| anonim_4396 a întrebat:

Gen :

X - Stie cineva daca zeul crestin exista?
Y - Da, eu. Am avut experiente personale motiv pentru care pot confirma existenta acelui zeu.

X - Poate cineva sa dovedeasca existenta zeuluui crestin?
Y - Da, eu. Acel zeu poate sa-si demonstreze singur existenta. O va face cu omul sincer, in cadrul unei relatii unu la unu. Dovezile acestea sunt permanente si irefutabile.

----------------------------

E o moda printre crestini sa lase comentarii lungi prin care sa nu zica nimic iar cei care au pus intrebarile sa premieze ce coincide cu punctul lor de verere?

De ce a fost premiat un asemenea comentariu? Nu a oferit un raspuns pe bune intrebarilor.

Sa recapitulam mai ales al 2-lea comentariu :

X - "Da, eu".

Perfect... CARE-I DOVADA?

X - Fix acel zeu poate sa-si demonstreze existenta. O va face cu omul sincer, in cadrul unei relatii unu la unu. bla bla bla

O_O

Intrebarea inca ramane in picioare : CARE-I DOVADA?

----------------------------

Mi se pare interesant cum toti aveti dovezile "permanente si irefutabile" dar culmea, nu le prezentati cand vi se cer.

Daca eu va zic "am dovada permanenta si irefutabila" pentru a arata ca marele zeu Zambazulu exista, dupa care va spun "o sa-si demonstreze singur existenta in cadrul unei relatii 1 la 1 cu oamenii sinceri", considerati asa ceva ca fiind "dovada permanenta si irefutabila"?

Sa fim seriosi. Am mai pus asemenea intrebari in trecut si foarte pe scurt, raspunsul e "nu".

Pai de ce? De ce daca cei din alte religii aduc ACELEASI argumente (termenul "argument" este folosit in mod abuziv deoarece voi nu aduceti argumente si dovezi. "Argumentele" voastre se rezuma la "daca eu cred in el, atunci el exista") ca voi, spuneti ca nu sunt valide?

Cam asa ganditi unii :

X - Am o dovada "permanenta si irefutabila".
Y - Care?
X - Am o carte.
Y - Pai si acele persoane au o carte si dupa cum pare, cartile voastre sunt diferite.
X - Ale lor nu sunt "dovezi permanente si irefutabile". Doar dovezile mele sunt.
Y - Pai si ei folosesc exact aceleasi dovezi.
X - Nu sunt valide.
Y - Deci spui ca argumentele tale nu sunt valide? Atunci de ce le mai folosesti?
X - Daca eu le folosesc sunt valide dar daca altii le folosesc, nu mai sunt valide.

----------------------------

Daca tot o ardeti cu "am dovezi permanente si irefutabile", nu credeti ca ar fi corect sa le si prezentati?

"cainele care latra nu musca".

Voi doar latrati (urlati ca aveti dovezi) dar nu muscati (nu le prezentati).

Mai usor cu latratul, mai mult cu muscatul.

2 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Rolul religiei nu e acela de a dovedi ceva. Asta face stiinta. Ea prezinta dovezi, cauta explicatii, teorii etc. Religia se adreseaza lumilor interioare ale omului, are rol de catharsis, e mai mult ca o terapie. Daca in trecut ea se substituia stiintei, acum nu se mai intampla asa. Nu-mi place expresia pe care ai folosit-o. Nu suntem caini, sa ne muscam, ci oameni educati. Cred c-ai scapat din vedere acest lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Corect, in trecut religia incerca sa ofere diverse raspunsuri anumitor intrebari iar cu timpul, toate raspunsurile sale au fost inlocuite cu cele corecte. In prezent, e mai mult un refugiu pentru cei mai slabi. Corect si aici.

Cu toate acestea, sunt unii care pretind ca religia ofera un raspuns real, pretind ca zeii chiar exista. Daca afirmi ca zeul X exista, nu crezi ca e normal sa prezinti si dovezi? Sigur ca da.

Daca zici "eu am nevoie de acel zeu" sau chestii de genul acesta, daca pastrezi religia doar pentru tine, nu iti cere nimeni dovezi.

In cazul de fata, userul respectiv a zis ca are dovezi si cu toate acestea, nu le-a prezentat.

X - Are cineva dovezi?
Y - Da, eu.
X - Perfect, iti dau funda.

OK, premiere ca premiere DAR dovezile unde "ie"?

Ia incearca sa faci asa ceva la scoala, sa vezi daca primesti punct. Pe modelul :

X - A invatat cineva lectia?
Y - Da, eu.
X - Perfect, ai 10.

Observi problema?

"Cred c-ai scapat din vedere acest lucru"... se pare ca nu ai inteles expresia. E de preferat sa mai citesti de cateva ori nu sa o arzi indignat cand nu intelegi ceva.