| anonim_4396 a întrebat:

Personal, consider jertfirea pentru ceilalti ca masura a maturitatii spirituale. Ce intelegi prin cuvintele Domnului Isus:,, mila voiesc iar nu jertfe"?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Dumnezeu cere omului sa aiba mila pentru aproapele sau. Sunt doua aspecte, primul este ca numai UNUL a putut fi jerfa, Domnul Isus Hristos dar adresandu-se poporului evreu Isus facea referire si la faptul ca numai era necesara jrfa de la Templu deoarece venise JERFA PRIMORDIALA, Adevaratul Miel care era simbolizat de mieii ucisi in templu. Dumnezeu cerea ca din acel moment oamenii sa nu mai ucida fiinte vii ci sa-si "ucida" EUL, mandria personala.

32 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pai cum,ai ajuns sa te iei dupa parerea ta personala? Interesant, evoluam...
Cum a zis Iisus, nu vrea jertfe, ca-s degeaba, el vrea numai voie buna.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Nu pricep nimic, ai facut un big ghiveci.

ps: ai uitat sa spui despre adam si eva...

| catalinsargu1999 a răspuns:

Drept este spus in aceasta fraza lui Dumnezeu nu ii trebuie jertve dar noi sa ne inchinam dumnealui si sa iertam noi gresitilor nostri

| Zenit313 a răspuns:

Numai Ema putea sa puna o intrebare asa de penibila.

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Imi pare rau dar daca nu ai inteles ceva atat de simplu ce vei face cu celelalte. Dumnezeu Isus Hristos este MIELUL care prin jerfa sa a adus iertare omenirii (celor care IL accepta). La venirea Sa pe pamant Dumnezeu Isus Hristos a "oprit" jerfa mieilor (care a inceput de la Adam si Eva) prin jerfirea PERSONALA ( a lui Dumnezeu). La ora actuala omul nu trebuie "decat" sa-si "jerfeasca" EUL. Intelesesi? PS. Am zis si de Adam si Eva, dupa voia domniei tale.

| fllu07 a răspuns (pentru Zenit313):

Ai gresit. EmaS. laughing

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Stai linistit, ca am inteles, dar raspunsul tau, este pe masura intrebarii.
adica praf!

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Daca ai "inteles" te felicit, atunci "mingea" este la tine in teren. In ceea ce priveste "parerea" ta nu prezinta importanta decat in masura in care are un efect pozitiv DOAR pentru tine. Pentru noi ceilalti conteaza doar parerea noastra si nu "praful" pe care-l "sufli" catre celelalte persoane.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Nu-i doar parerea mea. daca te uiti putin mai sus, (ai o rotita la mouse, impinge de ea in fata) observa sunt 5 persoane care o comentat la aceasta intrebare din care 2 spun ca intrebarea ii praf. 2 din 5 ii suficent.

mai sus spuneai ca sa jertfit dumnezeu pentru noi... ioan 3:16 spune ca dumnezeu la dat pe FIUL sau sa moara pentru noi.
de fapt... tu esti dintre aia care spun ca Isus ii Dumnezeu. am priceput. gata.

| tasmania a răspuns:

Degeaba aduci jertfe, daca nu ti-ai schimbat inima si nu ai mila de aproapele.

| Hombre a răspuns (pentru Zenit313):

Pai tocmai de aceea a si sters intrebarea si acum e anonima, Ema circula numai cu trotineta, bicicleta implica mai multa minte.

| Hombre a răspuns (pentru fllu07):

Intelegem Ema ca nu esti pe craca ta, te contrazici cu supremul Isus.

| fllu07 a răspuns (pentru Hombre):

Eu cred ca ori are in plus emaS ori are in minus la cabina.

de fapt ea predica pe siteul asta. dar nu prea bate predicarea asta cu faptele 5:42.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

He! He! Ai vrea tu. Afla ca eu circul cu autoturismul personal si am permis de cand erai tu bebe mic! Zi-mi draga, unde il contrazic eu pe Isus?

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Tu taci ca vei da socoteala pentru minciunile tale ca nu exista iad si rai. Din cauza ta multi vor ajunge acolo, pentru ca tu chiar le vinzi iluzii! laughing

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Sa mori tu ca ma plimbam cu trotineta, am permis din 1982, tu?

| Hombre a răspuns (pentru fllu07):

Ai dat de dracu', auzi Ema cica la purgatoriu cu tine, daca ai norocul sa fie Baubaulica de sevici si cazi pe mana lui sa vezi acizi in dujmanie ce toarna pe sufletul tau sa-l curete.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Nu esti tu in masura sa zici cine va da sau nu socoteala.
cat despre iad, tu nu esti in masura sa imi raspunzi la intrebarea ce am ridicat-o... ai tacut chitic, crezand ca scapi. dar de fapt nu raspunzi ca tu nu stii sa explici, de fapt explicatia ii simpla, nu exista iad, si tu nu poti sa dai explicatia asta, si atunci, zici baliverne.
spune-mi: unde a fost adam inainte sa existe? si, de ce i-a spus Dumnezeu lui Adam ca va muri? cand de fapt el urma sa ajunga in iad? lo fi mintit?

