| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru crestinii ortodocsi sau catolici,stiti vreun site de studiu biblic foarte bun sau vreun curs online sau nu,nu conteaza,de studiu biblic si duhovnicesc?
Va multumesc mult, as avea nevoie de asa ceva.

13 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Daca chiar trebuie sa gandeasca altii pentru tine, http://www.calauzaortodoxa.ro/......fundat-iv/

Cauta Filocalia (Toate volumele) daca vrei intr-adevar ceva duhovnicesc de calitate si practica ce scrie acolo. E un volum in care se interpreteaza biblia. :) In special http://www.google.ro/......http?/url e despre biblie.

| sitărescu a răspuns (pentru reihiuke):

Textul filocalic, e greu de înţeles pentru mireni, apreciez intenţia ta bună de a recomanda cărţi duhovniceşti de valoare, dar e bine să nu începem studiul cu sfârşitul, că s-ar putea să nu mai înţelegem mare lucru.

| reihiuke a răspuns (pentru sitărescu):

Intelegerea vine din fiinta omului, nu din studiu. Cu nivelul fiintei intelegi ceea ce studiezi, nu studiezi ca sa intelegi. Daca nu practici si nu ai o viata spirituala bogata, poti citi o mie de carti, pentru ca o sa cobori totul la nivelul tau de intelegere. Totul depinde de ceea ce SE FACE. De efortul depus. Daca te straduiesti sa practici ce scrie acolo, atunci o sa intelegi mai bine decat papa de la roma happy

| sitărescu a răspuns (pentru reihiuke):

Problema e că unii citind vieţile sfinţilor şi alte texte sfinte au înţeles să copieze modele de acolo fără să aibă trăirea în spate şi înţelepciunea de a le aplica în viaţa de zi cu zi.

Şi astfel mai mult le-a dăunat pentru că au preluat mai mult formele, habotnicindu-se sau mândrindu-se că sunt deasupra altora.

| reihiuke a răspuns (pentru sitărescu):

Scrie acolo ca mandria e pacat si ca nu e bine. Deci incerci sa te abtii daca aplici big grin

| sitărescu a răspuns (pentru reihiuke):

Din păcate mândria e singurul păcat care se amestecă printre virtuţi şi e dificil de detectat.

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns:

Www.jw.org/ro pentru multi faptul de a citi biblia li se pare doar "timp pierdut" pentru ca nu inteleg ceea ce citesc, indiferent ca sunt ortodocsi, catolici sau alte religii care isi bazeaza invataturile pe biblie, si intr-adevar la prima vedere biblia e greu de inteles de aceea necesita studierea ei, este o decizie foarte buna. acest site contine mai multe publicatii care iti raspund la multe intrebari pe baza bibliei. sper sa-ti placa

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Poate daca arunci o privire peste acel site inti schimbi parerea, nu crede tot ce auzi, multi spun ca suntem ciudati doar pentru ca incercam sa respectam tot ce spune Cuvantul lui Dumnezeu nu doar ceea ce ne convine. e alegerea ta daca te uiti sau nu dar cu siguranta o sa-ti scimbi parerea

| Dianaioana79 a răspuns:

Te-ai hotarat daca dai la facultatea de Teologie, daca da, la ce profil social sau pastoral?

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Crestinortodox.ro