| M25M a întrebat:

Pentru crestini: De ce huliti stiinta in asemnea hal? De ce ignorati chiar si chestiunile elementare? Daca sunteti credinciosi si aveti credinta adevarata de ce nu puteti sa acceptati/tolerati teoriile stiintifice asa cum sunt fara a va zdruncina catusi de putin credinta? Daca sunteti credinciosi cu adevarat asta nu ar fi o problema, inseamna ca informarea nu va schimba/altera credinta voastra.

P.S. Nu vreau sa va convertesc pe nimeni este libertatea voastra sa credeti in ce vreti voi.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
75 răspunsuri:
| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Mă inteligentul satului, ca să nu-ţi spun altfel că te superi apoi de adevăr.
s-a dovedit ştiinţific că o singură pereche nu poate să continue de una singură o întreagă specie. apar malformaţii genetice groaznice şi mor!
Nu trebuie să mă crezi pe mine, du-te şi întreabă-l pe Sfântul Google.
Ai ochelari de cal copilaşule, asta, ori doar te joci cu noi, dar te asigur, toate postările tale put până aici, au acea duhoare caracteristică omului prost şi fudul. Mă amuzi, te rog continuă cu naivitatea ta.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Îmi place cum toate răspunsurile tale n-au nicio tangenţă cu argumentele mele şi că în loc să argumentezi doar încerci să mă insulţi.
Incompetenţa îşi spune cuvântul!
Iar în legătură cu gramatica mea, te asigur că există şi diacritice în limba română. Nu mă crezi, încă o dată îţi spun caută pe google dacă nu mă crezi.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Pâi dacă doar din doi oameni ne tragem, atunci suntem fraţi. Nu ar trebui să te porţi urât cu nimeni!
Şi aş putea surorile să se căsătorească cu fraţii, că toţi suntem fraţi şi surori! Nu contează, e acelaşi sânge!

| cips97 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Gardele de rudenie sunt prea indepartate ca sa se mai tina cont de asta.incestul a fost permis de religia crestina numai la inceput cand adm si eva au avut 7 sau 9 copii nu stiu exact baieti si fete, iar caesti frati au dat nastere la alte genrattii si etc.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru cips97):

Tot n-ai înţeles. Fie că se combină primii copii a lui Adam între ei, fie se combină generaţia a 4587486687-a, nu contează. Sunt aceleaşi gene, Acelaşi ADN. tot sunt înrudiţi de gradul I, deoarece n-au diversitate genetică.
Nu prea le ai cu genetica.
Repet e nevoie de mai mult de o pereche pentru a putea răspândi o specie fără mutaţii genetice şi ca apoi în două trei generaţii să moară.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru cips97):

Şi încă ceva, ai observat că în ziua de azi dacă fac copii surorile cu fraţii copilul iese cu un sistem imunitar praf şi alte neregularităţi genetice şi nu supravieţuiesc şi mor. Atunci cum de îţi explici că atunci copiii lui Adam şi Eva şi copiii lor şi copiii copiiilor lor au supravieţuit?
Dacă îmi vii cu argumentul că a făcut magie Dumnezeu, încheiem orice discuţie.

| cips97 a răspuns (pentru YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman):

Eu nu as spune magie minune mai degraba dar ma rog... discutia se termina pentru noi doi asa cum ai spus si tu.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Deci nu-s fiul lui Dumnezeu? de ce? Că decizi tu?
Asta e blasfemie! Vei arde în iad pentru asta!

| ven0m a răspuns:

Sunt unii care nu o urasc, chiar isi adapteaza raspunsurile la descoperirile din stiinta. Indiferent ce se demonstreaza totul are legatura cu d-zeu.
Am avut ocazia sa conversez cu un preot catolic din state, spunea ca stiinta e legitima si explica creatia domnului iar biblia e doar o culegere de invataturi vechi scrise de oameni. era doar viziunea oamenilor primitivi asupra realitatii timpului respectiv. Si singura forma de cunostere a lui d-zeu e conversatia cu el laughing deci totul e posibil

| ven0m a răspuns:

"dar nu pe care nu le intelegi ci pe care le intelegi!"
deci chestiile neintelese nu trebuie criticate/puse la indoiala. In modul asta crestinii raman la acelasi stadiu, de rame.

