| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini...

Ma amuza faptul ca de foarte multe ori incercati sa o ardeti cu "stiinta ie naspa" si ca incercati sa faceti in asa fel incat sa demonstrati ca este gresita. Ma amuza si mai tare faptul ca tot voi, cei care spuneti "stiinta ie naspa", ocazional incercati sa aduceti argumente/dovezi pentru zeul/semizeul vostru gen "studiile confirma", "stiinta confirma" sau "niste savanti".

De ce atunci cand prezentati aceste argumente/dovezi nu precizati sursa, cine le-a facut, ce credibilitate are in stiinta si alte lucruri asemanatoare care sunt extrem de importante? De fiecare data cand ii cer unui crestin sa imi prezinte aceste mici detalii, incepe cu atacuri personale. Nu ati invatat cum functioneaza treaba cu stiinta si oamenii de stiinta? Sunt cateva detalii foarte importante pe care trebuie sa le mentionati atunci cand incercati sa folositi stiinta in favoarea voastra. Nu merge doar sa spuneti "un nene a zis". Doar pentru ca voi considerati ca persoana X este o autoritate intr-un domeniu, nu inseamna ca automat tot ce spune este corect.

Si nu merge nici sa spuneti chestii gen "am dovezi" iar cand vi se cer, sa spuneti "pai sunt intr-o carte si nu stiu pe unde este dar lasa ca o caut".

Update : de ce intrebarile si raspunsurile mele sunt "modificate (si sterse) iar multe intrebari si raspunsuri postate de crestini nu patesc nimic? Pot da foarte multe exemple de raspunsuri date de utilizatori in care ii insulta pe altii sau intrebari de la utilizatori care asteapta un anumit tip de raspuns. Sunteti penibili.

40 răspunsuri:
| Behindyou a răspuns:

Pai eu presimt ca ai o anumita frustrare pe religie. Oare ce te-a suparat asa tare?

Mai, pana la urma toata llumea crede ince vrea. Si cei care afirma ca "stiinta ie naspa" sunt doar prosti. Tu n-ai invatat inca faptul ca nu s-a nascut omul destul de destept sa-i arate prostului ca e prost?

Problema reala nu e credinta lor. Sa creada in ce "vrea muschiul lor" mie oricum nu-mi pasa.
Problema adevarata e ca pe un site unde trebuie sa ajutam oameni, cele mai frecvente intrebari sunt cele despre religie. Ca si cum nu v-ati putea deschide un forum...

| Behindyou a răspuns (pentru Mikhtarian):

Tocmai ai numit Stiinta arma lui satan? bai, tu esti un pic cam nesimtit, si un pic cam tupeist. Pe langa asta, analfabetia troneaza. Adica "numai" in loc de "nu mai"?

Stiinta e ceea ce v-a adus pe voi, nesimtiti pe acest site. Eu nu sunt nici ateu, crezand intr-o fiinta divina ce ne-a creat, dar eu sustin ca am ne-a creat cu ajutorul stiintei, nu ca ne-a facut din pamant si alte d-astea.
Totul e chimie, biologie, fizica si psihologie. TOTUL. Din asta suntem facuti, din asta am fost facuti, si din asta vom fi facuti mereu. Doar ca voua va place sa duceti totul la extrem. Si sa aruncati cu gunoi unii in altii. Doar pentru ca sunteti nesimtiti.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Behindyou):

Nu spui ca analfabetia troneaza, ok.
Tot tu, ai mai spus ca : Mai, pana la urma toata llumea crede ince vrea
E tactu vreun profesor de stiinte si esti indignat sau ce?
Stiinta ne va distruge, stai tu chill si numai fi asa rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Si ca o completare la raspunsul anterior pe care l-am lasat, ai observat ca in postare, la ultima parte scrie UPDATE nu? Stii ce inseamna Update nu? Daca acel cuvant e prea complicat pentru tine, crezi ca ar fi trebuit sa pun "Later Edit"?

