| SymphonyOfDestruction a întrebat:

Profu de religie un tip amuzant ne-a spus ca copii/oamenii nebotezati nu pot ajunge in rai pentru ca nu au fost iertati de pacatul stramosesc si alte smecherii.l-am intrebat ca ce se intampla cu ei, merg in iad?, el a zis ca nu stie. care e parerea voastra?

22 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Abureli ieftine

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu abandonează pe nimeni, cu atât mai mult pe nişte prunci nevinovaţi. Într-adevăr noi nu putem expune aici decât pareri pentru ca Biblia nu se exprima cu privire la acest subiect.

| Lizzu a răspuns:

Aberatii fara cap si minte rostite.

| ada92 a răspuns:

Intrebal te rog pe profesorul tau unde scrie in biblie aceste lucruri, unde scrie ca in trecut au fost botezati copii mici sau ca trebuie facut acest lucru? Isus le-a spus continuatorilor săi: „Faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit" (Matei 28:19, 20). Să observăm că cei care se botează trebuie să fie discipoli ai lui Isus. Cu alte cuvinte, ei sunt persoane care au învăţat despre Isus şi au ales să-l urmeze. În mod sigur, un nou-născut nu poate face o astfel de alegere. Isus s-a botezat la varsta de 30 de ani

| Hombre a răspuns:

Sa-i spui ca merge la groapa la fel ca el si sa-si i-a capre, e mai util decat meseria lui de mincinos.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Botezul iudaic,, clasic" la evrei era circumciziunea din perioada prunciei. Aceea era de veacuri confirmarea LEGAMANTULUI cu Dumnezeu. Botezul lui Ioan Botezătorul nu a fost decât o singură excepţie inedită în istoria poprului evreu. Mântuitorul nu a făcut nici "o alegere" atunci când a fost "botezat" ca prunc prin circumcizia iudaică. Botezul creştin înseamnă transmitere de har, de care copilul are absolută nevoie pentru creşterea sa spirituală.

| ada92 a răspuns (pentru milan9):

Te rog spune-mi unde scrie in biblie ca copii trebuie botezati de mici, cand nu cunosc nimic? crezi ca daca era atat de importat acest lucru Isus nu ne spunea?

| thealchemist a răspuns:

Asta-i o problema delicata, Vatican II spune ca si cei care nu sint crestini pot ajunge in Rai, dar de atunci ideea s-a diluat si e neclar inca daca Raiul e chiar pentru toata lumea.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Există foarte multe contexte din care reiese faptul ca apostolii botezau întreaga familie sau intregul grup al celor dinaintea lor.

"Biblia NU SUSŢINE ÎN MOD EXCLUSIV botezul la o anumită vârstă. Nu scrie nicãieri NEGRU PE ALB acest lucru!"

Matei 28, 19-20 mai degrabă sugerează botezul în masă ("botezaţi toate neamurile") decât să "departajeze" grupe de vârstă! Această diferenţiere greşită nu este posibilă decât într-o imaginaţie suprapusă realităţii…

| martzian a răspuns (pentru ada92):

Nu se spune. Totul este presupunere - de genul "daca au fost botezati toti ai lui ala, inseamna ca erau si bebelusi pe acolo". Culmea e ca acolo se spune si ca cei botezati s-au bucurat de credinta lor (constienti deci...).

| MMihai a răspuns:

Era mai bine dacă nu băgau în școli așa zisa materie „ religie ".

Care este logica botezului la bebeluși care oricum nu pricep nimic?!

Astea sunt prostii.

Și care ar fi păcatul strămoșesc, că a vrut să cunoască și să nu moară prost?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu ma intreb: oare toti bigotii astia care predau religia in scoli si care sunt absolventi (multi dintre ei) ai unei facultati de profil, n-au facut, in facultate, niciun pic de pedagogie si de psihologie?
Pentru ca multi dintre ei habar n-au CUM sa predea. Nu stiu decat sa insire un lung carnat de pedepse "divine" pentru cele mai bizare pacate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia arată că starea morţilor este asemănătoare unui somn adânc unde nu simţi nimic. Dacă doreşti detalii sunt dispus să ţi le dau.

| milan9 a răspuns (pentru MMihai):

Aceeaşi logică de "confirmare" a ceva, a unui Legământ, pe care o avea şi circumciziunea la evrei. Diferenţa constă în faptul că acel "botez" al evreilor era destul de dureros... happy

Logica mai constă şi în faptul că, spre deosebire de tot ceea ce ţine de ritualurile SIMBOLICE evreieşti (circumciziunea pruncilor,,, decizia" pur simbolica luată prin botezul lui Ioan Botezătorul), botezul creştin presupune ceva ce evreii nu aveau, ceva distinct, lăsat de Fiul lui Dumnezeu Bisericii Sale, transmitere de har (care fiind întotdeauna un dar, nu depinde de necesitatea unor merite, a unor fapte- tot la fel cum este viaţa).

| milan9 a răspuns (pentru MMihai):

,,Păcatul strămoșesc" este un fapt împlinit, o cădere, o eroare strecurată în,, genotipul" firii umane.
Aşa cum ereditar se transmit caracterele, tot la fel,,, ereditar" se transmite şi coruperea firii umane, înclinaţia spre păcat...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Adevarat,dar totusi trebuie un anumit discernamant acelui botezat. In ce priveste pacatele Isus a zis: "Copilul nu va mostenii pacatul parintelui si nici viceversa." In ce priveste pacatul stramosesc ma gandesc mai mult la faptul ca omenirea este supusa pacatul, dar Biblia nu sugereaza ca e nevoi de botez ca sa intri in imparatia lui Dumnezeu in cazul in care e vorba de un copil care nu este constient de rau si bine."Botezul" la copii mici mai mult reprezinta punerea pruncului sub protectia lui Dumnezeu. Ceva asemanator au si penticostalii, dar noi spunem rugaciune pentru binecuvantare, botezul in sine se va face de-obicei cand esti matur cat sa intelegi ce presupune acest act.

| roxy122222 a răspuns:

Da e adevarat daca ai peste 18 ani dar daca esti de la 18 ani in jos si na esti mai mic respund parinti tai de tine daca ei sunt botezati atunci da si tu esti dar daca nu atunci nici tu nu esti. daca nu ma crezi intreaba pe un om pocait sau pe un pastor de la bisrica si el iti va spune mai multe detalii.

| EmaS a răspuns:

Si nici nu iti raspundem ca stii tu mai bine decat noi raspunsul!

| iurii75 a răspuns:

Lăsaţi-i! Sunt nişte călăuze oarbe şi, dacă un orb călăuzeşte alt orb, amândoi vor cădea în groapă".(Matei 15:14)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

După cum spuneam, Dumnezeu nu abandonează pe nimeni, cu atât mai mult pe nişte prunci nevinovaţi.

Într-adevăr noi nu putem expune aici decât pareri pentru ca Biblia nu se exprima cu privire la acest subiect.

| Liviu a răspuns:

Ce o fi fumat inainte sa vina la ora?