| TamplaruAnisoara a întrebat:

"Pocaiti-va, le-a zis Petru, " si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veți primi darul Sfântului Duh.
Caci făgăduință aceasta este pentru voi, pentru copiii voștri, si pentru toți cei ce sunt departe acum, in oricât de mare număr ii va chema Domnul, Dumnezeul nostru".
...si in ziua aceea la numărul ucenicilor s-au adăugat aproape trei mii de suflete. Fapte : 2/38, 39, 41
Acest lucru a avut loc la câteva zile după înălțarea Domnului Isus la Cer, si anume in ziua de Rusalii. Putea oare Petru sa uite ce a zis Isus înainte de înălțare cu privire la botez? Eu cred ca nu. Petru ca toți cei botezați, rezulta din Cartea Faptele Apostolilor au fost botezați doar in Numele lui Isus indiferent de cine a botezat. Oare de când s-a trecut la botezul in numele " treimii"? Si cine a facut-o primul? Caci de Apostoli nici nu poate fi vorba.

51 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La BOTEZUL lui Hristos au fost PREZENTE urmatoarele fiinte:
1) Tatal a fost auzit,
2) Isus Hristos sa botezat.
3) Duhul Sfant sa pogorat
Credinta se numeste Crestinism care deriva din numele lui Hristos, este normal sa fi botezat in nmele celui care a dat numele credintei intemeiate de EL.

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Nu m-ai lămurit. Este vorba de ritualul botezului in numele trinități. Pentru ca nu e tot una sa spui " te botez in numele lui Isus" sau te botez in numele Tatălui, si al Fiului si al Duhului Sfânt". Este firesc ca atunci când un om se botează sa fie prezent si Dumnezeu, iar Petru menționează ca apoi veti primi Darul Duhului Sfânt. In Biblia Cornilescu pe care o citesc si îmi place cel mai mult cum este tradusa, nu exista nici o trimitere la expresia " botezandu-i in Numele Tatălui si al Fiului, si al Sfântului Duh."Deci este unica.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In primul rand Botezul NU este un ritual ci un Angajament fata de Dumnezeu, deci este normal sa pomenim pe toti care fac parte din Dumnezeire. Nu este nici o greseala daca sunt botezati doar in numele lui Hristos fiindca Isus ESTE UNA cu Tatal si cu Duhul Sfant.
1iOAN 5,7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Nuti, "nu-ti""
"sa botezat."
"sa pogorat"

Doi analfabeti discuta in contradictoriu despre spiridusi inexistenti. Nice.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

'"sa botezat."
"sa pogorat"
SUNT CORECTII AUTOMATE facute de TPU asa ca mai alfabetizeazate dasteptu luminii.

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

In Biblia mea acest verset este pus in paranteza. De ce oare? Fiindca mai sus la versetul 6 zice Ioan: " si Duhul este Celce mărturisește despre lucrul acesta, fiindca Duhul este adevărul." Ori Isus spunea ca Dumnezeu este Adevăr. Deci rezulta ca fie rostim Dumnezeu fie Duhul lui Dumnezeu de fapt este vorba despre Adevăr, adica despre Dumnezeu Însuși. Si nu despre doi Dumnezei diferiți.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"SUNT CORECTII AUTOMATE facute de TPU asa ca mai alfabetizeazate dasteptu luminii."

"alfabetizeaza-te"
Si aici tot TPU e de vina ca esti tu analfabet, stiu. Al naibii, numai la tine corecteaza asa...

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Exista UN SINGUR Dumnezeu format din Tatal, FIul si Duhul Sfant. Nu cauta sa intelegi ce nu a fost DESCOPERIT fiindca nu ai TOATE elementele ca sa intelegi. Dumnezeu a HOTARAT ca este de ajuns cat cunoastem despre EL pentru a putea fi Mantuiti. Dumnezeu ESTE unic.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Ce sa-i faci, mai sunt unii analfabeti ca mine, noroc cu cei ca tine, dastepti rau, nu? Aici suntem la religie unde se practica un limbaj arhaic, fugi la literatura ca CU religia esti pe dinafara dar te mananca rau sa produci ilaritate tinere satanel, am scris bine, sigur nu. rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru danut):

N-are legatura limbajul arhaic cu analfabetismul. Dar din cate spui, religia si credintele in spiridusi, au. Ce spui tu, suna cam asa:
Suntem la religie, deci putem fi prosti. Grr...

