| mentholinks a întrebat:

Isus a spus "Mila voiesc, iar nu jertfa.". Voi ce faceti cand intalniti un amarat? Cautati sa-l ajutati sau il folositi doar ca exemplu?

7 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Le dau mereu cate un leu, dar majoritatea sunt borfasi si nu se mai multumesc cu atat.Eu din mila le dau, nu ma astept la nimic in schimbul bunatatii mele.Jertfa e atunci cand sacrifici ceva pentru a obtine altceva in schimb, in timp ce mila e ceva ce faci fara a astepta nimic in schimb

| Dorugar a răspuns:

Unde a spus Isus asa ceva?
Cumva in scriptura lui Simbad cu marinarul basescu?
Eu stiu ca in Biblie ne invita pe toti sa ii urmam exemplul si sa ne luam crucea si sa-l urmam pe calea jertfelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mai mult ii urmez exemplul decat ma dau eu ca exemplu lumii. nu simt mila pentru ca nu imi e inferior si nici nu am cum sa jertfesc

| Drolja a răspuns:

Eu evit amărâţii, aşa cum evit cam orice individ.
În tot sistemul ăsta numit "societate", eu mă consider cea mai mare amărâtă, şi asta din toate punctele de vedere. Totuşi, am ajutat mulţi oameni pe care i-am văzut în nevoie, chiar dacă asta a însemnat să dau ultimii bani pe care îi am, şi să merg pe jos în ziua aia. Nu mă impresionează sărăcia sau handicapul, mă ghidez după alte aspecte atunci când îmi ofer ajutorul.

Amărâţii nu au nevoie de 10 lei, nici de o haină, nici de pâine, ci, ca şi în proverbul ăla: "Dă-i unui om un peşte, şi îl hrăneşti pentru o zi. Învaţă-l să pescuiască, şi îl hrăneşti pentru o viaţă". Găseşte-i un loc de serviciu, învaţă-l cum să îşi economisească banii, plăteşte-le un consult la un medic, etc.

| BogdantheDreamer a răspuns:

How Does A Homeless Man Spend $100

https://www.youtube.com/watch?v=AUBTAdI7zuY

| Amegadaisuki a răspuns:

Cred ca il ajut acum nu stiu depinde de situatie big grin

| NyctophobicGhost a răspuns:

Doar de sarbatori recomand sa va faceti poze cu sarmani/orfani.Da bine pe facebook, in campanii electorale si aveti un plus fata de astia care cica doneaza zilnic da se dau anonimi.