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu cred ca pe tine te stropeste cu alcool si iti da foc!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Vreau cu vodka, vodka, vodka.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu cred ca esti in masura sa pui conditii! Va trebui sa te multumesti cu ce ti se va oferi.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Lasa-ma cu moartea ta clinica. alea in povesti pe pita.
raspunde la intrebare: zice Dumnezeu una si face alta? ti-am zis eu ce inseamna lacul de foc din apocalipsa:
daca asta ar fi vointa lui DUmnezeu, sa ii chinuie pe oameni in iad, crezi ca Diavolul (impotrivitor) ar colabora cu dumnezeu? s-ar spupune lui, acceptand sa ii chinuie? mai mult, in ieremia 7:31 se spune ca israielitii s-au strans intr-o vale... sa aduca inchinare unui idol, inchinare ce prevedea sa isi arda copii in foc. Dumnezeu spune: "lucru care eu nu l-am poruncit, nici nu mi se suise in inima". din nou: spune Dumnezeu un lucru si face altul? spune ca nu s-a gandit sa ii arada in foc dar apoi face un asemena loc, unde sa ii arda?
in plus biblia vorbeste de 9 invieri facute de Isus unii dintre apostoli, dar si unii profeti inainte de Isus.
de ce nici unu dintre cei 9 nu vorbeste despre ceea ce a patimit dupa moarte, sau despre faptul ca a trait bine alaturi de Dumnezeu? cel mai elocvent exemplu este lazar, pritetenul lui Isus, care 4 zile a fost mort, deja era in putrefactie, totusi el nu a spus nimic din ceea ce a fost acolo.
ceea ce spui tu, din Apocalipsa se refera la Gheena din Ierusalim. acolo se aruncau gunoaiele, lesurile de animale, si cadavrele raufacatorilor care erau rastigniti si nu meritau o inmormantare decenta. acolo ardea incontinuu focul pentru a distruge ceea ce era aruncat acolo, si era intertinut cu sulf. in Gheena nu erau aruncate niciodata fiinte vii, nici oameni nici animale, prin urmare nu era un loc de chinuri constiente. cum focul simbolizeaza distrugere (pentru ca din foc nu mai recuperezi nimic) cand se face referire la Iazul de foc, se face pentru a simboliza Distrugerea eterna, nimicirea din universul lui DUmnezeu, sau moartea a doua.
in eclesiastul 9:5, 6,10 se spune ca mortii nu stiu nimic, nu sunt constienti, si nu mai au nici o putere, nici sentimente. prin urmare nici focul nu il mai simt, daca i-ar arde, ii logic nu?
poate vei zice ca sufletul este chinuit in iad.
Biblia invata ca sufeltul moare, eclesiatul 18:4, 20. din geneza 2:7 se spune ca omul a devenit un suflet viu. deci omul este un suflet. vezi si 1Petru 3:20 unde se spune ca 8 suflete au fost transportate in siguranta prin apa. adica 8 oameni (noe si familia lui) iar cand se spune in biblie ca omul moare, dar suflarea, duhul se duce la dumnezeu, nu inseamna ca respiratia lui s-a dus sus, ci inseamna mai degraba ca de acum, orice speranta de a mai trai, depide de dumnezeu. ce sa faca DUmnezu cu suflarea acelui om? Biblia spune ca El a creat toate lucrurile, si nu are nevoie de nimic din partea noastra. si nu uita ca In Apoc 1:1 se spune ca cartea Apocalipsa este data lui Ioaan in simboluri. atunci si lacul cu foc este un simbol. cred ca sunt destul de logice explicatiile, si sunt bazate pe biblie

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Deci cu alte cuvinte putem sa facem tot ce dorim ca nu exista o judecata!

| ManStrong a răspuns:

Aceste cuvinte nu apartin lui Isus.Ele au fost rostite cu ciyeva sute de ani inainte.Cauta le originea in V Testament.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Eu stiu ca exista iad.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

He! He! Am uitat ca esti mai matur (batran) decat mine! laughing

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Ba da exista. nu am zis asta! chiar Isus a spus ca vom da socoteala.
dar daca murim, pacatele, greselile ne sunt iertate, in afara de cele impotriva duhului sfant.
iar daca Dumnezeu va trece la actiune (ziua lui dumnezeu tefania 1:14) atunci in functie de faptele noastre vom primi viata vesnica pe pamant, sau vom muri. 1Tesaloniceni 1:8 (daca nu ma insel) big grin

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Hai in jacuzzi pustoaica. rolling on the floor

| Hombre a răspuns:

Locul unde te purifici pentru intrarea in rai.