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Eu nu sunt de acord. Daca Ellen White ar trai, ar spune la fel. Trinitatea este o invenție a bisericii catolice. Si căuta pe interne punctele de doctrina a bisericii Adventiste de pana la 1923 si vei afla adevărul. Doar din anul 1923 datează cele actuale. Adrian Ebens fost pastor adventist, din Australia, explica foarte clar ca Dumnezeu nu este triunic. De la biserica unde am aparținut eu suntem multi ( aproximativ 20) care am fost excluși din cauza asta. Mai sunt uni care cred la fel dar nu pe fata ca sa nu fie excluși. Îmi place cum a explicat o sora de ce nu mai crede in trinitate, si cum s-a lămurit : " Daca ar exista trinitate, atunci Isus Hristos ar fi numit fiul Duhului Sfânt si nu al lui Dumnezeu Tatăl".

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Unde au fost protestantii la sinoadele ecumenice cand s-au discutat aceste notiuni de dogma?

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru danut):

N-ai cu cine

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Uite ce spune EW in cartea
"Prin acest simplu act al credintei in DUMNEZEU, Duhul Sfant a dat nastere unei vieti noi in inima ta. Esti asemenea unui copil nou-nascut in familia LUI Dumnezeu si EL te iubeste asa cum iubeste pe Fiul Sau." Cap.6 "Calea catre Hristos>
Este unul dim enorm de multe locuri unde Ellem White vorbeste despre Trinitate. Ati luat-o rau razna.

| danut a răspuns (pentru DuckDodgers0):

In acelasi loc unde atunci cand ILIE spunea lui Dumnezeu ca a ramas singurul profet viu, Dumnezeu ii spunea lui Ilie ca mai are ascunsi inca 7000 de profeti. Dumnezeu scoate oamenii SAI cand considera EL ca este nevoie de acestia.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"deci putem fi prosti."
Mare este vorba aia romaneasca:" Hotul adevar graieste sau l-a luat gura pe dinainte." rolling on the floor

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Principii fundamentale de credinta 1889-1931:
Adventistii cred:
1. Ca exista un singur Dumnezeu, o ființă spirituala, personala, creatorul tuturor lucrurilor, omnipotent, omniscient, etern, infinit in înțelepciune, sfințenie, dreptate, bunătate, adevăr si mila, neschimbător si pretutindeni prezent prin reprezentantul Sau, Duhul Sfânt. Ps. 139/7
2. Ca exista un singur Domn Isus Hristos, fiul Tatălui cel Veșnic, prin care au fost create toate lucrurile si prin care sunt menținute...
19. Ca Duhul lui Dumnezeu a fost promis sa se manifeste pe sine in biserica prin anumite daruri, amintite in special in 1 Corintieni 12 si Efeseni 4;
Iată ce zice William Johnson, editorul revistei "Review and Herald":
" Unii adventiști de astăzi cred ca punctele credinței noastre au rămas neschimbate de-a lungul anilor, sau căuta sa întoarcă ceasul la un anumit punct când totul era drept. Dar toate încercările de a recupera un asemenea ' adventism istoric' eșuează in fata dovezilor moștenirii noastre. Modul de înțelegere trinitarian al lui Dumnezeu, care acum face parte din crezul nostru fundamental, nu a fost in mod general susținut de primii adventiști. Chiar si astazi, câțiva nu subscriu la el".(Adventist Review, 6 ianuarie 1994, pag. 10, 11)

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce faci, ai inceput sa amesteci punctele de credinta cu opinile unui obscur fost adventist? Si acum sunt destui care nu cred in Duhul Sfant sau Fiul, dreptul lor si daca au luat-o razna degeaba vin la biserica.

