| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa prezentati dovezi care sa confirme existenta personajului numit Moise din biblie?

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Imi raspunzi si mie la ce am cerut sau nu?

Mai repet o data comentariul :

Legat de moise, vezi raspunsul dat de Dandanache.

"Dumnezeu nu este un zeu "... ba da, este. Ce intelegi tu prin "zeu"?

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine Zeu este o divinitate păgână

| Dandanache a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Nu ai scris tu mai sus, cu manuta ta, ca Deuteronomul a fost scris de Moise?

Citez din Deuteronom 34:5

Moise, robul Domnului, a murit în ţara Moab, după Cuvântul Domnului. 6 El[d] l-a înmormântat în ţara Moab, în valea care este faţă în faţă cu Bet-Peor, dar nimeni nu i-a cunoscut mormântul până în ziua de azi. 7 Moise era în vârstă de o sută douăzeci de ani când a murit, însă vederea nu-i slăbise şi puterea nu-l părăsise. 8 Israeliţii l-au plâns pe Moise în câmpiile Moabului treizeci de zile, după care zilele de plâns şi de doliu pentru Moise s-au încheiat.

Chiar daca prin traditie primele cinci carti sunt atribuite lui Moise, teologii accepta faptul ca acestea au avut editari ulterioare.

| KaSS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista acele dovezi happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sinchevici_Maria_1987):

Ei bine, definitia ta este gresita. Totusi, folosind logica ta, conform altor religii, tu te inchini unei divinitati pagane, deci... un zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

Era sa uit :

"Eu ti-am dat site-ul, tu nu"... la fel ca tine, eu pot sa-ti dau site-uri din alte religii care confirma anumite povesti din acele carti. O sa le consideri ca fiind valide?

Ba mai mult de atat, eu pot sa-ti dau site-uri care "demonstreaza" la fel ca cel oferit de tine ca extraterestrii au vizitat aceasta planeta in trecut.

O sa consideri acele argumente si dovezi ca fiind valide sau o sa ceri mai mult si de preferat ceva care sa nu fie bazat pe favoritism?

| RAY a răspuns (pentru Sinchevici_Maria_1987):

E clar ca habar nu ai de biblie

| Denly a răspuns:

Prea departe pentru dovezi! De aia se si foloseste cuvantul "credinta". Pentru ca tot ce poti sa faci este sa crezi sau...sa nu. Fara dovezi.

| NemNUZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe Wikipedia putem scrie si eu si tu. Dar marog, acum sa revenim la Moise, Eu nu stiu sa fie prezent altundeva decat in Biblie. Dar nu inseamna ca nu exista dovezi. Daca eu nu stiu sa existe altundeva nu inseamna ca nu exista, ci doar ca eu nu stiu. Daca in viitor voi afla iti voi lasa au mesaj. PS Mi-am dat seama ca multe dintre aceste subiecte ma depasesc si ca trebuie sa ma documentez mai mult. O zi buna. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NemNUZ):

"Eu nu stiu sa fie prezent altundeva decat in Biblie"... biblia nu e o dovada valida. Am zis mai sus cum e cu scrierile altor religii.

"Daca eu nu stiu sa existe altundeva nu inseamna ca nu exista, ci doar ca eu nu stiu"... nu-i nici o problema. Iti dau cat timp vrei ca sa te documentezi.

"ma depasesc si ca trebuie sa ma documentez mai mult"... ma bucur ca esti sincer. Daca as fi dat funda, ai fi primit una pentru aceasta afirmatie.

"Pe Wikipedia putem scrie si eu si tu"... sigur, motiv pentru care nu reprezinta argumentul suprem DAR faza cu wikipedia e ca ai o gramada de trimiteri (daca e scrisa de cineva care se chiar pricepe) si asta ajuta mult. Cu toate acestea, daca e sa cauti in engleza numele acelor orase, o sa gasesti chestii asemanatoare cu ce ti-am dat eu dar pe alte site-uri. Cele 2 orase, cu toate ca sunt un candidat bun pentru sodoma si gomora, nu indeplinesc toate criteriile motiv pentru care, nu poti zice 100% ca ele sunt orasele din biblie.

Ce ma deranjeaza la orasele mentionate de tine e ca foarte multe site-uri sunt crestine motiv pentru care nu pot sa accept dovezile din cauza favoritismului. Am explicat mai sus cum e cu site-urile altor religii sau cu cei care afirma ca pamantul a fost vizitat de extraterestrii in trecut.

Sau ca sa-ti dau un exemplu tot cu site crestin, persoanele gen ken ham, ray comfort, kent hovind si multi altii. Pe site-urile lor si ei au "dovezi" la fel cum ai si tu pe acel site. Cu toate acestea, daca e sa cauti in afara lor, fie nu gasesti mare lucru ca sa poti trage o concluzie 100% fie gasesti chestii care ii contrazic.

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns (pentru RAY):

Eu stiu ce este biblia