| J0B0MAT a întrebat:

Intrebare pentru atei /atee: Daca ar fi sa va casatoriti cu o persoana crestina/religioasa, ati face nunta la biserica /conform traditiilor religioase ale acelei persoane?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot e sa fac nunta religioasa, o sa fie in cat mai multe religii. De ce sa te limitezi doar la una?

Deci raspunsul la intrebarea ta e "da".

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Interesant.Si vrei sa faci in fiecare zi cate o religie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu neaparat in fiecare zi ca-s prea multe religii. Cand se iveste ocazia pentru religia X sau Y plus ca, acele casatorii religioase nu o sa includa chiar toate traditiile. Sunt religii care au ritualuri destul de complexe. E cam greu sa urmezi toate traditiile pentru fiecare religie ca-s al naibii de multe.

Eu ma refer mai mult la o casatorie religioasa simbolica.

| J0B0MAT explică (pentru anonim_4396):

Sa stii ca daca m-as fi casatorit, as fi facut si eu o casatorie de genu '.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Înţeleg să bagi timpul şi banii în fiţe religioase de dragul persoanei iubite, dar să o faci în alte mii dintr-o fiţă stupid-orgolioasă...chiar nu văd logica şi rostul. Ca ateu, să hrăneşti inutil leprele, ce se consideră trimişii dumnezeilor săi şi amăgesc lumea, mi se pare o mare prostie. Parcă îi mai şi încurajezi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Pai tocmai ca nu bag bani in asa ceva. O fac gratis cu persoane care vor sa-si ofere serviciul. Tocmai de-asta am si zis ca acele casatorii religioase o sa fie mai mult simbolice decat "pe bune".

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Egal. Tot încurajarea practicilor religioase se cheamă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Irelevant. Ti-am zis, e o chestie simbolica, o chestie pe care stiu ca nimeni nu a mai facut-o. Sunt unele religii care au ritualuri destul de interesante si sunt religii care sunt foarte plictisitoare. Pentru mine, treaba asta tine de experienta unica pe care o poti avea. Vreau sa fac cat mai multe chestii diferite si interesante iar daca se va ajunge la casatorie religioasa (cu toate ca eu nu vad rostul casatoriei in general), de ce sa nu profit de ocazie si sa fac ceva cu adevarat diferit?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum vrei, dar tot mi se pare stupid...şi cumva crud faţă de persoana iubită, pe care, în contextul dat, parcă ai lua-o peste picior (căsătoria e ceva ce se face în doi, nu te apuci de capul tău să faci ritualuri; o să sileşti o persoană religioasă - pentru care religia e ceva serios - să-ţi facă jocul, doar pentru că ai în cap nişte mofturi?).
Oricum ai lua-o, nu se justifică.

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca ateu daca ar fi sa ma insor cu o crestina nu m-as duce la nici o biserica pentru nimeni am viata mea nu ma duc sa vad circul ala cu dragii mei neam unit azi sa unim viata lui ray cu a lui simona si o sa fie impreuna pana la moarte basme, daca ar fi ceva as face la primarie si atat, da atee tot gasesc eu si numai trebuie sa fac porcariile alea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca as fi chia 100% ateu si persoana cu care m as casatori ar dori neaparat as face.

| K0sti a răspuns:

Evident ca da, pentru un ateu oricum nu conteaza!

| mentholinks a răspuns:

Doar in situatii extreme.

| J0B0MAT explică (pentru mentholinks):

Recunosti ca esti ateu?

| mentholinks a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pai nu-s ateu asa ca nu recunosc, am uitat sa mentionez, intrebarea adresandu-se ateilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-as casatori niciodata cu o persoana religioasa.
Nu vreau sa ma casatoresc cu cineva diferit de mine, vreau sa ma casatoresc cineva care sa semene cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca eu as fi crestinalaughingmi se pare normal sa calcam peste traditie daca niciunul nu o intelege. ne-am face mamele sa plangalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea vrea da, mare branza sa il mint pe popa ca " cred in prietenul lui religios. Basta ca imi fac viitoarea sotie fericita

| Coquinne a răspuns:

Singura biserica unde m-as casatori eu ar fi cea din Vegas.

| TicTac47 a răspuns:

E bine pentru o persona sa se casatoreasca cu cineva din alta religie DACA SI NUMAI DACA este religia cea adevarata si buna care te v-a duce in rai happy Adica Credinta Ortodoxa!

| J0B0MAT explică (pentru TicTac47):

Realizezi ca fiecare religie crede ca ea e cea adevarata, nu?

| NOname a răspuns (pentru J0B0MAT):

Mă amuză că unii când fac astfel de afirmaţii chiar vorbesc serios.hee hee

| J0B0MAT explică (pentru NOname):

Cine,eu? Ce afirmatie?

| NOname a răspuns (pentru J0B0MAT):

TicTac47 a răspuns (pentru ReinA16):

E bine pentru o persona sa se casatoreasca cu cineva din alta religie DACA SI NUMAI DACA este religia cea adevarata si buna care te v-a duce in rai happy Adica Credinta Ortodoxa!

| J0B0MAT explică (pentru NOname):

Aaaa laughing)

| NOname a răspuns (pentru J0B0MAT):

Aha!hee hee

| J0B0MAT explică (pentru NOname):

Btw, mi-a dat ignore Jorpalul, mai sus prezent.N-am apucat sa-i spun ca ii accept scuzele.

| J0B0MAT explică (pentru J0B0MAT):

crying(

| NOname a răspuns (pentru J0B0MAT):

Stai liniştită, nu eşti singură. Are o listă lungă cât casa poporului. Mă mir că mai are cu cine să stea de vorbă pe acest site.hee hee

| J0B0MAT explică (pentru NOname):

Dar chiar asa, sa nu ma lase sa-i spun ca-l iert sad, Sper sa vada si sa poata dormi linistit, ca nu vreau sa-l am pe constiinta.

| TicTac47 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Poate ii v-a lumina Dumnezeu mintea sa o aleaga pe aia care i-am spus-o...

| TicTac47 a răspuns (pentru NOname):

Ce vrei sa zici?

| J0B0MAT explică (pentru TicTac47):

Whaat?

| NOname a răspuns (pentru TicTac47):

Că semeni teribil cu un troll.

| J0B0MAT explică (pentru TicTac47):

laughing)