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Eu nu contest existenta Duhului Sfânt. Si sunt conștientă ca in Biblie si in scrierile lui Ellen White aceste trei nume, Dumnezeu Tatăl, ISUS HRISTOS FIUL si Duhul Sfânt apar foarte des chiar si împreună in cate un paragraf, dar asta nu înseamnă ca Dumnezeu este format din trei persoane. Duhul Sfânt, repet este Duhul lui Dumnezeu Tatăl si nu un alt Dumnezeu numit "Dumnezeu Duhul Sfânt". Iar daca eu ma rătăcesc, afla ca nu sunt singura si ca la nivel mondial aceștia ca mine părăsesc biserica adventista, sau sunt excluși. Mai cercetați!

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Holiday):

Am mai spus la multi si o sa mai spun. Doar daca tu nu ai o relatie cu Dumnezeu asta nu inseamna ca nu exista. E ca si cum eu am un prieten si tu nu il cunosti, asta nu inseamna ca nu exista prietenul meu...

| Holiday a răspuns (pentru GicaGigekGica):

"E ca si cum eu am un prieten si tu nu il cunosti..."

Nu e acelasi lucru. De fapt e ca si cand mi-ai spune ca ai un spiridus sub pat caruia din cand in cand ii faci o fel.atie. Cam asta e cu "prietenul" asta al vostru.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Holiday):

"Doar daca tu nu ai o relatie cu Dumnezeu asta nu inseamna ca nu exista" Atat am de zis

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca Duhul Sfant este a lui Dumnezeu cine este Mangaietorul chemat de Hristos pe pamant pana la revenirea Lui. Dar atunci cine este Duhul lui Hristos mentionat de EW in Tragedia Veacurilor. Si am uitat CINE ESTE Duhul Lui Dumnezeu mentionat in lucrarile lui Ellen White?

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Duhul Sfânt este Duhul lui Dumnezeu Tatal, care este si Mângâietorul, cel promis de Isus.
Duhul omului este viață omului, Duhul lui Dumnezeu este viață lui Dumnezeu. Isus spunea lui Nicodim ca singura cale prin care omul poate scăpa de puterea păcatului si poate intra in împărăția lui Dumnezeu este de a primi propria viață a lui Dumnezeu sau Duhul Sau. O viata care este complet diferita de viață sa stricata.
"Cine se lipește de Domnul este un singur duh cu El"
Si in VT proorocii prooroceau de la Duhul Sfânt. Atunci nu se știa de Isus, ca Fiu al lui Dumnezeu, chiar daca exista cu mult înainte de întemeierea lumii. De ce nu s-a vorbit de trinitate de către prooroci?
Daca exista trinitate, ar fi trebuit sa existe din veșnicii. Se poate spune ca inainte de a se naște Fiul lui Dumnezeu, asta inainte de întemeierea lumii, ca Dumnezeu ar fi fost format din doua persoane? Adică Dumnezeu Tatăl si Dumnezeu Duhul Sfânt? Asta pentru ca Fiul lui Dumnezeu are un inceput. Nu este de aceiași vârstă cu Tatăl. Pe acest subiect se poate vorbi la infinit si tot nu vom ajunge la adevăr. In Apocalipsa se vorbește de cele 7 duhuri ale lui Dumnezeu. Atunci ar însemna ca Dumnezeu este format din 9 persoane? Eu una ma opresc pentru ca simt ca am obosit

| Teffan a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am o curiozitate.Intrucat ai fost exclusa din biserica adventista pentru respingerea trinitatii, in ce biserica esti acum? Sau unde vrei sa te duci? Avand in vedere opiniile nontrinitariene, te asemeni mai mult martorilor lui iehova decat altor secte.

| TamplaruAnisoara explică (pentru Teffan):

Nu mai ader la nici o organizatie religioasa inregistrata oficial. Sunt multe grupări religioase care nu sunt organizate si înregistrate oficial formate din creștini care s-au retras din biserica sau au fost excluși. Eu ma potrivesc ca si crez si interpretare cu gruparea "Divina Vindecare". Pentru informații vezi www.divinavindecare.ro. Sau revista " Divina Vindecare " care poate fi citita si online. Nu sunt de acord cu doctrina martorilor lui Iehova. Sunt departe de Adevăr.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cine este Duhul lui Hristos de care vorbeste Ellen White?
Cum poate RAMANE Dumnezeu Tatal fara Duhul Sau peste 2000 de ani de cand Duhul Sfant ESTE pe Terra?

