| gambler a întrebat:

Putea fi Iuda iertat?

30 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Parerea mea iuda avea un singur pacat "iubirea de arginti", iuda a recunoscut greseala si a aruncat banii inapoi spunind "ca a vindut singe nevinovat " Mai trebuia un pas "sa ceara iertare " dar a ales sa-si puna jbiltul de git, a facut voia lui nu voia lui Dumnezeu.

| Nuvăsufăr a răspuns:

Citeşte Evanghelia după Iuda.
Cică pe Iuda îl iubea cel mai mult şi i-a spus i-a spus de planul Divin, şi Iuda a aceptat să-l trădeze.
Cred că de aceea cei de la Constantinopol şi Niceea au banat această evanghelie, deoarece îl punea în postură de erou pe Iuda.

| gambler explică (pentru Nuvăsufăr):

Eu știam că n-au inclus-o pentru că e apocrifă, dar nu sunt prea documentat în această privință, însă asta n-are legătura cu întrebarea. Nu mă leg de faptul că de ce l-a vândut Iuda pe Isus ci dacă putea fi iertat pentru ce-a făcut. happy

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru gambler):

Da. El a fost o componentă esenţială ap lanului, cred că acum trăieşte regeşte în Rai, totuşi acum e hulit de toată lumea creştină, însă mulţi nu-şi dau seama că dacă nu exista un Iuda, nu exista nici trădarea, nici moarte, nici salvarea.

| anonim4565 a răspuns:

Negreşit, Fiul omului Se duce după cum este rânduit. Dar vai de omul acela prin care este vândut El!"
deci nu stiu ce sa zic

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Evenimentele care au succedat au spus că nu!
Pa, pa.

| gambler explică (pentru Legiuitoarea):

Da, știu că n-a fost iertat. Să fiu puțin mai explicit, dacă nu se spânzura și se pocăia, Biblia spune că i-a părut rău, putea fi iertat?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru gambler):

Bună.
Da, dar nu s-a și întâmplat!
Pa, pa.

| gambler explică (pentru Legiuitoarea):

Da, putea fi iertat? Te rog, ai putea să-mi dai niște argumente teologice?

| xname23 a răspuns:

Cred ca daca nu s-ar fi spanzurat, ar fi fost iertat!

| gambler explică (pentru xname23):

Cum?

| xname23 a răspuns (pentru gambler):

Din moment ce Iuda facea parte din planul Lui Dumnezeu, nu vad de ce nu ar fi fost iertat. faptul ca l-a vandut pe Issus a fost o greseala(pe care era predestinat sa o faca), suicidul a fost un pacat. oricum nimeni nu stie daca a fost iertat sau nu, stii cum se zice "incurcate sunt caile Domnului"

| gambler explică (pentru xname23):

Iuda nu era predestinat să-L vândă, dar asta e altă discuție, dacă ești curios îți pot explica, însă nu aici. Eu am întrebat altceva și vreau și argumente teologice care să susțină răspunsul, nu caut zicale populare. Iar dacă a fost iertat sau nu, e clar că nu.

| xname23 a răspuns (pentru gambler):

Imi pare rau! eu nu iti pot da argumente teologice pentru ca nu am pregatirea necesara, (am citit biblia si cateva articole).eu ti-am spus doar parerea mea. oricum asta e un subiect controversat ce lasa loc de multe interpretari.

| Florazul15 a răspuns (pentru gambler):

Ai spus ca Iuda nu era predestinat sa il vanda. Imi poti explica, te rog. Mereu am fost curioasa in privinta asta

| fratiikaramazov a răspuns:

Da, Domnul Iisus l-ar fi iertat pe Iuda daca ar fi regretat cu adevarat ca L-a vandut si daca s-ar fi pocait. Mantuitorul poate ierta pe oricine daca se pocaieste indiferent de gravitatea pacatului happy

| Yugeen a răspuns:

Dumnezeu putea să îl ierte pe Iuda. Dacă a facut-o sau nu este altă discuţie.
Cum putea să îl ierte?
La fel cum tu poţi ierta pe cineva care ţi-a greşit şi care invaţă din greşeala respectivă. Dacă nu poţi ierta aşa ceva, discută cu cineva care poate şi o să înţelegi la ce mă refer. Oamenii care iartă sunt, de cele mai multe ori, oameni cu sufletul bun, curat.

Eu zic că nu îţi trebuie nici un argument teologic. Amesteci, din punctul meu de vedere, credinţa cu teologia... dacă tu crezi că asta este înţelept probabil nu au relevanţă alte explicaţii... la fel şi în cazul în care eşti genul de om care eşti învăţat cum să crezi, în cine să crezi, etc.

Dacă ai ajuns să îl cauţi pe Dumnezeu prin teologie eu cred (şi totuşi sper să mă înşel...) că deja l-ai pierdut şi poate ar fi bine să îţi redefineşti valorile în care crezi cu adevărat şi să le separi de cele în care eşti învăţat (sau mai realistic spus: îndoctrinat) să crezi.

