| AvalohAlyn a întrebat:

Poți dobândi daruri paranormale sau te naști cu ele?

26 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ambele variante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi s-a întâmplat odata sa dobândesc acest dar.Eram cândva într-o criza anxioasa, si am dat repede pe gât o pastila pentru schizofrenici, și aia a fost. Dupa cateva minute au început sa apara niste voci în camera mea, erau gen: Baaa! Uite-ma aici, nu, aici, acolo...Ce faci ma? Baa!
Am venit la maica-mea în genunchi, si mi-am revenit dupa un pui de somn.M-am trezit a doua zi si mi-am dat seama ca era doar un vis, asta dupa ce mama mi-a spus ca a fost adevarat visul.

Deci, lasând gluma la o parte, chiar asta mi s-a întâmplat.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ai auzit vocile? Vorbeau in romana sau cum si in ce fel? Ai avut parte de un sindrom, tu ce spui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Da.Daca stiam engleza, poate vorbeau si în engleza big grin cred

Pai, referitor la acea experienta, îți recomand filmul de la Disney " Întors Pe Dos", atat de reale erau vocile din capul meu.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Te cred. Sa nu fie cu suparare, dar ai sau ai avut vreo boala happy?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Anxios, am zis.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Okwinking. Posibil sa fi fost demoni, ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca mintea mea ar fi fost precum un gunoi unde as fi introdus vulgaritati, ganduri rele, blesteme, dusmanii si altele de genul acesta, cu siguranta as fi auzit voci precum cele ale lui
Nicolas Cruz, un pușcaș care a ucis 17 suflete dintr-o lovitura fara nicio remuscare.Afla aici:https://www.insider.com/......ing-2018-8

Vocile mele erau ganduri bune dar erau incontrolabile.
Imagineaza-ti un stup(creier) de albine(de ganduri) si tu le introduci în casa acestora fum(pastila)Ce vor face ele?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat, vocile pot veni si sa fi o persoana decenta, cu o bunatate mediocra sau si probabil superioara celor din jur. Mie imi pare rau de acel om din cate am citit, demonii chiar iti pot face rau daca intra in contact cu tine. Uite, dovezi care confirma cele spuse aici mai sus de mine se gasesc in filmul The Amityville Horror (2005 film), ti-l recomand in caz ca nu l-ai vazut, pentru ca are subiectul identic cu al nostru de acum.

Vor disparea, daca sunt din cauza ta, nu thinking

Mai grav era daca nu dispareau, atunci aveai de aface clar cu un demon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Nu neaparat, vocile pot veni si sa fi o persoana decenta" ..si probabil superioara celor din jur."
Atunci de ce nu ma crezi ca Isus când a flamânzit a avut ganduri rele?

"Mai grav era daca nu dispareau, atunci aveai de aface clar cu un demon."
E o diferenta dintre ganduri rele si ganduri ucigase. Poti fi om schizofrenic si sa nu faci rau nimanui, si poti la fel sa fii un om schizo. si sa ai ganduri precum a avut Nicolas Cruz.
"După ce L-a ispitit în toate felurile, diavolul(gandul rau) a plecat de la El până la o vreme anume(ghici în ce împrejurare a mai fost prezent)." Luca 4:13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

O sa ma uit cândva la film.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Te cred si stiu cea in legatura cu Isus. Pai tu ai flamanzit, tineai post negru?

Diavolul putea fi real, de ce nu. Cand a mai fost prezent? Pai nu a mai revenit dupa ce s-a incheiat testarea, nu?

,, E o diferenta dintre ganduri rele si ganduri ucigase. Poti fi om schizofrenic si sa nu faci rau nimanui si poti la fel sa fii un om schizo. si sa ai ganduri precum a avut Nicolas Cruz.'' -> deci, nu crezi in demoni ca fiinte inteligente independente de corpul uman?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, sper sa iti placa, este dupa caz real (:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Pai tu ai flamanzit, tineai post negru? "
Nu ai înțeles.Tu ai facut o afirmatie acolo si ai zis ca poti fi foarte moral si vocile rele tot sa apara.

