| Florazul15 a întrebat:

Daca Iuda s-ar fi dus la Iisus in timp ce era pe cruce si i-ar fi cerut iertare, credeti ca Iisus l-ar fi iertat?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bine înțeles că da. În plus, el îi spune lui Iuda la Cina cea de taină. Du-te și fă ceea ce ai de făcut. Astfel Iuda face parte dintr-un scenariu aprobat de Isus din start. Citește și poezia lui Mihai Codreanu.
Atunci mi-a spus că poate fi iertat,
Chiar Iuda, ce-l vându cu-n sărutat,
Ca să-și sporească cu 30 arginții...

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Atunci daca face parte dintr-un scenariu inseamna ca Iisus a vrut ca Iuda sa l tradeze nu? Pracatic Iuda nu a fost vinovat de nimic, a fost o marioneta

| Whateverrr a răspuns (pentru Florazul15):

Decizia lui Iuda de a-l trada i-a apartinut, nu i-a fost sugerata de Hristos.
Mantuitorul, insa, nu l-a oprit din ce facea de dragul nostru, ca sa duca la indeplinire scopul de a ne salva.
Dar vinovatia ii apartine lui Iuda.

Si da, cu siguranta l ar fi iertat, ca doar face parte din omenire.

| Whateverrr a răspuns (pentru Whateverrr):

A-L* scuze

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Da, așa să îți închipui. Isus a intrat în Ierusalim exact de Paști ca să se confrunte cu autoritățile religioase. Avea nevoie să facă scandal, să iasă un proces, să afle toată lumea de el. Altfel ar fi rămas un necunoscut.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Inseamna ca el cauta celebritate daca a facut scandal pentru a fi cunoscut

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu celebritate ci popularitate. El vrea să fie cunoscute ideile lui de cât mai multă lume și a ales această soluție.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Tot aia e

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Nu e tot aia. Citește în DEX.

| Florazul15 explică (pentru sadrian46):

Omul voia sa fie cunoscut si aclamat pentru minunile sale deci tot aia e

| sadrian46 a răspuns (pentru Florazul15):

Asta este interpretarea ta. El și-a riscat viața.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mărinimia și iubirea Sa de oameni, da.

| Anonim027 a răspuns:

Da putea fi iertat atâta timp cât suntem în viata avem iertare după ce murim nu mai putem face nimic!