineva sa zica, ca cineva s-a intors in timp din moment ce acel cineva nu stie cum este posibil? Cum recunosti ceva daca nu stii cum arata? bastinasii in general ca si in filme, se inchinau la persoane care veneau din cer si semanau cu o persoana care o desena random shamanu tribului care era drogat de ierburi.Asa vedea ala viitorul, se droga cu opium si punea frunze in foc si toti inhalau si il credeau.Dar noi am evoluat.Fa o excursie in astfel de triburi caci mai sunt si cauta pe net filmulete cand trece elicopterul si ei se inchina.Tu esti un prost neinformat.Dai copy/paste de pe google.

| heyromania a răspuns:

Spune-mi in ce clasa esti Inferno. Sau nu... lasa. In timpul evului mediu regii si reginele, printii si printesele erau considerate de origine divina. Erau considerati un reprezentant a lui Dumnezeu pe pamant. Mai consulta si tu cartea de istorie de clasa a 7-a.