"Diavolul putea fi real, de ce nu."
Nu era real, daca era real el nu stia Tora, si chiar daca ar fi stiut-o, el nu s-ar fi transpus în realitate, fiindca era duh, si duhul nu poate fi vazut de trup (Isus era trup) decat daca esti paranoic.
La fel, Eva nu putea sta de vorba cu un șarpe atâta timp cat poveste e una simbolica.E problema ta daca nu înțelegi metaforele, pildele, prorociile.
Fii serios, pământul plat prin versetul "marginea pamantului"? Ti-as da explicatia acestui verset dar ma tem ca va fi tot "marginea pamantului" pentru tine si altii, si nu vei vrea o explicatie mai logica în limbaj divin.

"Cand a mai fost prezent? Pai nu a mai revenit dupa ce s-a incheiat testarea, nu?"
Pai vezi? Asta crezi tu ca nu vrei sa accepti celelalte cuvinte din verset si care spune "a plecat pana la o vreme anume".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

"deci, nu crezi in demoni ca fiinte inteligente independente de corpul uman?"

Nuuu. Aud asta tot timpul.
Ti-as da un verset simbolic dat de Isus și ti l-as rumega aici pe TPU, dar ma tem ca îl vei elimina de frica.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Nu ai înțeles.Tu ai facut o afirmatie acolo si ai zis ca poti fi foarte moral si vocile rele tot sa apara.'' -> ba da, se poate, uita-te si la film ca sa iti faci oarecum o idee happy.

Un duh se poate arata oamenilor, citeste despre oamenii umbra.

Stiu ca Eva nu a stat de vorba cu un sarpe (Regnul Animalia). Pamantul nu este plat.

A plecat pana la o anumita vreme, eu credeam ca te referi la Iisus si cu privire la El am comentat.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce parere ai despre vocile spiritelor?

Sunt curios de verset, daca doresti il poti da big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu asa cred, nu stiu de altii.

Ce zice biblia ta? "Ci fiecare este ispitit când este atras de pofta lui însuși și momit." Iacov 1:14

După ce L-a ispitit în toate felurile, diavolul(gandul rau) a plecat de la El până la o vreme anume. Luca 4:13

De cine a fost ispitit Isus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

P.S. Maine o sa îți dau si versetul ala mai greu de rumegat. Vb.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, atunci, s-a mai întors gândul rău la Iisus? Dacă da, când? Apropo, o să îți răspund la ultima întrebare după acest comentariu viitor al tău.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, vb big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că te naşti cu ele şi le dezvolţi pe prarcursul vieţii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Am întârziat puțin cu răspunsul meu, scuze.
Dupa cum spuneam, gândul rău s-a mai întors cândva, dar o sa vorbim mai multe despre el cu alta ocazie cand voi pune o întrebare care sa îl includa pe acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Iata pasajul biblic care face referire la acesta(gandul rau):
Matei 12:43-45
Când duhul necurat(gandul rau) iese dintr‑un om, umblă prin locuri fără apă(fara Duhul Sfant, vezi si blestemul sarpelui "să te târăşti pe pântece şi să mănânci ţărână". Gen. 3:14)
căutând odihnă, dar n‑o găsește. Atunci își spune: „Mă voi întoarce în casa mea(mintea), de unde am ieșit!" Și când vine, o găsește goală, măturată și împodobită. Atunci se duce și mai ia cu el alte șapte duhuri(ganduri rele), mai rele decât el, și intrând, locuiesc acolo(în minte), iar starea din urmă a acelui om ajunge mai rea decât cea dintâi.

Pare logic acum?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicio problema, si eu am intarziat... ok.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, sarpele era Satana. Exista demoni duhuri, si vrajitoarele umbla cu ei.