| Sprike a întrebat:

Am 14 ani si imi este frica sa pun aceasta intrebare.
Pana sa vin pe lume,mama a nascut inca un baiat,care a murit de la nastere,nebotezat.
Intrebarea este,unde este el acum,in rai,sau iad.
Stiu ca oameni nebotezati nu pot intra in rai.Dar el este micut, are doar pacatul stramosesc sad. Isus spunea "lasa-ti copii sa vina la mine".
Va rog, seriozitate maxima, este greu pentru mine...

23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce este greu pentru tine?
Toți copii ajung la Dumnezeu, nu merg în Iad.
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

El este in memoria lui Dumnezeu, iar atunci cand va transforma pamantul intr-un paradis, il va invia.Psalmi37:9-11,Ioan5:28,29,Apocalipsa21:3,4

| milan9 a răspuns:

Sufletele nu sunt "in memoria lui Dumnezeu" (asa cum cred in mod ratacit iehovistii).
Sufletul nu inceteaza niciodata sa existe...

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

| sublime89 a răspuns:

Chiar crezi ca fratele tau ar fi vinovat pentru ce au facut acei asa-zisi Adam si Eva cu mii de ani in urma? Ce d-zeu ar fi ala care sa arunce un asemenea blestem asupra unor nou-nascuti, si sa-i trimita in iad doar pentru ca cineva n-a apucat sa-i boteze cu putina apa? Acest concept al crestinismului spune multe despre aceasta religie, si despre cat de idioti au putut fi aia care au inventat-o. Aici ar trebui sa fie vorba despre acel zeu perfect si iubitor, nu de un criminal de copii nevinovati, care nu doar ca-i omoara, dar apoi ii tortureaza o eternitate in iad. Tu realizezi ce ar insemna asta? Tu te-ai mai ruga unui asemenea zeu? Sa te rogi unui astfel de zeu e ca si cum ar sta cineva cu pistolul la tampla ta, si tu l-ai implora sa nu traga. Asta e "iubirea" crestina.

| Pricked a răspuns:

Dacă te linişteşte, poţi continua să crezi că frac-tu leneveşte în poala lu' Dumnezeu.

| Dariusuu a răspuns:

Este în rai dacă există un rai.Cum naiba să creadă cineva că e în iad? De ce?

N-are logică.De fapt multe întrebări n-au logică dar mai bine este să rămână aşa.

| JohnnyBi a răspuns:

Iisus ca isus inseamna magar. si zicea lasati legat, fara cratima si copiii.

| AtateaConditii a răspuns:

Stai calm, Dumnezeu e perfect si nu va lasa cateva picaturi sa stea in calea fericirii unui copil inocent. Poate e ingeras acum.

| GabrielaIoana a răspuns:

Nu este in iad, stai linistit.

| Aiwendil a răspuns:

Acesta idee e falsa ca copii nebotezati ajung in Iad.El e in Rai pentru ca s-a mascut, dupa aceia a murit si nu a trait viata de om ca sa pacatuiasca.
Oricum oamenii si preotii nu ar trebui sa isi da parerea despre moarte pentru ca e ceva ce intelegem prea putin.
Dar te asigur ca e in Rai. happy

| digital7shady a răspuns:

Nu stiu daca o sa te faca sa te simti mai bine sau mai rau, dar nu exista Rai, deci nu poate fi acolo, dar nici Iad. Pur si simplu nu mai e. Imi pare rau, dar accepta realitatea.
P.S. Si Michael Jackson spunea "Lasati copiii sa vina la mine".

| Sprike explică (pentru digital7shady):

Cum sa nu existe rai si iad? imposibil

| digital7shady a răspuns (pentru Sprike):

Eu, la 7 ani cand ma certam cu copiii mai mari: "Cum sa nu existe mos Craciun? Imposibil!". Concluzia e evidenta.

| ArthurKn a răspuns:

Sa-ti fie frica de ce? Esti doar unul dintre milioanele de anonimi de pe net, asa ca stai calm.
La intrebarea ta, imi pare rau dar nu pot spune daca rai sau iad pentru ca nu exista asa ceva. Au fost create de oamenii din '' umbra '' pentru a manipula oamenii.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru ArthurKn):

O sa vina frasu fara un picior si 3 maini sa-l violeze poate de asta ii este frica

| serau999 a răspuns:

Exista Rai si Iad, stai linistit. Dar el e sigur acolo undeva in Rai si te priveste, nu spun asta cu sarcasm sau din gluma, o spun adevarat. Stai linistit.winking

| Mateiciuc_Josh_1998 a răspuns:

Buna,cu siguranta ca s-a dus in rai, deoarece el nici macar nu vorbea, deci insemna ca no facut pacat, pedegeaba boteaza copilul de.mic daca el nu coestiseaza ce face, la 14 ani cum esti tu acuma incepe tu pai sa mergi in rai daca numai injuri, daca numai fa-ti alte prosti pe care le face, pentru a merge in rai trebuie sal primeati pe isus in viata ta

| MioaraManolache1999 a răspuns:

Este în rai dacă există un rai.

| claude42 a răspuns:

Orice copil care moare este primit direct de Dumnezeu, dupa Sf. Grigore Teologul (de Nissa), un mare parinte al Bisericii.

| HaaloMinecraft a răspuns:

Imi pare foarte rau...pentru tine dar mai ales pentru baietel. Regret aceasta si nu prea o pot spune dar...in Rai ajung oamenii fara pacat, baietelul il avea pe cel stramosesc. Imi pare foarte rau sa spun aceasta, dar, cred ca iti poti da seama(Iad) Incearca sa te rogi pentru el si sa faci tot ce iti sta in putinta sa il ajuti. Desi, Dumnezeu, daca vrea sa il Mantuiasca, o va face.

Foarte trist.

| metanol a răspuns:

Micutu se afla alaturi de alti crestini, islamisti, buddisti, martori ai lu' iehova, atei, deisti, etc...adica in pamant(sau in alta parte daca l-ati incinerat si vreti sa nu aruncati cenusa)
Iadu' sau raiu' sau alte taramuri de poveste(cu tot cu zeii lor) nu exista. Dupa moarte nu mai e nimic, ai murit gata.

| Sofia0502 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. crying sincer cred ca s-a dus in rai...pentru ca chiar daca nu a fost botezat el tot era un om cu suflet si nu a facut niciun pacat...deci stai calma ca e in Rai! Si te pazeste pe tine! Kisses all!