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Nu stiu ce vrei să-mi spui. Explica-mi te rog.

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pai studiaza inainte sa debitezi aiureli, vrei sa fac eu exegeze pentru tine ca mai apoi sa zici ca este sau nu este, STUDIAZA si nu mai debita ce spun unii sau altii dupa propia lor ureche.

| viavo a răspuns (pentru Holiday):

Nu vreau sa te jignesc, daca el este analfabet, tu care nu stii definitia analfabetismului, ce esti? Aaa... cred ca stiu, cred ca suferi de prostie.

| Holiday a răspuns (pentru viavo):

"...tu care nu stii definitia analfabetismului..."

analfabét, ~ă [At: DA / Pl: ~eți, ~e / E: lat analphabetus, -a, -um, ngr aνaλφάβητος] 1-2 smf, a (Persoană) care nu știe să citească și să scrie. 3-4 smf, a (Pex; dep) (Persoană) care nu știe să se exprime corect, oral sau în scris Si: agramat. 5 a (Pex; dep) Incult Cf ignorant.

Aplica definitia astuia si vezi cat de bine se potriveste.
Daca nu intelegi definitia, e si asta destul de rau, posibil sa fii si tu un analfabet functional.

| viavo a răspuns (pentru Holiday):

As vrea sa vad si eu acel link

| Holiday a răspuns (pentru viavo):

Cauta pe dexonline.ro. Sau despre ce link e vorba? Ca mi-e greu totusi sa cred ca nu l-ai fi putut gasi si singur pe asta cu definitia...

| viavo a răspuns (pentru Holiday):

Vreau sa lasi tu linkul aici cu acelasi text pe care tu l-ai trimis.

| viavo a răspuns (pentru Holiday):

Daca tu sustii ca ori ce persoana care greseste in scriere este analfabeta, asta ar insemna sa fi si tu analfabet si daca vrei stau si caut toate greselile facute de tine pe TPU.

| Holiday a răspuns (pentru viavo):

Stii care e treaba, conteaza frecventa si gravitatea greseli.
Una e sa trebuiasca sa "cauti" greseli in ce scrie cineva, si alta e sa aiba una la doua randuri.
Apropo, vezi ca ai baut apa dupa el, te-ai chinuit sa scrii corect doua raspunsuri, si mai sus o stricasi. Ai trei greseli.

| Holiday a răspuns (pentru viavo):

"...linkul aici cu acelasi text..."

https://dexonline.ro/definitie/analfabet

Prima definitie. Greu era sa gasesti...

| viavo a răspuns (pentru Holiday):

Nu trebuie sa caut doar sa citesc cateva mesaje. Sa nu intelegi gresit, nu te consider prost, dar te crezi mult mai inteligent decat pari, dar te da de gol felul in care te adresezi utilizatorilor in genera. Si eu as putea sa spun orcui ca e prost sau analfabet, dar totusi daca vad o greseala prefer sa il corectez pe cel care a comis-o si fara sa injosesc acea persoana ca sa par eu mai inteligent. Acum cred ca ai inteles unde vreau sa ajung. Bafta!

| TamplaruAnisoara explică (pentru danut):

