| anonim_4396 a întrebat:

Presupun ca multi se vor simti "jigniti" de intrebarea asta, dar problema voastra daca nu intelegeti ce vreau sa spun.

Cum se face ca bunica mea, femeie doar cu 4 clase, e mai inteligenta decat majoritatea "geniilor religioase" de pe aici? La ce ma refer. Multe persoane inteligente pe la " religie" si nu ma refer ca inteligenta in materie de religie ci la alte subiecte. Si totusi cand aud ca o persoana e atee prima oara intreaba cea mai tampita intrebare pe care o persoana religioasa, adica acel " de ce". Pana la urma ce doare pe unu de credinta sau lipsa ei, a altei persoane? Sau ce mai baga "" aa, pai satana "lucreaza" pe la spatele tau", asta pe langa ca e tampita e chiar amuzanta.
Bunica cum am zis, mare religioasa, care are peste 70 de ani dar nu e zii de duminica sa nu se duca la biserica ( de cand ma stiu eu ) si totusi nu a avut probleme sa se casatoreasca cu un ateu, adica bunicul meu. Si au trait fericiti 47 de ani. Poate treceau de 50 daca bincul nu murea asa de repede. Ma intreb eu. cum femeia aia saraca e e mai inteligenta ca marea parte de pe aici. In 47 de ani nu a incercat sa il "intoarca" pe bunicul la religie, nu a zis " pai satana lucreaza cu tine " si alte mitocanii de genul. imi puteti raspunde la intrebare? sau bagati ceva inteligent ca " invata sa scrii" pentru ca alta scuza patetica sa raspundeti la intrebare nu aveti? Astept parerile voastre.

33 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai vezi? (o sa iti zica crestinu') Bunica-tu traia mai mult daca se ducea la biserica si era om cu frica de dumnezo'. Acuma ca sa fim pe subiect, bunica ta nu a avut nici un popa nenorocit care sa o frece la duda cu treaba asta si nici comunitatea nu a fost de asa natura. Acuma mai ales la oras te vorbesc toti pe la colturi ca una ca alta, dar cind e sa te ajute cu ceva, nu iti dau nici un dram de piine.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

" Bunica-tu traia mai mult daca se ducea la biserica si era om cu frica de dumnezo'." tot ce-i posibil sa zica una ca asta, vorba aia " nu ma mai mira nimic din ce pot zice". dar avand in vedere ca avea probleme cu inima de cand avea varsta mea, nu cred ca nici "dzeu" nu il dadea zile mai multe.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Ps.
"si nici comunitatea nu a fost de asa natura." bunica era genul de femeie care nu ii pasa de parerea altora. ii pasa de familia ei si atata. plus ca nici pe altii ( vecini sau neam ) nu i-am auzit sa zica vreodata " a, pai nu a avut credinta, de aia are atatea probleme ). se vede diferenta de inteligenta la oameni. una e un "genniu" de 20 de ani de aici, alta e o persoana de 50 de ani, chiar daca are 4 clase sau doar liceul. bine, liceul pe vremea aia era ceva

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai avea probleme cu inimia fiindca era necredincios. Sau pacatele parintilor, stii tu. Mirsavii de-astea.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Intamplare amuzanta azi. mergeam cu prietena in parc si un mos ne opreste si ne intreaba daca stim unde e biserica "cutarica". i-am zis ca nu, dupa intreaba daca credem in dzeu. am ramas asa cu o fata de poker. i-am zis ca suntem amundoi atei, a facut schimbarea la fata si a plecat. cum am zis, tampit. unu la mana, ce te doare daca cred sau nu in dzeu tau, 2, daca aude ca e ateu deja il duce mintea la altele. si mai zice mai sus ca de ce e vorba aici de intelingeta, mda.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ziceati ca credeti va intreba daca va pastrati curati pina la casatorie sau sinteti niste pacatosi. tongue

| danut a răspuns:

Nu cred ca se supara cineva de nelamurirea ta chiar daca jignirea este primul atribut din aceasta. Bunica ta nu este nicidecum religioasa ci foarte inclinata spre traditii din care fac parte si mersul la biserica. Cele patru clase sunt un statut destul de avansat in privinta studilor la varsta ei si facand parte din natia noastra care in general nu sa omorat cu studiul. Faptul ca nu la "alergat" pe bunicul tau cu religia arata ca nici bunica nu se prea omora cu aceasta (treaba ei). NU cred ca problema credintei era scopul principal al bunici tale ci obiceiurile, traditile din satele sau orasele romanesti. P.S. Inteligenta este un dar de la Dumnezeu iar inteligenta poti numi de exemplu prima scriitoare a omenirii, este studiata in toate universitatile de stat din America, face parte dintre cei 100 de oameni care sunt considerati ca au faurit America, este alaturi de Lincon si Washinton si din nefericire nu a facut decat 2 clase de scoala dar este tradusa in 201 limbi. Asta nu inseamna ca bunica ta nu este inteligenta ci ca scoala nu este decat un generator de informatii si nu de inteligenta.

| Dandanache a răspuns:

Ma intreb si eu: daca bunica e inteligenta, si nu neg asta, cum de nepotu'su pune intrebari atat de prostesti?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

Prea desteptule imi spui si mie de ce e "prosteasca" intrebarea? sau te-ai simtit? la jardelin deja stiu raspunsul asa ca nu imi bat capul.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Trecand peste exprimarea confuza si incalcita (sa zicem, facuta din graba), tu ne arunci noua doua repere pur personale: bunica ta, pe care doar tu o cunosti, si o gasca de "religiosi", a caror identitate doar tu o cunosti. Asadar, "de ce"-ul tau nu e o mare provocare cogitativa, deoarece sunt prea multe necunoscute pentru a contura un raspuns convingator. Dar, cel mai probabil, nici tu nu asteptai un raspuns, ci doar ne-ai comunicat, sub forma unei intrebari tendentioase, clasamentul tau subiectiv, in care o femeie fara scoala e superioara multor scoliti de pe aici. Nu?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

"in care o femeie fara scoala e superioara multor scoliti de pe aici. Nu?" voiam sa spun, chiar daca ai 7 facultati, tot poti fi prost in anumite "domenii".

| Purec a răspuns (pentru Dandanache):

"Ma intreb si eu: daca bunica e inteligenta, si nu neg asta, cum de nepotu'su pune intrebari atat de prostesti?"

A facut mai mult de 4 clase sad, scoala tampeste

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu cred ca bunicii tai i- a unit dragostea si toleranta!
S-au mai vazut cazuri de cupluri de crestini si atei care traiesc in pace sau cei care au religii diferite.
Aici nu se pune problema de facultati, masterate, doctorate!

| Doub a răspuns:

Ma bucur pentru bunicii tai.^_^

| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand, se pare ca multi de aici confunda inteligenta cu intelectualitatea. Intelectul se refera la persoanele cu studii superioare, cu o cultura vasta. Inteligenta se refera la capacitatea unui individ de a se adapta la diverse situatii si de a folosi lucrurile inconjuratoare intr-un mod in care il avantajeaza. De aceea oamenii sunt vazuti ca fiinte inteligente, comparativ cu celealte primate. Pentru ca noi am avut aceasta capacitate si am folosit-o pentru supravietuire. Am schimbat natura, lucrurile inconjuratoare pentru a supravietui, iar mai apoi pentru a ne imbunatati stilul de viata. Poti fi inteligent, fara sa fii intelectual, asa cum poti fi intelectual fara sa fii inteligent. Educatia facilitateaza formarea inteligentei, dar nu intotdeauna. Vezi toti indivizii care iti dau diverse citate, din diverse carti, dar nu sunt capabili sa foloseasca acele cunostinte in viata reala. Insa, inteligenta este compusa din mult mai multi factori si cuprinde o multitudine de abilitati pe care oamenii ar trebui sa le aiba si pe care sa fie capabili sa le puna in practica. Pentru ca este compusa din atat de multe parti, exista inteligenta emotionala, inteligenta sociala, inteligenta lingvistica, logica etc. Un om cu adevarat inteligent va avea un scor total peste medie la o mare parte din aceste teste.
Acum insa, pentru individul care nu stie ce este inteligenta, in ce consta ea, cum poate fi masurata (orientativ, caci inteligenta nu poate fi masurata per total si complet obiectiv), inteligenta este ceva subiectiv. Asa ca un om religios va sustine ca numai oamenii inteligenti sunt religiosi. Pentru ca se identifica cu ei si a avea o parere buna despre grupul din care facem parte este un mecanism normal si de autoaparare.
Din exemplul tau, bunica ta da dovada de inteligenta, in special sociala si emotionala. A inteles si a respectat dreptul bunicului tau de a-si trai propria sa viata, in scopul de a avea amandoi o viata fericita impreuna. Un om inteligent, stie intr-adevar, sa faca diferenta intre ceea ce ii este util si ceea ce nu. Asa ca daca o luam din perspectiva asta, bunica ta, in acest caz a dat dovada de inteligenta. Si-a dat seama ca certandu-se cu sotul ei, ii ofera mai multe dezavantaje, decat avantaje. Asa ca a lasat-o balta. Asta este un proces pe care unii il fac constient, altii il fac subconstient (instinctiv). In ambele cazuri, dovada inteligentei este prezenta.
Pe scurt: inteligenta poate fi prezenta si fara educatie. Educatia te face intelectual, dar nu si intotdeauna inteligent.
In al doilea rand, inteligenta este capacitatea de a folosi ceea ce ne inconjoara in avantajul nostru. Iar acest proces curpinde mai multi factori: inteligenta, emotionala, inteligenta sociala, creativitatea etc. Deci, da, in acest caz, bunica ta a dat dovada de inteligenta sociala si emotionala.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Ce ti-e si cu bunicile astea laughing Pot spune acelasi lucru si despre bunica mea, care avea ceva numit common sense. Cat despre gradul de inteligenta al persoanelor de pe TPU, doar nu te astepti sa dai de nu stiu ce genii. Cred ca tot spitalul noua e prezent aici.

| Jardelin a răspuns:

Sincer, mie imi plac multe raspunsuri de aici. Funda i-as da-o lui Dandanache! laughing

Acum sa fiu serios. Raspunsul se afla in Noul Testament, in prima epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel. Daca bunica ta era credincioasa precum zici, ea stia doua lucruri de baza. Ca in credinta ortodoxa nu ai voie sa-ti parasesti partenerul decat in caz de adulter, calugarie sau mutarea partenerului la alta confesiune si al doilea ca prin atitudinea ta in cadrul familiei trebuie sa fii un exemplu si un sprijin pentru mantuirea partenerului.

Spune asa Sf Pavel:

"Căci, ce ştii tu, femeie, dacă îţi vei mântui bărbatul? Sau ce ştii tu, bărbate, dacă îţi vei mântui femeia?" 1 Corinteni 7:16

Intelegem de aici ca sotii trebuie sa lucreze in familie pentru mantuirea celuilalt. Bunica ta, in fata careia ma inchin, a stiut ca nu il poate ajuta altfel pe bunicul tau ateu decat fiind un exemplu de credinta, iubindu-l mereu la fel, intelegandu-l si sperand in sinea ei ca intr-o buna zi sotul ei se va intoarce la Dumnezeu.