Partea cu Update a fost scrisa dupa ce am lasat intrebarea si daca ai fi citit (dar se pare ca stai prost la capitolul respectiv) ai fi observat ca a fost lasat DUPA ce mi-a fost modificata intrebarea si sterse anumite raspunsuri.

Nu o mai arde inteligent cand imi raspunzi mie daca nu ai dreptate in ce spui.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cand te duci la magazin si zici "puteti sa-mi dati o paine, un pateu si o sticla de ulei" nu ai pus 3 intrebari. Este doar una. Deci da, stai prost cu cititu'. "
Pentru nivelul tau de...ce vrei tu este doar o "cerere". Da' mai citeste-ti mesajul o data si poate iese doar o intrebare.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cumva "adaugirea" (update, CA CU limba romana (puncte, puncte,)) la "intrebare" nu face parte din ea? Sau se iau separat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Deci bai militecticus... Uptade a fost pus dupa ce ai postat tu "de ce nu pun una sau 2 intrebari" ai inteles ba? E prea complicat pentru tine.

Cat despre "cerere", am oferit un exemplu pentru a-ti demonstra ca au fost doar 2 intrebari. La fel cum asta este doar O cerere nu 3, la fel si mai sus a fost o intrebare nu mai multe. Am enumerat in acea intrebare detaliile pe care trebuie sa le oferi la fel cum am enumerat in exemplu chestiile pe care le ceri de la magazin. Si cum mai sus este doar o cerere, asa si mai sus este doar o intrebare. Deci mai pe scurt, am pus 2 intrebari (ce apare in update nu se pune). Ai inteles ba bo...inteligentule?

In prostia ta esti din ce in ce mai penibil. Pe bune, incearca sa nu o arzi inteligent decat atunci cand ai dreptate.

Si daca imi aduc aminte, inca nu ai lasat un raspuns care sa tina de intrebarile principale. Ai incercat sa ma corectezi pe mine si sa o arzi inteligent dar nu ai lasat un raspuns folositor si la subiect.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragule, ce raspuns vrei cand intrebarile tale frizeaza ( FRIZÁ2, vb. I. Tranz. A fi pe punctul de a atinge ridicolul, nebunia etc. – Din fr. friser.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de zaraza_joe | Semnalează o greșeală | Permalink ) in sincronism cu prostia. Te-am menajat, te-am respectat, dar se vede ca vrei sa-ti "arunci" pretutindeni ridicolul in care te balacesti obligand interlocutorul sa-ti arate locul unde esti pe scara "evolutiei". Ce raspuns vrei cand tu nu esti in stare sa "deslusesti" ce ai intrebat? Mai cauta la tine "in ograda" si lasa-i pe altii in ale lor. In isteria ta de a-ti arata "intelighentia" dai cu barda in dreapta si stanga stropind cu picaturi imense de stupizenie. Oamenii tot incearca sa-ti atraga atentia ca ai "deviat" cu doxa dar tu esti pornit ca un mare "GICA CONTRA". Nimeni nu se supara pe tine chiar daca de multe ori dovedesti ca nivelul multor intrebari pe care le pui sunt sub intelectul Babei Tincuta de la coada vacii. Eu nu incerc "sa te corectez" deoarece nu as avea ce, poti corecta cand exista un substrat, dar la tine se poate observa cum domina vidul. Nu te supara pe mine ca ti-am spus astea ca unui "prieten".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Da mai... faptul ca am intrebat "de ce nu oferiti anumite detalii cand o ardeti cu stiinta confirma", inseamna ca intrebarea frizeaza. Da, ai dreptate, e ridicol sa ceri asa ceva nu? E ridicol sa ceri numele savantului, credibilitatea si altele de genul pentru ca trebuie sa accepti pur si simplu orice daca vine din partea unei autoritati intr-un domeniu nu?

Nu ai inteles despre ce era vorba in postarea principala? Prea complicat pentru tine? Ah scuze... dupa tine, sa ceri anumite detalii de bun simt intra la categoria "ridicol".