Apache
| Apache a răspuns:

Pacatosule.cum poti sa asculti what a wonderful world?
nu stii ce mesaje sataniste are?
*sarcasm...*

| sandra2012 a răspuns:

Auzi, vad ca nu te intereseaza pocaitii si ca de asemenea, nu ii poti suferi. Atunci am o intrebare: de ce tot te interesezi de stilul lor de viata, ce asculta, ce fac, ce dreg. Majoritatea intrebarilor tale sunt despre pocaiti. Mai frate, daca nu ma intereseaza sau nu sufar ceva, de ce ma mai chinui sa aflu? Doar asa ca sa fac misto?

Am prieteni pocaiti care asculta si altceva, nu numai muzica bisericeasca.

| Bogdanux a răspuns:

Am prieteni pocaiti care asculta si alta muzica pe langa cea religioasa.Atunci si ei pacatuiesc?

| Bogdanux a răspuns:

Danute, tu ca si alti fanatici, demonstrati din gogosile debitate de niste paranoici, care-s la fel.Voi si in muzica populara vedeti satanism.

| danut a răspuns:

De unde sti tu ce muzica asculta pocaitii? Te-ai pocait? Sti tu ca si ortodocsii trebuie sa se pocaiasca? Ai intrebat un preot ortodox? Din cate sti eu pocaitii nu asculta muzica inchinata Satanei (dracului) sau muzica care te face sa-ti pierzi ratiunea (controlul), ti se pare ceva gresit?

| danut a răspuns:

"RRRRRRRRR explică: Danut esti pocait? daca crezi ca rockul e satanist atunci suck my balls "
Se aplica si reciproca? Daca eu iti dovedesc ca rockul este satanist (vezi versurile majoritatii cantecelor), ce faci?

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Citeste poruncile din VT, ce spun ele. "Sa nu asculti alta muzica decat cea crestina" - ai citit asta undeva?
Dar exista alte lucruri pe care nu trebuie un crestin sa le faca. Sa nu-si faca idoli, asa cum unii au facut din Michael Jackson, sau din Lady Gaga, Sepultura, Nightwish, alte n'spe mii de formatii si de cantareti/te. Sau din Papa Ioan Paul al 2-lea, ca atunci cand era in ultimele zile ale vietii s-au strans acolo cu frunza si iarba, cu ce rost?
Si mai este situatia in care o anumita melodie iti "trezeste" anumite pofte, nu ar trebui sa asculti asemenea melodii, decat poate doar impreuna cu sotia. Tot asa si dansul, cand te face sa poftesti la partenera de dans, care ar fi alta decat sotia ta.
Sunt n'spe culte care fiecare are ideeile lor despre lucrurile interzise, dar un om intelept ar fi in stare sa ia Biblia, sa citeasca evangheliile si apoi epistolele lui Pavel si sa invete din ele ceea ce este cu adevarat: a) bun; b) fara importanta; c) daunator; pentru viata spirituala.
Pavel zice ca multe sunt permise, dar fara rost pentru pocainta, cine zice ca acestea sunt rele greseste.
Oricum, nu cred ca te intereseaza cu adevarat raspunsul meu.
Pacea Domnului!

| Zenithf a răspuns:

Sunt si nu sunt (destul) de pocait. Dar chiar daca as fi pocait 100%, nu cred ca m-ar opri nimic sa fac lucruri care imi plac, atata vreme cat nu fac idoli din astea si acestea nu ar fi pacate.

| CautNume a răspuns:

Serios?

| CautNume a răspuns:

Ciudat! nici la un film nu ai voie sa te uiti ca auzi genericul.sau sa ai curent electric in secolul 21 e pacat?straight face

| Annnya a răspuns:

Ai dreptate r(x9). Eu gandesc in felul urmator: pacatosii isi cauta mai multi adepti la religia lor. Cand mergi pe strada te opreste cate unul sa iti vorbeasca de Dumnezeu, sa faca diferenta dintre un crestin si un pocait, ca pocaitii ajung in rai restul sunt toti pacatosi si nu le iarta Dumnezeu pacatele -> prosti! Daca oferi unui pocait cafea sau un paharel de ceva sustine sus si tare ca nu bea cafea ca e impotriva religiei. Eu am luat la nimereala pe cineva din ziar ca sa vada ce e defectat la computer, mi-a refuzat cafeaua si mi-am dat seama imediat ca ceva nu e in regula. Dupa vreo 30 min i-a sunat telefonul. Ar fi trebuit sa il auzi ce ordinar vorbea la telefon. Mi-a mai si umplut memoria calculatorului de documente blibice.

Eu cred ca nu e un pacat sa asculti melodiile ce nu apartin de biserica. In ziua de azi oriunde mergi: in mall sau la hypermarketuri numai melodii de biserica nu o sa auzi. Ce ar trebui sa faci? Sa iesi afara din magazin si sa ramai infometat sau fara haine numai pentru ca acolo bubuie altfel de muzica?