În încheiere îmi cer scuze dacă se simte cineva lezat de mesajul meu şi de asemenea îmi cer scuze pentru off-topic!

Numai bine şi... o viaţă cu cât mai multă dragoste (sufletească ci nu materială)! happy

| gambler explică (pentru Yugeen):

Dumnezeu s-a revelat omului prin Scripturi, tu-mi vii cu argumente personale și îți dau argumentele Lui Dumnezeu. I-am explicat lui xname23 de ce nu putea, și referitor la ce zici tu, controversa asta teologică n-are legătură cu iertarea noastră față de aproapele nostru. Apoi, nu vorbeam de credință, doar de teologie, însă cum poți să ai o credință dreaptă dacă nu-L cunoști pe Dumnezeu? Iar ceea ce zici tu mă lasă fără cuvinte, adică dacă studiez Sfânta Scriptură îl pierd pe Dumnezeu? Nu mă las influențat de dogme că tot spui că așa am fost învățat, singura autoritate în materie de credință și Dumnezeu e Biblia și mi se pare normal ca acolo să caut răspunsurile (mai ales că le-am și găsit) și nu în cunoașterea sinelui.

| Cristianne a răspuns:

Nu știu, întreabă-l pe Iisus pentru mai multe detalii.

| gambler explică (pentru Cristianne):

Nu trebuie să-l întreb, răspunsul e în Biblie.

| Cristianne a răspuns (pentru gambler):

Păi dacă răspunsul e în Biblie și îl știi, de ce dracu mai întrebi?

| MishuD a răspuns:

Pentru ce sa fie iertat iuda?
Se dau urmatoarele:
1. Magicianul, alias Dzeu, isi trimite fiul pe pamant (care era tot el, da in trup de om, deci deghizat)
2. Fiul asta(adica tot dumnezo) il ia apostol pe Iuda.
3. Evreii cei rai planuiau sa il omoare pe saracu copchil. (adica pe dumnezo asta maestru al deghizarii)
4. Dumnezo e omniscient(adicatelea stie tot ce-a fost, este si va fi... asa e povestea) deci stia ca iuda o sa vanda pe prunc, adica pe el, f#@k... twisted ***.
5. Iuda il "vinde" pe copchil evreilor pentru 30 de lei (si la ei erau scumpe tigarile si era si vara... avea pofta de 2-3 beri reci ca gheata. Merita tranzactia, doar era fiu de zeu, nemuritor si etc. Ce putea pati.)
6. Pustiu moare(si desi nu era negru respirand greu... era tasu) pe cruce si invie apoi.

Date fiind astea, Dumnezo ar trebui sa isi ceara iertare. I-a inscenat saracului Iuda tot. Iuda este o victima! A fost inselat si acum poarta eticheta de "tradator". Pentru 2 beri amarate si un pachet de mahoarce...

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Deci Fiul lui Dumnezeu a parasit slava cereasca si a venit pe pamant ca sa isi dea viata pentru pacatosi,El le-a fost exemplu de conduita,i-a invatat cum sa duca vestea cea buna a mantuirii, iar Iuda, L-a tradat si l-a vandut.Tie ti-ar place ca prietenul tau cel mai bun sa iti faca asa ceva?

| unknownn a răspuns:

Nu stiu!

| gambler explică:

Eu zic că nu putea fi iertat orice ar fi făcut „...Dar vai de omul acela prin care este vândut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el să nu se fi născut!" și apoi, prin el a venit prilejul de păcătuire al iudeilor „Sângele Lui să fie asupra noastră şi asupra copiilor noştri." și încă ceva ce ne mai spune Isus „...şi niciunul din ei n-a pierit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura."

| xname23 a răspuns (pentru gambler):

Aha! si cu Petru cum ramane? si el a tradat! poporul Lui L-a tradat si cu toate astea se ruga pentru el pe cruce.eu cred ca Iuda era predestinat sa IL vanda pe Iisus(profetiile vorbeau de tradarea Lui Iisus). cand Iuda a iesit din incaperea in care luau ultima cina, Iisus a zis: "Acum S'a preamarit Fiul Omului si Dumnezeu S'a preamarit intru El"

| gambler explică (pentru xname23):

Http://www.crestinortodox.ro/......18348.html aici ai răspunsul la predestinare, apoi în legătură cu Petru, da, a trădat și el, dar prin păcatul lui nu i-a făcut și pe alții să păcătuiască, cum a făcut trădarea lui Iuda. Prin Iuda s-au autoblestemat iudeii când zic „Sângele Lui să fie asupra noastră şi asupra copiilor noştri." Da, Dumnezeu putea, dar ar fi cu neputință să facă asta pentru că El e drept și Iuda a generat un cerc vicios al păcatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da. daca nu se autosinucidea.prin gatuire.si sfantul petru s-a lepadat dar a fost reabilitat. deci si iuda ar fi fost iertat cred.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru anonim_4396):

Autosinucidere? Te bate rău limba română...

| bloodyhell a răspuns:

Da el a fost iertat de Iisus...cred