| Xander13 a întrebat:

Prima femeie pe Pamant a fost Eva sau Lilith? http://ro.wikipedia.org/wiki/Lilith

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Lilith... conform legendei cabala Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut" - Genesa 1:27

Eva ar fi venit dupa plecarea lui Lilith, aceasta fiind creata din coasta lui Adam ("Si omul a zis: " - Genesa 2:23)

Desigur ea este prima sotie a lui Adam desi ea nu este mentionata in Tora, de-a lungul secolelor a devenit asociat cu Adam ca o modalitate de a explica faptul ca exista doua versiuni contradictorii ale creatiei.

Una a fost pentru a explica faptul ca prima versiune a Creatie referire de fapt la prima sotie a lui Adam, o "prima Eva." Dar Adam a fost nemultumit de ea, asa ca Dumnezeu a inlocuit-o cu o "a doua Eva", care ea sa oferit nevoile lui Adam.
O alta interpretare este crearea unui androginului - o creatura care a fost atat barbat, cat si femei (Geneza Rabbah 08:01, Leviticul Rabbah 14:1). Aceasta creatura a fost apoi impartit intr-un barbat si o femeie in Yahwistic...

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eva a fost prima femeie pe care Dumnezeu a facut-o din coasta lui Adam.

| MMihai a răspuns:

Nici una!
Eva și Lilith, sunt din basmele tâmpite ale evreilor.

| danay72 a răspuns:

Eva.

| Exilee a răspuns:

Dupa umila mea parere, Eva.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Prima femeia a fost lilith, dar ea nu este recunoscuta de crestini, ea fiind asociata cu un demon

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Satanisti spun ca Lilith e sotia lui Satana, uni afirma ca e fiica luithinking

| Kalla a răspuns:

Lilith dar a devenit o nimfomana ucigasa si rea si Dumnezeu a alungat-o sa se inperechieze cu cine vrea ea in iad (cu demoni o face).

| millyca a răspuns (pentru Kalla):

Ce spui tu este conform cu legenda, dar care este sursa ta, Hentai? big grin

| Kalla a răspuns (pentru millyca):

Pai am citit si eu pe internet dar nu sunt sigura ca este adevarat. Oricum Lilith chiar este in Biblie dar ca demon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea-s prostii cu capac.O scris cineva o poveste pe net si voi o credeti? Unde scrie in biblie toate astea? Eva e prima femeie si unica nevasta a lui Adam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima femeie pe pământ a fost EmaS. Încă se mai aude vocea ei, bântuie pe la categoria "religie".
http://www.holidayreview.ro/......ademia.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eva, creată dintr-o coastă a lui Adam. Relatarea o găsim la începutul cărții Geneza (Facerea), prima carte din Biblie - scrisă de Moise. Isus a spus: „Au pe Moise și pe proroci" demonstrând prin aceasta că Moise a scris bine ce a scris. Cine respinge adevărul din cărțile lui Moise nu are drept, deci, să se numească urmaș al lui Isus (creștin).

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cine respinge adevărul din cărțile lui Moise nu are drept, deci, să se numească urmaș al lui Isus (creștin)."

Vad ca repeti povestea asta la nesfarsit? Esti straja la poarta crestinismului si stii cine are drept sa treaca si cine nu? Catolicii sunt crestini si nu resping adevarul din cartile lui Moise, dar nu il infuleca la modul literal. Pentru c-or fi ajuns si aia la o concluzie: cine ia adevarul din cartile lui Moise in mod literal nu are drept, deci, sa se numeasca om inteligent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu fac decât să spun ce cred. happy Dacă deranjează, mă opresc.

N-am găsit încă vreun personaj biblic pozitiv care să fi luat scrierile lui Moise altfel decât literal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba casandra. dupa aia cleo, dupa aia eva Braun, dupa aia se pierde sirul de.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai pierdut tu sirul mai combinat siderurgic, Elena Lupescu, Elena Ceausescu, Elena Udrea. Mai babaule, unde e animalul Harciog, si-a luat campii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde ati citit voi lucrurile astea? In Biblie nu am vazut acest nume!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai hombre, harciogarul de frate-meu a plecat la socri.ei nu au vie de prasit.va veni la vie dupa ce termin de prasit.vineri.smecher gagiul.s-o creada el ca-i merge.da ai uitat-o pi Elena di troia, care se culca cu calul.lui hanibal.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai Harciog merge pe principiul ca un cules bun e cea mai importanta munca si bautul.

| Exilee a răspuns (pentru Hombre):

Harciogarul ce mai face? Parca si el este tot in Exil si bantuie Vestul Salbatic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lilith

Răspuns utilizator avertizat
| piTiCcu a răspuns:

Prima femeie in Biblie se zice ca a fost Eva.

| millyca a răspuns:

Aceasta, dupa cate am inteles eu, este un fel de legenda alternativa, cum au existat multe astfel de legende transmise pe cale orala. Prima data am auzit despre mitul lui Lilith la emisiunea "Codul lui Oreste" (despre Oreste am banuiala ca fumeaza). Deci Lilith ar fi fost creata la fel ca si Adam, din lut. Ea nu a fost "prelucrata" dintr-o coasta, ca Eva cea de mai tarziu. Lilith nu a acceptat sa i se supuna lui Dumnezeu. A zis ceva la modul "si de ce m-ai facut, doar pentru ca aveai nevoie de sclavi care sa creada in tine?"

| NameoftheCentury a răspuns:

Casca ochii! "În mituri evreiești", deci sunt doar mituri ale evreilor.

| Queen003badgirl678idkk a răspuns:

Da, multi o slujesc...