| anonim_4396 a întrebat:

Pentru inceput vreau sa precizez ca nu vreau raspunsuri de la atei.Vreau sa stiu si eu daca se poate, de ce a creeat Dumnezeu celelalte planete daca exista viata pe ele, ( inseamna ca nu folosesc al nimic). cine poate sa imi explice?

23 răspunsuri:
| rocco09 a răspuns:

Acasa la tine de ce ai tablouri pe pereti, bibelouri prin vitrine, de ce le/au cumparat ai tai? De ce au dat banii degeaba ca oricum nu folosesc la nimic? Pentru design. Si apropo pe El nu l/a costat nimic!

| Arthur a răspuns:

Fiecare grăunte din univers are rolul său. Nimic nu este fără rost, şi totul interacţionează de la nivel sub atomic.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns (pentru rocco09):

Desing pentru cine? Omul poate observa doar Soarele si inca cateva stele sub forma de puncte pe cer noapte si Luna, acestea sunt singurele corpuri ceresti pe care le poate vedea omul. Dar resul stelelor ce se observa doar cu aparatura speciala si nu prea bine, unde mai pui ca exista stele pe care nu le putem vedea nici cu aparatura speciala, unde mai pui planetele si alte corpuri ceresti ce nu pot fi observate?

| OOOLEOOO a răspuns:

Pornind de la teoria ca Dumnezeu a creat totul pentru folosul omului,
stele si alte corpuri ceresti au fost folosite inca din antichitate de catre om pentru crearea calendarelor orientarea, timpul (etc.)

| casablanca40 a răspuns:

In religie nu trebuie cautata logica. Inceteaza sa mai cauti raspunsuri. Citeste Biblia si atat.

| alexandra2859 a răspuns (pentru casablanca40):

Sa citeasca biblia ca sa devina ateu?
cu ce crezi ca o sa il ajute biblia?

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns (pentru alexandra2859):

Ma refeream la faptul ca crestini ar trebuie sa utilizeze DOAR informatiile din Biblie pentru a raspunde la anumite intrebari. In doctrina crestina biblie reprezinta cuvantul lui Dumnezeu, iar daca nu poate raspunde la anumite intrebari simple cu atat mai rau.

| danut a răspuns (pentru alexandra2859):

Acolo se afla RASPUNSUL. De aia trebuie citita Biblia.

| danut a răspuns:

In Biblie SCRIE ca in univers sunt multe planete locuite dar exista si o mecanica a corpurilor ceresti iar Dumnezeu NU FACE nimic inutil.

| alexandra2859 a răspuns (pentru casablanca40):

Nu este cuvantul lui dumnezeu!
tu crezi ca dupa atatia ani si atatea schimbari in biblie mai este macar un cuvant din ce scria odata?
nu, oricum toate sunt basme asa ca...

| casablanca40 a răspuns (pentru alexandra2859):

"In doctrina crestina biblia reprezinta cuvantul lui Dumnezeu, "
Nu conteaza daca este cuvantul lui Dumnezeu nu conteaza daca chiar exista un Dumnezeu. Crestinii considera ca Biblia reprezinta cuvantul infailibil al lui Dumnezeu.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu vreau sa gresesc.Iti explic eu.
Stiai ca intr-o cultura sau religie din Africa parca, se spune ca au venit "oamenii din stele" pe Pamant?
Adica, de unde stiu ei de orbita unei stele(Sirius B parca)daca nici macar nu se poate vedea cu ochiul liber?
Oamenii sustineau existenta a unei pasari care zbura foarte rapid si careia ii iesea foc pe ochi.Seamana a vehicul zburator cu reactie, parerea mea.

Unii zei sunt de fapt extraterestrii.

Dumnezeu a spus "sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine".De ce?
Restul nu sunt cumva creatia lui Dumnezeu?

E ca si cum oamenii au fi slujit altor oameni ca fiind un zeu.

O zi buna!

| Chαяtreux a răspuns:

Ba sunt foarte folositoare sa stii.
De exemplu, planetele precum Mercur si Venus sunt acolo pentru a pastra o anumita distanta intre noi si Soare.
Paneta Marte este acolo pentru a intelege noi ce se va intampla cu Terra daca o mai poluam mult. Jupiter este acolo pentru a atrage asteroizii in orbita ei, sa nu ne bombardeze pe noi. Orice lucru are un scop.

| casablanca40 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Dar celelalte trilioane de planete?

| Chαяtreux a răspuns (pentru casablanca40):

Poate ca mai exista viata si pe alte planete, sau poate pentru ca in viitor le vom coloniza (deoarece nicio stea (Soarele) nu traieste o vesnicie). Sau poate este doar o dovata pentru a vedea cat de mare si puternic este Dumnezeu. (avand in vedere ca Universul este infinit.)

| casablanca40 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ceva concret? Biblia, cuvantul lui Dumnezeu ar trebui sa ne dea informatii, dar iata ca Dumnezeu nu a stiut de existenta celorlalte planete.
Nu conteaza parerea oamenilor cu privire la celelalte planete, ci doar parerea lui Dumnezeu, Biblia.

| Chαяtreux a răspuns (pentru casablanca40):

Ba sigur ca stia de ele atata timp cat el le-a facut. Dar gandeste-te putin, oamenii erau primitivi, ei se-nchinau la Soare, si fugeau de Luna. Ei credeau ca linia de orizont este capatul pamantului. Cum oare putea Dumnezeu sa le explice lor despre infinitatea universului?

| casablanca40 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Explicatia lui Dumnezeu este ca Pamantul are 6000 de ani si ca Pamantul se afla in centrul Universului. A afirma ca Pamantul se afla in centrul Universului ne da impresia ca Dumnezeu nu prea cunoastea astronomie.
"Ba sigur ca stia de ele atata timp cat el le-a facut." Le stia dar nu a vrut sa ne spuna, mai bine zis a facut pe prostu si ne-a bagat in ceata doar asa de distractie. Asa si eu sunt Einstein si dar fac pe prostu.
Oamenii erau primitivi. Poti sa-ti imaginezi cel mai primitiv om care a existat pe Pamant? Au existat oameni mai primitivi ca noi, vor exista oamenii care ne vor considera pe noi primitivi, atunci putem spune ca au existat oamenii mai primitivi ca pe cei care ii consideram noi primitivi in momentul actual?

| Chαяtreux a răspuns (pentru casablanca40):

Vorbesc de neanderthalii care credeau ceea ce am spus eu mai sus. Cat despre cunostintele tale de astronomie pe care sustii ca le ai, mai am o simpla curiozitate si termin. Stii ca universul este infinit, si intr -o continua dezvoltare, nu?

| casablanca40 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Consideri ca a exista vreo populatie mai primitiva ca neanderthalii? Dupa parerea mea Universul este FINIT si intr-o continua dezvoltare. Universul poate fii infinit ca dimensiune doar daca si timpul necesar expansiunii acestuia este infinit. Toate sunt numai teorii si nu pot fii demonstrate, aici este vorba de opinia fiecaruia.

| Chαяtreux a răspuns (pentru casablanca40):

Habar n-am.
Adevărat.