Iată ce zice EW: "Înălțarea lui Isus la cer a fost semnalul ca urmașii Lui urmau sa primească binecuvântată făgăduință. Pentru aceasta ei trebuiau sa aștepte mai înainte de a începe lucrarea lor. Când Hristos a trecut prin porțile cerului, El a fost întronat in mijlocul adorării ingerilor. De îndată ce aceasta ceremonie s-a încheiat, Duhul Sfânt a coborât asupra ucenicilor in torente bogate, si Hristos a fost cu adevărat proslăvit, chiar cu slava pe care o avusese la Tatăl din veșnicie. Revărsarea Duhului Sfânt din ziua Cincizecimii a fost comunicarea din partea cerului ca întronarea Mântuitorului a avut loc. Potrivit făgăduinței Sale, El a trimis din ceruri Duhul Sfânt asupra urmașilor Sai, ca un semn ca El a primit, ca preot si împărat, toata puterea in cer si pe pământ si ca El era Cel Uns peste poporul Sau." (Faptele Apostolilor 38)
"Isus căuta sa intipareasca asupra lor gândul ca, dandu-le Duhul Sau cel Sfânt, le da Slava pe care Tatăl i-a dat-o Lui, pentru ca El si poporul Lui sa fie una in Dumnezeu." (ST, 3 octombrie 1892).
Deci exista un singur Duh Sfânt, pe care Isus il numește Mângâietorul, care este același Duh atât al Tatălui cat si al lui Isus cat si a celor pe care Dumnezeu vrea să-i binecuvanteze, pentru ca El si poporul Lui sa fie una in Dumnezeu. Mai clar nu pot sa explic!

| danut a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tragedia Veacurilor cap1
In acelasi fel, dupa incheierea canonului Scripturii, Duhul Sfant avea sa-si continue lucrarea SA.
Duhul Sfant este de la Dumnezeu Tatal ASEMENEA cum si Dumnezeu Fiul este deasemeni de la Dumnezeu Tatal. Totul ESTE de la Tatal chiar si Duhul Sfant DAR asta nu inseamna (dupa cum se poate citi in scrierile numite de tine) ca Duhul Sfant nu este o FIINTA atata timp acesta ISI CONTINUA lucrarea si nu scrie ca, CONTINUA lucrarea Tatalui. Ori intelegi limba romana ori nu vad de ce continui. Biblia pune in seama Duhului Sfant actiuni ale unei fiinte inteligente, nu a unei energi sau ceva asmanator. Oprestete caci eu nu inghit asemenea comentarii demonice. Daca tu cresi asa mergi cu credinta ta unde vrei Biblia va numeste ANATEMA.

| ania a răspuns:

Dacă m/am botezat în numele Treimii e evident că m/am botezat și=n Numele lui Isus deci întrebarea mi se pare irelevantă.

| RAY a răspuns:

Iisus cum a fost botezat? asa sa fie toti crestini

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Vezi ca in alt loc in Biblie scrie "botezatii in numele tatalui si fiului si sfantului duh." Deci tot din Biblie e botezul cu treimea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata omului e ca o poveste, e ca un fel de film daca ai spune asa chestia e ca sa nu uitam ce spune in Biblie despre Apocalipsa.

| TristanTzara a răspuns:

Cred că-ți bați capul mai mult decât au făcut ce-i care au scris Biblia.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Mantuitorul a zis: " Mergand invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh". Petru se referea la botezul in numele Mantuitorului, adica la cel spre iertarea pacatelor, pentru a se face deosebire oamenilor prezenti intre botezul lui Ioan spre pocainta si cel implementat de Mantuitorul spre iertarea pacatelor. De asemenea era greu de inteles pentru oameni existenta Sfintei Treimi, astfel Sfanta Treime a fost un subiect mai controverst atunci, de aceea Petru zice sa se boteze in numele lui Iisus Hristos, pentru ca oamenii il cunosteau sau auzisera de el.

| Justme32 a răspuns:

Multe din scrierile Bibliei sunt contradicții. Nuţi bate capul

| danut a răspuns (pentru Justme32):

" Nuţi bate capul"
Nuti, "nu-ti" bate capul ca unii vad contradictii si in aerul pe care il respira dar nu pot sa-l vada, au orbul gainii. rolling on the floor

| Justme32 a răspuns (pentru danut):

Fiom, scriu de pe tabletă nu prea pot pune cratimele ușor

| danut a răspuns (pentru Justme32):

A fost doar o gluma, nu se supara nimeni.