| anonim_4396 a întrebat:

Presupun ca multi se vor simti "jigniti" de intrebarea asta, dar problema voastra daca nu intelegeti ce vreau sa spun.

Cum se face ca bunica mea, femeie doar cu 4 clase, e mai inteligenta decat majoritatea "geniilor religioase" de pe aici? La ce ma refer. Multe persoane inteligente pe la " religie" si nu ma refer ca inteligenta in materie de religie ci la alte subiecte. Si totusi cand aud ca o persoana e atee prima oara intreaba cea mai tampita intrebare pe care o persoana religioasa, adica acel " de ce". Pana la urma ce doare pe unu de credinta sau lipsa ei, a altei persoane? Sau ce mai baga "" aa, pai satana "lucreaza" pe la spatele tau", asta pe langa ca e tampita e chiar amuzanta.
Bunica cum am zis, mare religioasa, care are peste 70 de ani dar nu e zii de duminica sa nu se duca la biserica ( de cand ma stiu eu ) si totusi nu a avut probleme sa se casatoreasca cu un ateu, adica bunicul meu. Si au trait fericiti 47 de ani. Poate treceau de 50 daca bincul nu murea asa de repede. Ma intreb eu. cum femeia aia saraca e e mai inteligenta ca marea parte de pe aici. In 47 de ani nu a incercat sa il "intoarca" pe bunicul la religie, nu a zis " pai satana lucreaza cu tine " si alte mitocanii de genul. imi puteti raspunde la intrebare? sau bagati ceva inteligent ca " invata sa scrii" pentru ca alta scuza patetica sa raspundeti la intrebare nu aveti? Astept parerile voastre.

33 răspunsuri:
| Aiwendil a răspuns:

Aici nu e vorba de inteligenta sau intelepciune. Ci de iubire. Atunci cand iubesti poate sa fie persoana de langa tine sa fie chinez negru, cu par blond, ochii verzi, de religie catoloica, capitalist, ca nu iti pasa de aceste lucruri. Conteaza interiorul. happy

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

"Ma intreb si eu: daca bunica e inteligenta, si nu neg asta, cum de nepotu'su pune intrebari atat de prostesti?"

A facut mai mult de 4 clase sad, scoala tampeste

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ziceati ca credeti va intreba daca va pastrati curati pina la casatorie sau sinteti niste pacatosi. tongue