| AvalohAlyn a întrebat:

Poti sa iti schimbi viata intru Hristos si sa treci de la nefericire la fericire, implinire, multumire? Poti fi fericit intru Hristos? Cum?

Răspuns Câştigător
| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Daca te rogi cu sinceritate si vezi lucrurile folositoare din viata ta care te-au tinut pe tine in picioare, painea care ti-a venit pe masa de la parinti si de la oricine si nu a asteptat nimic in schimb, lasi la o parte lucrurile desarte si te rogi in numele Lui Isus sa te ierte pentru nestiinta ta si iti vor da lacrimile siroaiee acea caldura de cainta mahnirea aceea a neputintei, legatura dintre oameni care este asa distrusa de falsitate.Ei prietene aceea este fericirea vietii, fericirea tio gasesti in altii intodeauna caci singur nu poti fii fericit.

11 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Da, religia poate creste starea de fericire si implinire.

| danay72 a răspuns:

Un crestin care aplica normele biblice este fericit si implinit. Matei5:1-12

| Mădă0611 a răspuns:

Nu religiile sunt solutia, niciodata n-o sa fie atata timp cat creierul ti-e viu (la figurat), altfel tu ai fi fericit, implinit, multumit si cum mai vrei, dar daca va spune omul, voi batman, batman, ateii sunt satanisti, asa ca va meritati "soarta".

| Doub a răspuns:

Pai Dumnezeu te face fericit.Isus te face fericit!

| Alphawolf a răspuns:

Nu prea poti. Sunt "nevoit" sa-ti spulber "eu" acea fericire cu argumente... care nu te pot lasa rece(atata timp cat mai rationezi cat de cat).

| suffarstar a răspuns:

Fericirea vine doar din interior. Doar patrunzand acolo o poti gasi.

| NGheorghe a răspuns:

Alin zice: sa-ti iubesti aproapele.
M-ai corect ar fi: "Sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti."

Eu as face doua precizari si o intrebare.
Prima precizare: ca nu cumva sa-ti iubesti aproapele mai mult decat pe tine insuti happy
Intrebarea: Păi cum te iubesti tu pe tine?
Si a doua precizare: - ca eu s-ar putea sa nu vreau sa ma iubesti pe mine asa cum te iubesti tu pe tine.

PS: ca sa dai un raspuns valabil la intrebare ar trebui sa schimbi definitia la "iubire", si ma tem ca o sa o schimbi de foarte multe ori.
Incerci niste raspunsuri la intrebarea mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu.esti un templu.cine locuieste in el? cauta imparatia lui Dumnezeu in tine insuti.cine imparateste in inima ta? esti liber in Hristos? ori sclav si rob al patimilor si pacatelor tale? ce rod au faptele, vorbele si gandurile tale? roade bune? mai putin bune? ori rele? E foarte simplu; priveste-te in oglinda proprie si fii cinstit cu tine insuti.

| Mechanix a răspuns:

Întru Hristos? Ce gay sună.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Un om nebun este un om fericit!

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Sa nu minti, sa nu furi, sa nu ucizi, sa iubesti aproapele, cam astea-s regulile