| anonim_4396 a întrebat:

Personal, consider jertfirea pentru ceilalti ca masura a maturitatii spirituale. Ce intelegi prin cuvintele Domnului Isus:,, mila voiesc iar nu jertfe"?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Dumnezeu cere omului sa aiba mila pentru aproapele sau. Sunt doua aspecte, primul este ca numai UNUL a putut fi jerfa, Domnul Isus Hristos dar adresandu-se poporului evreu Isus facea referire si la faptul ca numai era necesara jrfa de la Templu deoarece venise JERFA PRIMORDIALA, Adevaratul Miel care era simbolizat de mieii ucisi in templu. Dumnezeu cerea ca din acel moment oamenii sa nu mai ucida fiinte vii ci sa-si "ucida" EUL, mandria personala.

32 răspunsuri:
| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

In prezent nici rai nici iad.
Adevarat adevarat va spun ca vine ceasul cind toti cei din morminte vor invia, unii pentru viata vesnica, altii pentru etc etc, Ioan cap 5 ultimele versete.

| ManStrong a răspuns:

Aceasta inseamna sa participi la dezvoltarea societatii si nu sa te consideri o victimaiertata de pacate.Pentru a fi om trebuie sa ai constiinta si putere de munca.