Mantuitorul nostru a spus:

"Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepţi ci pe păcătoşi la pocăinţă." Marcu 2:17

Bunica ta, cu credinta ei, a urmat exemplul Mantuitorului Hristos, ramanand alaturi de omul pacatos care avea nevoie de doctorul mantuirii incercand prin atitudinea ei umila sa-l aduca inapoi la credinta. Dumnezeu sa-ti binecuvanteze bunica iar pe bunicul tau sa-l ierte de pacate!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

"Sincer, mie imi plac multe raspunsuri de aici. Funda i-as da-o lui Dandanache! laughing" desigur. toti suntem ipocriti, tu nu esti mai diferit. adica nu ai zice sa i-o dau unui ateu, ti-ai calca singur pe mandrie

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, mai glumeam si eu! Ce te opărești asa?

Din cate stiu Dandanache e ateu, deci poti sa-i dai funda. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Nu m-am "oparit" stai linistit. cam prost sa fii sa pui o intrebare la care stii ca vei primi si raspunsuri care nu iti convin, doar ca sa ma enervez degeaba.

"Din cate stiu Dandanache e ateu, deci poti sa-i dai funda." nu prea dau eu funde, dar nu fac discriminare ca tine, sa dau "special" la un ateu. vezi diferenta intre noi 2? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu. L-a iubit. Daca nu-l iubea nu mai treceau 47 de ani impreuna.
Pe de o parte, poate bunicii tale ii parea rau, cateodata, ca bunicul tau a fost ateu.
Si ce putea sa-i faca? De intors nu putea.
Asa cum unii avem samanta crestinismului sadita in suflet asa au si altii samanta de atei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce tine subiectul propus de tine de inteligenta?

"cea mai tampita intrebare"... acea intrebare (de ce) este foarte importanta. Ce e rau in a intreba "de ce"?

"nu a avut probleme sa se casatoreasca cu un ateu"... bravo lor.

"e mai inteligenta ca marea parte de pe aici"... tot nu ai explicat prin ce.

"nu a incercat sa il "intoarca" pe bunicul la religie"... bravo ei.

Deci... prin ce anume e bunica ta mai inteligenta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Deci... prin ce anume e bunica ta mai inteligenta?" ca nu alege o persoana dupa credinta ei. ce e asa mare branza de inteles?

| Aiwendil a răspuns:

Aici nu e vorba de inteligenta sau intelepciune. Ci de iubire. Atunci cand iubesti poate sa fie persoana de langa tine sa fie chinez negru, cu par blond, ochii verzi, de religie catoloica, capitalist, ca nu iti pasa de aceste lucruri. Conteaza interiorul. happy

| Sean a răspuns:

Cand 2 persoane se iubesc, credinta lor numai conteaza, ii un lucru minor, de exemplu eu is ateu si prietena mea este crestina, merge la biserica destul de des, si o consider cea mai minunata persoana care am intalnit-o, nu am incercat sa ii schimb convingerile, nici ea nu a incercat sa imi schimbe convingerile, ideea ii ca intr-o relatie cand 2 persoane se iubesc, religia nu conteaza.

| KodrutZ a răspuns (pentru Sean):

Aha, deci inca nu ati facut sex. Stai sa vezi distractie dupa aia...

| anonim_4396 explică (pentru Sean):

Pacat ca mi pe multi ii duce mintea la fel.

| alexandru1492 a răspuns:

Cred ca ai o bunica inteligenta.
Pacat ca nu ai mostenit nimic de la ea.

| anonim_4396 explică (pentru alexandru1492):

Si pe ce ai fondat acest argument?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh, stii ca la urma am zis " sau bagati ceva inteligent ca " invata sa scrii" pentru ca alta scuza patetica sa raspundeti la intrebare nu aveti?". el nu a zis "invata sa scrii" dar a zis altceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma rog, tot patetic este.Intrebarea ta putea obtine mai multe raspunsuri inteligente dar unii sunt prea inapoiati mintal sau s-au simtit ofensati de ce ai zis la final ca sa mai chibzuiasca asa ca prefera sa jigneasca.Si o mai fac si ca la clasa I.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si mai zic ca nu e vorba si de inteligenta. soarta. cine a inteles a inteles, cine nu, sa le fie de bine