| ven0m a răspuns:

rolling on the floor m-am spart de ras la explicatiile lui Jasser

| cips97 a răspuns:

Ba da deveniti stresantii satanistilor ateilor cum sa va spun de unde scoateti voi ca noi crestinii hulim stiinta? da sunteti extraordinari zilele astea ati bombardat TPU cu astfel de tapeni.nimeni nu huleste stiinta decat aia dobitoci din nastere si nu pentru ca sunt crestini fac asta ci pentru ca nu o inteleg. si tu paraca nu ai fi pedepsiti toti ziceti voi crestinii... da ziceti dracu noi crestinii. acolo sus sigur exista ceva ca o fi alah ca o fi dumnezeu ca o fi budah o sa vedem cu totii si te asigur de un lucru indiferent de cine ne asteapta acolo sus acel cineva ne va judeca si ne va judeca dupa legile moralitatii nu dupa criticile aduse unei religii.stiinta nu se contrazice cu credinta daca te-ai fi interesat ai fi vazut ca numai catolicii spun "crede si nu cerceta" ortodoxii nu au o astfel de deviza ceea ce inseamna ca religia noastra nu se bate cap in cap cu stiinta ba din potriva stiinta intareste credinta.

| M25M explică (pentru cips97):

"satanistilor atei"- Este un non sens, nu ma voi lua de faptul ca este si gresit gramatical. Ateismul neaga existenta unor entitati, deci daca nu cred in Dumnezeu implicit nici in Satana.
Poate am generalizat, insa am observat cateva cazuri in care orice sau aproape orice argument stiintific solid era tratat zeflemitor, si in cele din urma ignorat.
Ortodoxismul a fost mai cuminte cei drept dar nici el nu a fost usa de biserica.

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Imi place combinatia ortodoxismul nu a fost usa de biserica (fara cea mai mica urma de ironie am spus asta). referitor la "satanistilor atei" am revenit mai tarziu spunand ca as fi avut cel mai mare respect fata de ateii si fata de crestinii de pe aceasta pagina daca ar fi discutat intr-un mod diplomatic.trebuie sa recunosc ca sunt dezamagit de modul in care au tratat problema ateii dar si crestinii(ce pot sa spun m-am complacut situatiei). Va marturisesc ca eu de fapt sunt crestin ortodox nepracticant dar tind sa cred ca exista ceva mai presus de noi nu stiu daca este un zeu (dumnezeu alah budah) poate sa fie doar o forta o prezenta etc. am fost foarte deranjat si violent in comentarii deoarece nu inteleg de ce este necesara postare unei afirmatii, a unei pareri proprii pe un site unde ar trebui sa postezi intrebari la care sa primesti raspuns. -vreau sa imi cer scuze pentru modul in care m-am adresat voua ateilor si sa imi cer scuze pentru greselile gramaticale nu sunt vorbitor nativ.P.S. am satanistilor ateilor am uitat sa pun virgula era o enumeratie

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Si btw legat de ortodoxism ai mare dreptate cu usa de biserica am citit cand erma in liceu o carte a unui autor rus in care descria viata de calaugar intr-o manastire ortodoxa din rusia inainte de cel de-al doilea razboi mondial. daca citesti ce scrie omul ala acolo ramai masca. descoperi ca biserica ortodoxa nu a fost "nici ea usa de biserica"

| M25M explică (pentru cips97):

Nu era necesar sa iti ceri scuze, doar am clarificat acea enumeratie, insa iti accept scuzele.
Poti te rog sa-mi spui, daca iti mai amintesti, cum se numea acea carte si autorul ei?

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Nu dar il pot intreba pe tatal meu si el a citit-o odata cu mine.da-mi o adresa de contacat si iti voi trimite numele si autorul de indata ce aflu.(nu iti pot trimite mesaj privat nu stiu de ce)

| M25M explică (pentru cips97):

Ti-am trimis un mesaj cu adresa.

| cips97 a răspuns (pentru M25M):

Ti-am trmis un e-mail cu numele cartii si autorul sper sa iti placa cartea.

| M25M explică (pentru cips97):

Multumesc mult!

| Virgil_Iurascu_1989 a răspuns:

De ce exista mai multi dumnezei...de ce la musulmani este bine sa omoram oameni? Cine poate da un raspuns concret?