| bleakk a întrebat:

Intrebare pentru cei care considera ca Pamanatul are numai 6000-10.000 de ani. Chiar credeti ca acesti oameni de stiinta sunt niste natangi si emit ipoteze/teorii stiintifice doar de dragul de a va combate credinta voastra? Chiar credeti ca ei, cei mai inteligenti oameni ai planetei, s-au aliat impotriva voastra si sunt trimisi de al' rau?

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu te supara dar unde scrie in Biblie ca pamantul are 6000 de ani?

| bleakk explică (pentru danut):

Nu m-am referit la Biblie, ci la oamenii care cred asta. Citeste cu atentie intrebarea.

| danut a răspuns (pentru bleakk):

Ok, imi retrag intrebarea dar sa stii ca in Biblie NU scrie cand a fost facuta planeta pamant.

| danay72 a răspuns:

Biblia nu sustine nici unde ca pamantul ar avea 6000 de ani de existenta.

| sublime89 a răspuns:

Creationistii sunt spalati pe creier sa-i considere pe oamenii de stiinta nu doar niste atei diabolici si mincinosi, ci si ca pe niste comunisti rai care vor sa ajunga la putere. Asta mai ales in SUA, patria creationismului modern. Si apoi inventeaza tot felul de teorii ale conspiratiei legate de ei, una mai deplasata decat cealalta. Un presedinte creationist al Statelor Unite, Ronald Reagan, se plangea in anii '80 ca religia nu e predata in scoli, dar ca ateismul poate fi predat. Deci dupa mintea lui, stiinta in scoala inseamna ateism. Asa ca mai bine nu invatam stiinta, nu cumva sa pacatuim, si ne rezumam doar la mituri si legende primitive. Si toata pornirea asta anti-stiintifica a lui a pornit din faptul ca SUA se afla in conflict cu Uniunea Sovietica cea comunista si atee, si lui Reagan nu-i prea placea ca stiinta (chiar si cea din SUA) pare sa confirme ateismul sovietic. Uite ce eroare poti sa comiti daca lasi convigerile politice sa-ti influenteze convingerile religioase, sau invers. Deci daca atat l-a dus capul pe unul dintre cei mai laudati presedinti ai SUA, iti dai seama cat de prosti au fost ceilalti (mai ales republicani).

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

"Chiar credeti ca acesti oameni de stiinta sunt niste natangi si emit ipoteze/teorii stiintifice doar de dragul de a va combate credinta voastra? " - Natangi nu. Avand idei preconcepute, da. Pentru ca pornesc la drum eliminand din start anumite ipoteze si incercand nu sa descopere ci sa demonstreze o ipoteza asupra careia s-au pronuntat deja. Acesti oameni de stiinta nu sunt de combatut pe teritoriul religiei, ii bati cu armele lor cand le ceri propriile dovezi.